אודי סגל וענת דוידוב

"בכל מקום שממנו צה"ל יצא, חמאס חוזר"

נמשכת פעולות כוחות צה"ל בביה"ח שיפא ברצועה • אור הלר ('חדשות 13'): "גם הלילה הזה היו שם קרבות והיתקלויות"


בשעות אלה ממשיכים כוחות צה"ל את פעילותם הקרקעית בבית החולים שיפא בשטחי רצועת עזה. אתמול (ב') פורסם כי במסגרת התמרון באזור חוסל ראש מנהלת ביטחון הפנים של חמאס פא'אק מבחוח. הכתב והפרשן הצבאי אור הלר ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"נמשכת הפעולה בתוך בית החולים שיפא -  מי שמוביל אותה אלה באמת לוחמי שייטת 13 שנמצאים בתוך בית החולים עם רכזים של השב"כ, עם חוקרי שבויים של יחידה 504. הם סורקים שם חדר-חדר וקומה אחר קומה. זה בית חולים ענק, ולכן בעצם הכוחות עדיין שם", הסביר הלר והוסיף: "אתמול התבשרנו על חיסולו של פאיק אל־מבחוח, אולי בעצם הדמות הכי בכירה שרצו לעצור בשיפא, האח הקטן של מחמוד אל־מבחוח שחוסל בדובאי ב־2010. אנחנו מדווחים על לפחות 40 מחבלים שחוסלו, 20 במרחב שמחוץ לבית החולים, עוד 20 בתוך בית החולים, ואנחנו מדווחים על כך שגם במהלך הלילה הזה היו קרבות והיתקלויות בשיפא".

לדבריו, "הפעולה בשיפא באמצת מדגימה לנו את הקושי הגדול ואת הבעיה שמקומות שצה"ל יוצא מהם, חמאס נכנס. צה"ל אבחן שחמאס חוזר לבתי החולים מתוך תורת הלחימה שלו שהייתה שנים לפני המלחמה, לראות בבתי החולים כמוצבים צבאיים חסינים מהפצצות ישראליות. לא רק בשיפא, אנחנו רואים בעוד בתי חולים שצה"ל פעל בהם ברצועת עזה, כאשר הוא יצא, חמאס חוזר. זה מספר סיפור גדול יותר על הקושי של ישראל במלחמה הזו, וזה בדיוק העניין - ברגע שצה"ל יוצא, אין כוח אחר שייקח את השלטון, אנחנו מכירים את הסירוב של ראש הממשלה לכוח של חמושים מהשטחים שיאומנו בידי האמריקנים, שהם אלה שבאמת ייקחו את השליטה למשל בצפון רצועת עזה, אז באמת מכל מקום שצה"ל יוצא, חמאס חוזר".

בהמשך התייחס להודעת היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן על חיסולו של מרואן עיסא: "מה שבאמת חשבנו שנשמע מההודעות הרשמיות הישראליות, הגיע היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, הוא אומר את מה שאמרנו כל הימים האחרונים, שההערכה היא שהוא באמת חוסל. בהודעה של סאליבן הוא אומר שיש את האינדיקציות, ההוכחות שמרואן עיסא, הסגן של דף, חוסל. הוא מגדיר את זה 'עיסא חוסל בסבירות גבוהה מאוד'. אנחנו עדיין מחכים להודעה רשמית של צה"ל, של שב"כ".

"התפקיד של מרואן עיסא כרמטכ"ל חמאס היה באמת לארגן מחדש את כל הגדודים של חמאס לאחר הפעולה הצה"לית. היינו מאוד רוצים לחשוב שחיסול כזה משפיע על הפיקוד והשליטה בחמאס, שחיסול כזה משפיע על העמדות של סינוואר גם במשא ומתן שצפוי להימשך עכשיו שבועות ארוכים, היינו רוצים לחשוב את זה, את כל הדברים האלה, אבל כבר למודי ניסיון אנחנו שהרבה דברים שאנחנו עושים וחושבים שיש להם אפקט גדול, בסוף זה מוות באלף דקירות, ולכן באמת הייתי מציע שנמתין גם להודעה הרשמית על חיסולו של מרואן עיסא וגם לראות את ההשפעה של זה - גם על השטח, על הלחימה וכמובן על המשא ומתן החשוב להחזרת החטופים שלנו", סיכם.

19/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris