ניסים משעל וטל שלו

"אסור שהצבא יהיה בתוך קלחת פוליטית"

אלוף (מיל') עמוס גלעד, הגיב לסערה שעוררה אמירתו של תא"ל דן גולדפוס: "מאחר שמדובר במפקדים באמת מעולים, זה יכול גם להשפיע בצורה שלילית בעתיד"


בפנייה חסרת תקדים לממשלה תא"ל דן גולדפוס, מפקד אוגדה 98, עורר סערה בנאומו אתמול (ד') כאשר אמר כי "אני מבקש בהזדמנות הזו לפנות למנהיגים שלנו. מכל הצדדים. ואני מקווה שיכולו למצוא זמן להקשיב לליבו של לוחם. אנחנו, אנשי הצבא, לקחנו בעבר אחריות על כל מה שעשינו. אנחנו מרכינים ראש לנוכח הכישלון ב־7 באוקטובר, אבל בד בבד ממשיכים קדימה. אבל אתם חייבים להיות ראויים לנו, לאותם לוחמים שקיפחו את חייהם".

ניסים משעל וטל שלו דנו בכך ב־103fm עם האלוף במיל' עמוס גלעד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן ולשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני, אשר הביע את דעתו בנושא. "יש להבדיל בין תוכן הדברים, שצריכים להיות כל אחד לעצמו, ובין הדברים שלא עולים בקנה אחד עם הנהלים של הצבא שההיגיון המסתתר מאחוריהם שהצבא מעל כל פוליטיקה, כי אחרת כל אחד יכול לנקוט עמדה".

גלעד המשיך וטען כי "מאחר שמדובר במפקדים באמת מעולים שיש להם השפעה עצומה, חס וחלילה זה יכול גם להשפיע בצורה שלילית בעתיד, הרי אין לזה גבול. בסוף, אסור לעשות דברים כאלה אלא אם דובר צה"ל אישר, והוא לא אישר. דובר צה"ל זה הצבא, זו הכוונה. אנחנו ישר שופטים, הכול פה דרג מדיני שההתנהגות שלו מזעזעת, ראש הממשלה, אין שום נטילת אחריות, יש פה מחדל איום ונורא. צה"ל חייב להיות ממלכתי מעל כל צל של ספק".

"תת אלוף גולדפוס, מעשיו כל כך עזרו ועוזרים ויעזרו למדינה, והצבא אסור שיהיה בתוך קלחת פוליטית, כי ברגע שאתה פותח את זה, אתה לא יודע איך זה נסגר", הדגיש. "הקצין הזה, עוד ילמדו על מעשיו ועל האוגדה בכל הקורסים הצבאיים, אני מדבר על המגמה העקרונית - אם כל אחד יתבטא בפומבי בצורה שסותרת פקודות בצבא".

לדבריו, "אתה יכול לדבר כשאתה לובש מדים באישור דובר צה"ל, אתה יכול לפתוח את הצבא לזירת ויכוחים לא לגיטימית. מחר יבוא קצין שאומר 'אני תומך בחזון של סמוטריץ'', השאלה מה זה ישפיע על דמותו של הצבא, צה"ל זה הנכס המרכזי של מדינת ישראל, הוא זה שמציל את המדינה כל יום וכל שעה. להגיד שאני לא מסכים עם מה שהוא אומר? מסכים לחלוטין".

"אנחנו מפסידים את התמיכה"

בהמשך ביקשו צמד המגישים לדון בזירה הדרומית, וניסים משעל שיתף: "יש מעין תחושה שהציבור לא מבין לאן מתקדמת המלחמה בעזה". ראש האגף המדיני־ביטחוני לשעבר הסביר: "יש פה שני ממדים, יש את הפעילות של צה"ל, כל יום הורגים מחבלים, מחלישים את החמאס, והפגיעות בו קשות מאוד, אבל אתה לא יכול להשיג ניצחון מוחלט אם אין לך מדיניות איך לעשות את זה. אין כוחות מקומיים, כוחות מקומיים יהיו חמולות שיפתחו שוק שחור".

"יש שם מצוקה נוראית, אנחנו מפסידים את התמיכה. מה החלום של סינוואר? שתהיה מצוקה והתנפלות על ישראל, סדקים בינינו לבין ארה"ב. צריך לומר לנשיא ארה"ב 'לך יש יוזמה', אגב זה מדהים שהוא מתקשר לאבא של החייל איתי ז"ל וראש הממשלה לא, זה נורא. להתקשר לנשיא ארה"ב - 'אני מאמץ את המדיניות שלך, האיום המרכזי הוא האיום האיראני', אנחנו צריכים גיבוי אמריקני להמשך. זה לא בושה שמדינה מפעילה תבונה. אנחנו נגררים לשליטה ישירה בעזה, ועזה זה אזור מצוקה", הבהיר.

בתגובה לאמירותיו ציינה טל שלו כי גם הגורמים שאמורים להיות הפרטנרים של ממשל ביידן בממשלה לא מקבלים את תוכניתו, או לפחות לא מביעים תמיכה בפומבי, וגלעד חידד: "האיש המרכזי במדינת ישראל היום זה ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא זה שמנווט את הספינה הזו, לדעתי ללא שום מדיניות, מסבך אותנו אולי בעימות בצפון. הצפון התרוקן והפך למעין שטח פגיעה של חיזבאללה. הוא צריך לתת לזה מענה. אם צה"ל יודע, והוא יודע טכנית, לשים קץ לאיום של חיזבאללה, אם לא - צריך להגיע להסדר".

"יש לנו מזל שיש לנו את ארה"ב, אנחנו צריכים לשלב זרועות כדי להקים ציר עם מדינות ערב מול האיום האיראני. אם בעזה לא יהיה איזשהו אופק שיביא כסף לשיקום רצועת עזה, וזה לא יהיה אם הרשות הפלסטינית לא תחזור. לא תהיה רשות פלסטינית, אז מי כן? הועד המקומי של שכונת סג'עייה? זה ילך ויחמיר ברמדאן. אני מזכיר, החטופים לא נראים באופק", סיכם.

עריכה: שני רומנו

14/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris