ינון מגל ובן כספית

"אנו 134 משפחות, מה שיורד זה מספר החיים"

מירב לשם גונן, אימה של רומי גונן המוחזקת בשבי חמאס, קראה לעסקה • שיתפה בכאב: "לא קל לקום כל בוקר ולהבין שאני אפילו לא יודעת איך היא נראית"


164 ימים מוחזקים ישראלים רבים בשבי חמאס בעומק רצועת עזה. על פי דיווחים, קבינט המלחמה אישר את המנדט של צוות המשא ומתן במשלחת לקטאר. ינון מגל ובן כספית שוחחו ב־103fm עם מירב לשם גונן, אימה של רומי שנחטפה בבוקר השבת השחורה, אשר שיתפה בתחושות הקשות בעקבות ההמתנה מורטת העצבים וזעקה לשחרור בתה מהשבי.

"ימים קשוחים. צריך הרבה הרבה כוח לעמוד בהם, הרבה נחישות, הרבה אנשים מסביב, אנשים טובים שעושים איתנו דרך", הודתה לשם גונן בפתח השיחה. "קמים כל בוקר ונלחמים מחדש. זה המשפחה שנמצאים איתה כמה שיותר, העבודה במטה משפחות החטופים, שזה מאוד חשוב כדי להחזיק את כולנו בעשייה, מאוד חשוב. זה פשוט התארגנות שהיא מופלאה מבחינתנו ועבורנו, אנחנו לא לבד, עובדים יחד וזה כל כך חשוב. להרגיש שעושים משהו בשביל להביא אותם. אנחנו גם מאוד רלוונטיים בתחושה ובתוצאות בשטח".

עוד שיתפה כי "לא קל לקום כל בוקר ולהגיד 'וואי, אני אפילו לא יודעת איך היא נראית עכשיו', כי אני לא יודעת. אני לא יודעת איך היא נראית, מה היא לובשת. אני מרגישה שהיא חיה. רק שהמידע התקבל לפני כמעט 120 יום. כל מה שאני יודעת זה שהיא חיה, כי אני מרגישה את זה, אבל אתה צודק, זה מאוד קשה החוסר וודאות הזו. ההודעה אתמול שקיבלה משפחת פרץ, ומשפחת חן שבוע שעבר, זה הודעות קשות כל כך".

"אנחנו 134, מה שיורד זה מספר החיים", הדגישה. "חלקם זה רק כי נודע שהם נרצחו כבר בשבעה באוקטובר, וחלקם לא. אנחנו רוצים להשיב את כולם, לא רק את החיים. למשפחות מגיע לסגור מעגל ולקבור את מי שיקיריהם נרצח והגופה שלו נמצאת שם. זה כל כך חשוב".

כמו כן, כאשר נשאלה אם בעל סמכות כלשהו הציג נתונים על החטופים המוחזקים בחיים בשבי חמאס, השיבה: "אין לנו משהו יותר ממוסמך חוץ ממה שידוע לנו כבר. אמנם יש משפחות שהודיעו להם שיש סיכוי קטן שהאהוב שלהם חי. כולנו מחזיקים בתקווה, זה בכלל לא משנה. עד שאתה לא מקבל את הידיעה אתה מחזיק את התקווה ששלך יחזור משם חי, שהבת שלי תחזור משם חיה כי היא חיה".

"יש פה עבודה, אנחנו מבינים שזה לא פשוט"

באשר למגעים לעסקת שחרור חטופים נוספת אמרה: "כרגע יש צוות משא ומתן שיצא, הוא קיבל מנדט לא רק מהקבינט המצומצם אלא גם מהקבינט המורחב, זה מאוד חשוב. יש פה התגייסות אמיתית של הקבינט המורחב. כל הסיפור הזה גדול גם מאיתנו. העובדה שגם הקבינט המורחב דן בזה המון שעות, אנשי צוות המשא ומתן הם כל כך מקצועיים, נחושים וכל כך רתומים, הם מכירים כל אחד מהחטופים, יודעים כל פרט ופרט כאילו זה היה שלהם. יש פה עבודה, אנחנו מבינים שזה לא פשוט, ויחד עם זה אנחנו מחזקים את הידיים שלהם, של הקבינט, של ראש הממשלה, להמשיך ולקחת את ההחלטות האמיצות האלה כדי לעזור לעם להירפא חזרה".

"אני נפגשתי עם כולם מלבד ראש המוסד, ראש המוסד אני לא בטוחה שהוא נפגש עם משפחות", שיתפה. "אני רואה את ההתנהלות של ראש המוסד, האחראית, האמפתיה, כל אנשי צוות המשא ומתן, נורא קל לראות מתי אדם הוא מקצועי, הוא שם לך את הדברים באמת על השולחן. הם אנשים מקצועיים מאוד, ואנחנו רואים גם את התוצאות".

נוסף על כך התייחסה לשם גונן לטענות הרבות שנשמעו לאחרונה על מטה החטופים שתפס צד פוליטי. "אנחנו מטה משפחות החטופים, מטה שיש בו הכול, מי שיגיע להצהרות ביום שבת יפגוש גם שמאל, גם ימין, גם דתיים, חילוניים. מה שמעניין אותנו שנהיה יחד, זה משהו שקרה לעם ישראל, אם לא נישאר ונדבוק בו יחד, אנחנו פשוט לא נצליח, לא אנחנו וגם לא אחרי. גם בשאלת המחיר, זה לא עניין המחיר אלא איך מערכת הביטחון ואנחנו כעם נהיה ערוכים. כולנו מבינים שצריך להיערך אחרת, והאחרת חייב להיות יחד, ואם לא יהיה יחד יתפסו אותנו כמו בשבעה באוקטובר".

"אני מרגישה כל הזמן שאנחנו עוברים שינוי. כל אחד מאיתנו יעשה הכול בשביל להחזיר את האהוב שלו חזרה לכאן. אנחנו עובדים גם בצורה מושכלת, גם בצורה רגשית לפעמים, אבל אנחנו עוברים שינויים כל הזמן. גם כשרונן היה היו שינויים", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

18/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רומי גונן
רומי גונן  |  צילום: באדיבות המשפחה
Paris