נקודת מפנה
עם קובי דהאן ואופיר זילביגר

דור שני לחסכנים

ילדיכם לא יודעים להתנהל עם כסף? • כנראה שעליכם להקנות להם, ולכם, את רזי התכנון הפיננסי • קובי דהאן ואופיר זילביגר עם המתכון • פרק 07


הורים רבים מוצאים את עצמם מתקשים להסתדר עם האופן בו ילדיהם נוהגים בכסף אותו הם מרוויחים. רמז: זה ככל הנראה קשור למה שלמדו בבית. בפרק השביעי של 'נקודת מפנה' בהגשת קובי דהאן ואופיר זילביגר על כל מה שעליכם לדעת באשר לסוגיית התכנון הפיננסי, התייחסו השניים לדרך בה כדאי להדריך את ילדינו בכל הנוגע לכסף. 

"ילדים הם שמחה, אבל גם הוצאות", פתח דהאן. "לא מעט פעמים אנשים אומרים שהילדים מנהלים את ההוצאות, ולא מעט משפחות מאבדות את השליטה על הנושא הזה. גם בנושאים הפיננסיים, לא מעט הורים אומרים שצריך לשחרר. רואים אנשים שבאים עם שריטות מילדות לגבי היחס לכסף, והכל בגלל שגדלו בצורה מסוימת".  

בתגובה, השיב זילביגר: "זה עוד תיק. מטרת החינוך פיננסי היא להכין את הילד לאתגרים של העידן הפיננסי שאנו חיים בו, שהם סופר מורכבים. עלינו לתת לילד כלים, ידע ומיומנויות. כשיצאתי מהבית, לא ידעתי כלום על כסף. היום הילד תופס משקל מאוד משמעותי באחוזים מבחינת התקציב, והוא שווה 15 אלף שקל, יש לו סמארטפון, אופניים חשמליות, החיים קצת אחרים. אם אנחנו רוצים להפוך את הילד לשותף בתקציב., נצטרך לצייד אותו בכלים והשכלה פיננסית כדי שנרוויח אותו כפרטנר לניהול התקציב, אחרת - הוא יכול לעלות לנו למעלה ממיליון שקלים עד גיל 18". 

"אתה כהורה צריך להסתכל על עצמך"

בהמשך, הוסיף: "בארה"ב המקצוע של השכלה פיננסית הוא מקצוע חובה כבר למעלה מ-30 שנה. בדקו בוגרים של התוכנית וגילו שזה לא שינה כלום. מה כן גילו שמשפיע? הדוגמא אישית בבית. אתה כהורה צריך להסתכל על עצמך, כמה אתה יודע לנהל את האסטרטגיה הפיננסית שלך. אם אתה לא יודע, מה הסיכוי שהילדים שלכם יידעו? כשילד פעם ראשונה מוציא את הכסף שהוא הרוויח, הרווחת את השותף הכי גדול לתקציב שלך. אחרי שהוא מוציא את השקל הראשון שהרוויח, חייו כבר לא נראים אותו דבר".

"צריך להגדיר מטרה משותפת יחד עם הילד, לטובתה נחסוך יחד", הבהיר קובי. "בני אמר לי שהוא רוצה לקנות מחשב לעריכת סרטים, וזו השקעה. חסכנו סכום מסוים כל חודש עד שהגענו ליעד. הראיתי לו שהוא הגיע ליעד, וכך מבינים מהי השקעה. שפרו את עצמכם דרך החינוך של הילדים". 

ומה באשר לקניות באמצעות האינטרנט, שהפכו נפוצות למדי בשנים האחרונות? "צריך להפוך כל חוויה כזאת לחוויה לימודית", אמר אופיר בסיום. "כדאי שנתאים את השפה צריך להתאים לרמתם השכלית והמנטלית  של הילדים. זה מייצר להם סיפור שיכול להימשך כל החיים. הורים מוכנים לדבר עם הילדים שלהם על הכל: על מין, על מלחמות, ולא על כסף". 

עריכה: חרות עזאני ומיכל קדוש 

17/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גרפיקה: אלון כץ
Paris