רון קופמן ואריה אלדד

"המטה הכללי הזה צריך ללכת הביתה"

מפקד עוצבת הגליל לשעבר תא"ל (מיל') אפי איתם על המדיניות הביטחונית ערב המלחמה • על הפעילות ברצועה: "יש תהליך של דעיכת התנופה, של מבוכה"


161 יום חלפו מבוקר השבת השחורה, ומאז, במשך כ־5 חודשים, נלחמים כוחות צה"ל בעומק רצועת עזה. זאת במקביל לזירה הצפונית, בה גוברת ההסלמה מדי יום. פרופ' אריה אלדד ורון קופמן דנו על התנהלות המלחמה, בצל דבריו של תא"ל דן גולפוס, מפקד אוגדה 98, עם תא"ל (מיל') אפי איתם, לשעבר מפקד עוצבת הגליל, אשר פרש את משנתו. 

"לאן הולכת המלחמה?", תהו צמד המגישים בפתח השיחה, ואיתם השיב: "המלחמה הזו הולכת להתמודדות על עצם קיומה של מדינת ישראל, וככזאת היא חייבת להיות מוכרעת ובכל הזירות - רק התחלנו. יש תהליך של דעיכת התנופה, של מבוכה. הנבוכים מטיחים את המבוכה אחד כלפי השני, הצבא כלפי הדרג המדיני, הדרג המדיני כלפי הצבא, כולם נגד האמריקנים. התנופה שבה התחילה הלחימה דועכת, ואם לא נחדש אותה, ובקרוב, מטיבם של דברים יערמו עוד בעיות ועוד מכשולים, ולהתניע את הדבר הזה יהיה מאוד קשה".

איתם המשיך וציין כי "ברור לגמרי שהלחימה רק החלה והיא תהליך אבולוציוני משל עצמו, הוא לא רק לומד את הטקטיקות הנכונות, אלא הוא מתחיל לברר מי האנשים הנכונים והראויים להוביל מערכה כה כבדה וארוכת ימים מהסוג הזה. מטה כללי אחר ולהערכתי גם הנהגה ציבורית אחרת".

"אנחנו כבר במלחמה עם חיזבאללה בתוך לבנון", הכריז והוסיף: "הצבא שבנינו בשנים האחרונות, גם בסד"כ שלו, גם באורך הנשימה שלו מבחינת מלאים וחימושים, וגם מבחינת האנשים שעיצבו אותו, כרגע זקוק לדירוג ביכולת שלו להגיע להכרעה בכל החזיתות הנדרשות. אנחנו רואים מה עולה לנו בזמן ובמשאבים לטפל בילד הקטן של השכונה, בדרום. צריך להחליף את המטה הכללי, המטה הכללי כשל בהכנות של הצבא למלחמה, בסוגיית ההתרעה, ואני חושב שמדובר באנשים סה"כ ישרים שילכו הביתה".

עוד טען כי "מטה כללי ישר צריך בסיום הלחימה בעזה להתפטר. איך לתחום את זה? אנשים יתחמו את זה במקום שמצפונם יאמר, אבל כמערכת, כמדינה, המטה הכללי הזה צריך ללכת הביתה. המטה הכללי הזה מורכב מאנשים טובים, ראויים. העניין הוא לא לנקום במישהו, אלא לייצר מטה כללי שיש בו סוג של פלורליזם, אנשים שגם חושבים אחרת וגם מספיק אמיצים להגיד את חשיבתם, זה לא מפריע לשום דבר שקשור להחלטות ומשמעת, אבל התהליך של החשיבה חייב להיות שונה".

נאומו של תת אלוף גולדפוס: "הייתי אומר בדיוק את מה שאמר"

באשר לדבריו של תא"ל דן גולדפוס, שפנה לממשלה וקרא להם להיות ראויים לכוחות שמחרפים נפשם בקרבות, אמר: "צה"ל לא אוהב מפקדים שהם גם לוחמים וגם אמיצים לומר את דעתם ודברם. כשאני אמרתי לברק 'אנחנו לא יוצאים מלבנון, לבנון תיכנס אלינו', קרא לי הרמטכ"ל דאז מופז ואמר לי 'אין לי תפקיד בשבילך'. אני קראתי את דבריו, ואני שאלתי את עצמי ביושר אם אני הייתי מפקד אוגדה 98, בלחימה חמישה חודשים ורואה את המצב או את הדיסוננס שהולך ונוצר בין אחוות הלוחמים, מסירות הנפש בלחימה, ובין הפלגנות שחוזרת בתוך החברה הישראלית - הייתי אומר בדיוק את מה שהוא אמר".

"הוא אמר 'תהיו ראויים לנו', מה הוא כבר אמר? הוא קרא למרד? שיעירו, ויקרא אותו הרמטכ"ל לסדר וישלח אותו להמשיך ולבצע עבודה מצוינת שהוא עושה. אנחנו במלחמה, די עם השטויות. אוגדונר אמר 'תהיו ראויים ליקום הנפלא והגיבור שאני מפקד עליו'", סיכם.

עריכה: שני רומנו

15/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אפי איתם
אפי איתם  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90
Paris