סיון כהן

"לא רוצה שום לובש מדים שמדבר פוליטיקה"

ח"כ אלמוג כהן על התבטאותו השנויה במחלוקת של תא"ל גולדפוס • הבהיר: "אם זה היה בחדרים סגורים זה היה ראוי" • על דחיית ערעורו: "אני לבד בסוגיה"


אתמול (ד') התבטא תת אלוף דן גולדפוס, מפקד אוגדה 98 המתמרנת בימים אלו בח'אן יונס, וקרא בנאומו לדרג המדיני להתאחד ולהיות ראויים לאלו שנפלו בקרבות. ח"כ אלמוג כהן שוחח על כך ב־103fm עם סיון כהן והביע את עמדתו בנושא.

"אנחנו מסכימים כנראה על כל הדברים - צריך אחדות בעם", אמר ח"כ כהן אך הודה: "אני פחות אוהב את זה שהוא לובש מדים. בסוף מוערך, ואמיץ וחשוב ככל שהאיש הזה - הוא עדיין בדרג שאינו נבחר. אבל מה ששלו שלו, לוחם עז נפש, איש יקר, רב פעלים, חבל שזה צריך להכתים את המוניטין שלו".

ח"כ כהן המשיך והתרעם: "אין אומץ בצבא, צבא זה צבא, שמים מדים - אין פוליטיקה. לא משנה מה, לא מעניין. לובש מדים, לא משנה מיהו, מה דרגתו, אסור לו להתבטא פוליטית. אם אנחנו רוצים צבא פוליטי, קדימה. ככה אנחנו רוצים לחיות?"

"הוא דיבר לנבחרי הציבורי כלובש מדים, הוא לא יכול לעשות דבר כזה", הדגיש. "לא אמרתי שהוא תופס צד, הוא לא צריך לתפוס צד. לובש מדים לא מדבר על דרג נבחר, זה החוקים. מה לעשות, מדינה דמוקרטית, וחלק מהדמוקרטיה היא שהדרג הצבאי מקבל את ההנחיות מהדרג הנבחר על ידי העם. אני חושב שבסוף אם זה היה נעשה בחדרים סגורים זה היה ראוי. אני לא מדבר על גולדפוס עצמו, שהוא מאוד מוערך, אבל אני לא רוצה שום לובש מדים שמדבר פוליטיקה. אם כחברה נאפשר לפתח הזה להיפתח, זה סופר מסוכן".

בהמשך התייחס ח"כ כהן לדחיית ערעורו על ידי שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון בפרשה הביטחונית. "אני מכבד את דעתו, אני חושב שהוא טועה. האינטרס הציבורי פה, דווקא כשאת מעלה אותי לשידור על הדבר הזה, זה מראה שהאינטרס הציבורי, זכות הציבור לדעת, פומביות הדיון וחופש העיתונות הם ציפור נפשה של הדמוקרטיה. לצערי, אני לבד בסוגיה הזו, אבל אני לא חושש ללכת לבד, אני בסוף מנסה להביא לתיקון את התחלואים שלנו כחברה".

"כאשר יש מערכת ביטחונית שטועה ושוגה ומקבלת גיבוי ולא מאותגרת, בעיניי זה דגל אדום, ואני מרים אותו. תפקידי להרים את הדגל הזה. השופט היה צריך להתיר לפחות לפרסם את האנשים שהוא העביר להם את המידע. אני מזכיר, מידע שותף סוד, מידע שגרם לדחיית התמרון הקרקעי ברצועת עזה בשבועיים. זה מטורף, זה פשוט מטורף", טען.

לסיום, כאשר נשאל אם הוא מוטרד מגדעון סער, הסביר ח"כ כהן כי "אני לא מוטרד, אני בעד אחדות. אני חושב שאחדות זה צו השעה. העם הזה, לאחר התקופה האחרונה שבה עברנו טלטלות כל כך קשות מבחינת חברה. אנחנו לא נבחרנו על ידי עב"מים בגלקסיה, נבחרנו על ידי אנשים פה בעם הזה. הבסיס של דמוקרטיה - כאשר יש ציבור שצריך להשמיע את קולו, צריך להתייחס לנבחריו כציבור שבחר אותו. אני בעד שסער יהיה חלק, אשמח אם ייכנסו אנשים נוספים ציוניים. יש לא מעט כאלה מפלגות שייכנסו, ויחד ננצח את המערכה. הקשה עוד לפנינו".

עריכה: שני רומנו

14/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלמוג כהן
אלמוג כהן  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris