איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מחסור בתחמושת? "יש תוכנית שאנו יכולים לשמור על יכולת עצמית"

בועז לוי, מנכ"ל התעשייה האווירית, על החשש מאי אספקת תחמושת מארה"ב: "הפעילות שלנו מול ארה"ב הכרחית, אבל יחד איתה יש גם פעולות נוספות"


התעשייה האווירית בתנופה: במהלך שנת 2023 גדלו רווחי התעשייה האווירית בלא פחות מ־49 אחוזים והסתכמו ב־318 מיליון דולר. בועז לוי, מנכ"ל התעשייה האווירית, התייחס למספרים המרשימים ולסוגיית התלות הישראלית בארה"ב בנושא התחמושת על רקע המתיחות בין הממשלים. 

"ברבדים מסוימים כל פעם כשאתה נכנס לעימות או לשינוי או אפילו למשבר, אתה מתחיל לחפש את המקורות שבהם אתה יכול להיות פחות תלוי, וגם ישראל דואגת במשך השנים. יש פה תוכנית מאוד מסודרת שבה אנחנו יכולים לשמור על יכולת עצמית שלנו, ומצד שני את התלות שלנו במדינות נוספות", אמר. 

לדבריו, "ברור שכשמגיעים למלחמה שלוקחת כבר כמעט שישה חודשים, אז ארסנל המערכות פה הולך ומצטמצם, ולכן הפעילות שלנו מול ארה"ב היא חשובה והכרחית, אבל יחד איתה יש גם פעולות נוספות. גם התעשייה האווירית ושאר התעשיות הביטחוניות במדינת ישראל עושות הכול היום כדי לאפשר לנו את יכולת ההגנה וההתקפה הנדרשת בעת חירום".

במהלך השיחה התייחס גם לנתונים הכלכליים המרשימים ואמר: "השגנו אתמול תוצאות מדהימות של התעשייה האווירית עם גידול לכל הפרמטרים הפיננסיים של החברה. בוודאי שיש לזה תרומה למלחמה, אבל אנחנו מציגים פה ביצועים של שנה שלמה, שממנה רק הרבעון האחרון היה תחת מלחמה".

"בסך הכול התעשייה הביטחונית עובדת בשוק מאוד אתגרי. אנחנו עובדים בשוק שבערך 30 אחוז ממנו זה שוק ישראל, ו־70 אחוז השוק הבין-לאומי ולכן אנחנו ניזונים מחוזים שנחתמים בכל העולם על המערכות שלנו שחוצות את כל הרבדים הרלוונטיים לעימותים, קונפליקטים, מודיעין וגם מלחמה", הוסיף. 

לטענתו, "רוב הביצועים העסקיים שעשינו הם באמת מושתתים על מערכות שפיתחנו בעבר. אנחנו תמיד מנסים להקדים את האויבים שלנו לפחות שני צעדים קדימה ולייצר סדרה של מערכות שייתנו את המענה לעבר העתיד. במהלך המלחמה אנחנו שותפים לכל הפעילות של מערכת הביטחון ותומכים בה, במקביל לתמיכה שלנו בלקוחות בחו"ל, לומדים ומפיקים לקחים ביחד עם מערכת הביטחון ובכל מקום שהיה נדרש, גם פיתחנו אמצעים חדשים והכנסנו אותם אפילו לשירות, והכול דרך מערכת מאוד סדורה של קבלת החלטות שאותה מוביל משרד הביטחון".

14/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מטוס קרב ישראלי
מטוס קרב ישראלי  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris