רון קופמן ואריה אלדד

התערבות אמריקנית בפוליטיקה? "לא אוהב את זה"

השר לשעבר אל"מ (מיל') מתן כהנא על המשבר מול ארה"ב • טען: "מי שצועק רפיח עכשיו - פופוליסט במיליון אחוז" • על דן גולדפוס: "לא היה מקום לדברים"


על רקע המלחמה המורכבת מול חמאס וההסלמה בגבול הצפוני הלכו והחריפו במהלך השבוע  חילוקי הדעות בין מדינת ישראל לממשל האמריקני. זאת על רקע הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה ושאלת כניסת כוחות צה"ל לרפיח. השר לשעבר חבר הכנסת אל"מ (מיל') מתן כהנא התייחס לדברים.

"יש שיקולים אסטרטגיים מבצעיים למתי ואיך מטפלים ברפיח. כולם מבינים שצריכים לטפל ברפיח, כל מי שנמצא בקבינט ובממשלה מכיר את השיקולים האלה", הבהיר ח"כ כהנא. "מי שצורח 'רפיח עכשיו', או כמו בן גביר 'מלחמה עכשיו', הוא פופוליסט במיליון אחוזים שמסכן את חיילי צה"ל. אני בטוח שכל הסיפור של הקונספציה עוד ייבדק לעומק על ידי ועדות חקירה כאלה ואחרות, אני מקווה שהכי עמוק שאפשר, שתהיה פה ועדת חקירה הכי רצינית. אני מקווה שהיא תעבוד מהר, שמסקנות הביניים יהיו מספיק מהירות".

עוד שיתף כהנא כי "אני די משוכנע שלפחות הדרג הצבאי האחראיים יקחו אחריות על עצמם ויניחו מפתחות כשיגיע הרגע הנכון. אני חושב שתהיינה בחירות והציבור ישפוט בעצמו. מקווה שיהיו בחירות כמה שיותר מהר כשהמלחמה תאפשר זו".

באשר להתערבות האמריקנית בניהול המערכות הודה: "אני מאוד לא אוהב את זה. בסוף האמריקנים, זו הידידה הכי גדולה שלנו, קשר אסטרטגי שאנחנו חייבים אותו, אבל בסופו של דבר אנחנו דמוקרטיה איתנה ויציבה, וגם אם לא אהבתי את תוצאת הבחירות - זה מה שהעם החליט ואנחנו מקבלים את זה. כל הדיבורים של ללכת על הראש של האמריקנים כל כך מטופשים, לא אחראיים ומסוכנים. אין כזה דבר".

דבריו של גולדפוס: "חריגה מהיחסים העדינים שצריכים להיות בין דרג מדיני לצבאי"

כמו כן, כאשר נשאל מה עמדתו בנוגע להתבטאותו השנויה במחלוקת של תא"ל דן גולדפוס, מפקד אוגדה 98 הפועלת בימים אלו באזור ח'אן יונס, הדגיש: "גם פה יש עמדה מעט מורכבת. אני לא מכיר אותו ברמה האישית אבל שומע עליו דברים מאוד חיוביים בהקשר הצבאי והפיקודי. אני חושבת שאחת שהדברים נאמרו אנחנו צריכים לשים אליהם לב בתשומת לב רמה. אני יודע שהוא מבטא את רחשי ליבם של הלוחמים בשטח, אני יודע כי אני מדבר עם הלוחמים ושומע מה שיש להם להגיד. אבל אני כן חושב שנעשתה פה חריגה מהיחסים המאוד עדינים שצריכים להיות בין דרג מדיני לדרג צבאי - לא היה מקום לדברים האלה".

"אני סומך על הרמטכ"ל שיעשה את הדברים הנכונים, נותן לרמטכ"ל את מלוא שיקול הדעת בעניין", הסביר והוסיף: "חלק מהממלכתיות זה לתת למוסדות הקיימים את המקום לפעול, כחלק מזה אני אומר לרמטכ"ל 'אנחנו סומכים עליך'. הכי קל לי עכשיו להגיד 'מדים', כי באמת מה שהוא אמר זה בול מה שאני מרגיש ומנסה מאז יום פתיחת המלחמה להדהד בציבוריות הישראלית, אבל בסוף קצין בצה"ל צריך לזכור את מקומו. זה גם יוצר אחר כך אווירה ברשתות כאילו דיוני השיבוצים מתנהלים ברשתות".

לדבריו, "מפקד יכול להגיד את זה לאלוף הפיקוד, לרמטכ"ל, יש כל מיני דרכים. אני אומר שוב, הסנטימנט הוא סנטימנט שאנחנו, בטח הפוליטיקאים, צריכים לקחת היטב לתשומת ליבנו. אני רק אומר, זה עלול להיות מדרון חלקלק, שכל אחד יחשוב מה קורה אם מישהו אומר משהו שהוא לא אוהב".

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים כיצד הוא רואה את מינויי הרמטכ"ל לדור הקצינים הבא של צה"ל, בזמן שהוא נושא על גבו את מחדל שבעה באוקטובר. ח"כ כהנא השיב: "אני חושב שהקצינים שהרמטכ"ל ממנה הם קצינים מעולים, בגדול, כל עוד אין מישהו אחר שימנה, הרמטכ"ל ימנה. זה בדיוק כמו הממשלה הזו, שבעיניי איבדה כל אמון של העם. זו הממשלה שלנו שכרגע מתפקדת, אז היא צריכה לקבל החלטות ולנהל את המלחמה. אני אוהב את זה? לא. זה המצב? כן. אלה מנהלים את המלחמה והרמטכ"ל עד שהוא עוזב את תפקידו".

מו"מ לשחרור החטופים: "התרשמתי שיש התקרבות בין עמדות הצדדים"

בנוסף התבקש ח"כ מתן כהנא להתייחס למתווה שחרור החטופים שהוצע על ידי חמאס. "אני מודה שאני לא מכיר את פרטי הפרטים של התשובה שחמאס העביר", ציין. "התרשמתי שיש התקרבות בין עמדות הצדדים. זה לא סוד שיש מחלוקת בתוך הממשלה מה המחירים שנשלם על עסקת חטופים, שבצד אחד יש את אלה שאומרים 'לא, לא, לא' על כל דבר, ולכל השאר יש עמדות מורכבות. לצייר את זה כשחור או לבן זו טעות".

"זה הולך להגיע היום לקבינט, ושם העמדה שלנו היא כמובן לא בכל מחיר, אבל אנחנו מבינים שיהיו מחירים כואבים בעסקה מהסוג הזה", חידד וסיכם את הנושא: "יש מחויבות שלנו כלפי החטופים האלה שנמצאים שם בגללנו. מכל התנאים שאני יודע להגיד שהם קו אדום, סיום המלחמה לא על הפרק. אין סיום מלחמה, צריכים למוטט את שלטון החמאס".

עריכה: שני רומנו

15/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris