סיון כהן

"היחסים מתחת לכל ביקורת - האשמה של נתניהו"

דני אילון, לשעבר סגן שר חוץ ושגריר ישראל בוושינגטון, ביקר את התנהלותו של ראש הממשלה מול ממשל ביידן במהלך המלחמה: "לא יכול להרשות לעצמו"


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר השבוע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו גורם לישראל יותר נזק מתועלת והבהיר כי פעולה ישראלית ברפיח היא "קו אדום". דני אילון, לשעבר סגן שר החוץ ושגריר ישראל בוושינגטון, שוחח עם סיון כהן ב־103fm והביע את דעתו על המתיחות הגוברת בין הממשלה הישראלית לממשל האמריקני.

"הבוקר רואים תזוזה. ארה"ב מוכנה לקבל פעולה נקודתית ברפיח, הם רוצים לראות תוכנית", ציינה כהן בפתח השיחה, ואילון השיב: "האמת שזה ממשיך את אותו קו שהם אמרו מההתחלה. מהיום הראשון, אנחנו כמובן יודעים את כל הסיוע והתמיכה הבלתי רגילה, אבל מהרגע הראשון הייתה להם אותה מטרה שלנו - לחסל את החמאס. גם כי החמאס ארגון טרור רצחני וגם בגלל שהוא מתנגד לחזון האמריקני של שתי מדינות".

אילון המשיך והסביר: "חמאס לא רוצה שתי מדינות, הוא רוצה המשך כאוס, לחימה, החזון שלו זה מדינה אחת מוסלמית. בדברים האלה הם מתחברים איתנו. גם לפני שבוע שבועיים, שמכל העולם אמרו 'אל תכנסו לרפיח', האמריקנים אמרו אל תכנסו לרפיח בלי שיש לכם תוכנית להגן על האוכלוסייה".

על היחסים בין ישראל לארה"ב מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל, בצל התמיכה האמריקנית, אמר: "היחסים באמת מתחת לכל ביקורת, אבל האשמה פה היא של נתניהו. נתניהו לא יכול להרשות לעצמו להגיע לכאלה יחסים עם נשיא ארה"ב, זה יחסים בין ישראל לארה"ב, מדובר בביטחון הלאומי בדרגה הכי עליונה למדינת ישראל. מהרגע הראשון נתניהו שיחק משחק לעומתי".

"בימים הראשונים האמריקנים דיברו על להכניס סיוע הומניטרי, לא רק בגלל חוקי המלחמה, כדי לתת לגיטימציה להמשך הפעילות, להגיע לאותה מטרה שגם הם רואים אותה כראויה של חיסול החמאס. מההתנהלות של סינוואר אני לא חושב שהתושבים בעזה בכלל משפיעים. המשך הפעילות של צה"ל פגעה בהם הרבה יותר", טען.

עוד ביקר אילון את התנהלות ראש הממשלה. "מה עשה נתניהו מהיום הראשון? אמר 'אף גרם קמח, אף טיפת דלק'. הוא התקפל כמו טטלה. אתה יודע שבסופו של דבר אתה לא יכול להחזיק פה מעמד בלי ארה"ב. תהיה חכם, תיזום, אל תגיד 'לא'. מדיניות חכמה היא להגיד 'לא, אבל'. יש שני דברים שהיו יכולים לעזור לנו מאוד בלחימה הכוללת - אם הוא היה בא עם תוכנית של היום שאחרי, ולבוא עם חזון יותר רחוק לגבי עתיד המזרח התיכון".

עריכה: שני רומנו

14/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני איילון
דני איילון  |  צילום: יואב ארי דודקביץ'/פלאש90
Paris