איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לא יהיה קיצוץ בקצבאות"

על פי הדוח האקטוארי של הביטוח הלאומי, בשנת 2036 המוסד יתקשה לעמוד בהתחייבויות לתשלום קצבאות • צביקה כהן, ממלא מקום המנכ"ל, הגיב והרגיע


הדוח האקטוארי של הביטוח הלאומי גילה כי כבר בשנת 2036 יגיע המוסד לחדלות פירעון. צביקה כהן, ממלא מקום מנכ"ל הביטוח הלאומי, שוחח על כך עם ענת דוידוב ב־103fm. "מי שערך את הדוח האקטוארי זה הביטוח הלאומי, אנחנו עוקבים אחרי הנתונים בצורה שיטתית", אמר כהן. 

לדבריו, "בואי נכניס את הדברים לפרופורציות, קודם כול מי שיזם את הדוח האקטוארי זה הביטוח הלאומי. אנחנו עוקבים אחר הנתונים בצורה שיטתית ותמידית, וכל עוד אנחנו נמצאים פה, אנחנו ערבים למבוטחים ולאזרחים שיקבלו את הכסף של מה שהם שילמו לאורך כל החיים. לכן אנחנו עושים את הדוח הזה כדי לשקף לממשלה ולמקבלי ההחלטות מה הצורך. לא יהיו קיצוצים בקצבאות. נהפוך הוא, אנחנו רק מגדילים".

עוד הסביר: "אנחנו עושים מעקב שיטתי וסדור, ואנחנו מניחים דוח למקבלי ההחלטות. אנחנו שמים את הדוח הזה, הקמנו במבקביל צוות עם משרד האוצר לחשוב איך לתת מענה. זה לא ששמנו את זה בצד. אנחנו הגוף שערב לאזרחים, דואגים השכם וערב, ובגלל זה שמנו את הדוח ואנחננו מתכוונים לתת פתרון".

בהמשך פירט את הסיבות להרעה במצבו הכספי של הביטוח הלאומי: "יש מספר סיבות - אחת תוחלת החיים. אני מברך על זה שהרפואה מתקדמת, והשירותים שאנחנו נותנים לאנשים ומסייעים לאנשים להאריך חיים, זה טוב. הכובד של גיל זיקנה עומד על מיליון אנשים פלוס".

לדבריו, "מספר האנשים רק הולך וגדל, לכן הסכומים עולים. אני מזכיר לכולם את הקורונה, כל התשלומים את כל ההוצאות לחל"תים , מי שהיה פה לטובת ציבור המבוטחים זה ביטוח לאומי, ויש לזה תג מחיר".

כמה אנחנו צריכים להיות מודאגים?
"לא להיות מודאגים, ההגה בידיים טובות. אנחנו מטפלים באזרחים ולא מחכים לדקה ה־90, בכוונה אנחנו מדברים על 2036. יש מספיק זמן לשים את הנושא הזה על השולחן. אם לא היינו מציפים את זה, היית צריכה לדאוג".

עריכה: חרות עזני

17/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"לא יהיו קיצוצים בקצבאות"
"לא יהיו קיצוצים בקצבאות"  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris