חוד החנית החרדית

הרב אדיר אלמושנינו, הרב של גדוד נצח יהודה, על גיוס חרדים לשורות צה"ל: "צריך לראות שהם לא מאבדים את הדבר שכל החיים הם עובדים עליו - הרוחניות"


בימים קשים אלו, כאשר מדינת ישראל נלחמת על קיומה בשלל זירות, חוק הגיוס יוצר פילוג מחדש בחברה הישראלית. אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל פתחון לב, דנו בסוגיה הסבוכה ב־103fm עם הרב אדיר אלמושנינו, הרב של גדוד נצח יהודה ולשעבר לוחם בגדוד, אשר הביע את עמדתו.

תחילה הסביר הרב אלמושנינו על מהותו של הגדוד וכיצד הוקם. "יש עמותת 'נצח יהודה' שמונה מספר של רבנים שמשולבים בכל המקומות שחרדים משרתים, ואני אחד מהם. התפקיד שלנו ללוות את החיילים מההתחלה עד הסוף, גם רוחנית וגם כלכלית. גדוד נצח יהודה זה הגדוד היחיד שמשלב חרדים בתוך הצבא, חרדים שהיו בישיבות ולא מצאו את עצמם שם, והם רוצים לשמור על הזהות החרדית שלהם".

"הגדוד הזה משלב 80 אחוזים של חבר'ה חרדים, יש כאלה שאולי פחות נראים חרדים עכשיו, אבל תמיד אמרתי שחרדי נולד חרדי וגם אחרי 120 הוא יישאר חרדי. הדיבור, השיח, המחשבה וכו', זה המקום ש־80 אחוזים משם נמצאים. יש עוד 20 אחוזים שהם חבר'ה דתיים לאומיים, שבאים מישיבות גבוהות או ישיבות הסדר, שהם גם משולבים שם", סיפר.

עוד הדגיש כי "גדוד נצח יהודה זה משהו לא שגרתי בכלל. לבוא ולפתוח גדוד חרדי, בדיוק הפוך מההסתכלות החרדית. בכוונה פתחו גדוד שזה יהיה משהו שיכול להכיל מכל הגוונים. הגדוד הזה כבר עומד הרבה מאוד שנים".

כמו כן, כאשר העלו צמד המגישים את טענות החרדים נגד גיוסם לצבא, טען הרב אלמושנינו: "צריך להכיר מה זה הגדרה של חרדי, מה ההשקפה שלהם, מה הם רוצים. המטרה שלהם היא ברורה - הם אומרים שהמטרה שלהם תורה ורק תורה. אני גדלתי במסגרת חרדית, אבא שלי היה רב במושב ליד אשדוד, וההסתכלות שלנו משהייתי ילד קטן - 'אתה הולך להיות גדול בתורה'. האג'נדה להיות גדול בתורה, והמטרה ברורה והעבודה קשה, כי בשביל זה צריך ללמוד הרבה שעות ביום. לא כולם מסוגלים, אז הם רוצים לשלב את עצמם בצבא".

"לבוא ולשלב את עצמם בצבא זה דבר טוב, אבל צריך לראות שהם לא מאבדים את הדבר שכל החיים הם עובדים עליו - רוחניות", הבהיר. "בצבא מחנכים, ויש אפילו סדרת חינוך, הם מפחדים מהנקודה הזו. ברגע שמישהו אחר לא חרדי מנהל את החינוך של הבנים שלהם, זה משהו שמאוד מלחיץ ומטריד אותם".

הרב אלמושנינו המשיך ושיתף בחוויתו האישית כלוחם בגדוד. "זה היה מאוד מאתגר. אתה בא ממקום של ישיבה, אתה נמצא כל הזמן בסביבה שמדברים תורה, רוחניות, ודאי שלא ניבולי פה וקללות. אתה חי בעולם הזה, אבל אתה לא נמצא בעולם, ופתאום אתה מתגייס לצבא. אתה שומע אנשים שהם לא כל כך בקו שלך. אני זוכר שהיה מישהו שפרש מהדת, ואתה רואה פתאום כל מיני דיבורים אחרים שיש לו, עבירות מסוימות שהוא עושה בגלוי, וזה משפיע. זה מאוד קשה, והרבה אנשים לא מצליחים להחזיק את עצמם רוחנית בצבא. אני אישית מאוד התחזקתי בצבא, אבל מי יכול להתחייב שהם יצליחו בזה?"

עריכה: שני רומנו

22/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיוס חרדים, למצולמים אין קשר לנאמר
גיוס חרדים, למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris