ניסים משעל וטל שלו

"אם יש משהו שיאיים על חמאס, זה המשך הפליטות"

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר, על המשך המלחמה ופעילות כוחות צה"ל ברצועה • הבהיר: "חמאס חייב להבין שמשיכת זמן לתוך רמדאן לא מסייעת לו"


במהלך מבצע כוחות צה"ל בבית החולים שיפא בשטח רצועת עזה אתמול (ד'), נלכד מחמוד קוואסמה, מתכנן חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים ב־2014 ששוחרר בעסקת שליט. זאת במקביל להמשך המשא ומתן לעסקת שחרור חטופים נוספת משבי חמאס. שלום בן חנן, לשעבר בכיר בשב"כ (המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן), התייחס ללחימה בשטח הרצועה. 

"הלחץ הצבאי יכול לרכך את חמאס?", התעניין משעל, ובן חנן הכריז: "זו הדרך היחידה. יכול להיות שזה ייקח זמן, יכול להיות שזה לא יהיה מיידי, אבל אני חושב שזו הדרך היחידה. חמאס חייב להבין שמשיכת הזמן לתוך הרמדאן כנראה גם כן לא מסייעת לו, ושיש נחישות ישראלית להמשיך ולהפעיל את הלחץ כדי להביא לשחרור החטופים. לא חושב שיש דרך אחרת, אנחנו רואים את המשא ומתן מדי פעם נתקע, חמאס מציג דרישות לסיום המלחמה - נסיגה מלאה, חזרת תושבים, ורק האיום שיגיע בסופו של דבר לראשי חמאס ועל כל הפרויקט החמאסי ברצועת עזה יכול להביא את החמאס לסוג של ריכוך".

בן חנן המשיך וטען כי "לסינוואר אכפת אפילו יותר מאשר חייו שלו עתיד הפרויקט החמאסי ברצועה, כרגע הוא מתרכז, אנחנו רואים את זה גם בשינוי הדרישות, מה שעומד במרכז המשא ומתן זה חזרת התושבים לצפון הרצועה. אם יש משהו שיאיים על הפלסטינים זה הסיפור הזה של המשך הפליטות, הצעידה לכיוון נכבה אפשרית. את הסיפור הזה סינוואר יהיה קשה לו לעכל, הוא נלחם על המקום שלו בהיסטוריה. אם המקום שלו יהיה מחריב עזה - הוא יחשוב על זה פעמיים".

באשר לפעילות כוחות הביטחון ביהודה ושומרון וההשפעה של חיסולים וסיכולים אלו על המשא ומתן עם חמאס, אמר: "לזה לטעמי אין משמעות באמת ישירה על המשא ומתן או על מה שקורה בעזה. החיסול הלילה הוא לא ממש חיסול. הוא לא חיסול שהיה מתוכנן מראש, אלא שמחבלים שירו הכוחות. זה לא היה מבצע מתוכנן. ולמרות זאת, הפעילות ביו"ש היא פעילות שבאה לסכל את רמת האיום המיידית שיש שם".

"אנחנו רואים שלמרות הסיכול היום־יומי האיומים שם צומחים כמעט מדי יום. את הדבר הזה חייבים לעשות, זה לא בדיוק נגד החמאס, זה התארגנויות מקומיות. מה שמשותף להן זה ההתארגנות לבצע פיגועים, המימון שהם מקבלים ואמצעי הלחימה הרבים שהם משיגים", הדגיש. "אנחנו מדברים על מאות מתחילת השנה שסוכלו מראש, יש בין חמישה לעשרה אחוזים שכן הצליחו והגיעו לכדי פגיעה, הרג או פציעה, זה אחוז פנטסטי".

לסיום התייחס בן חנן לפעילות כוחות צה"ל בבית החולים שיפא שברצועה ולמסמכי חמאס שאותרו במקום. "אני בספק אם זה יכול להוביל למיקומו של סינוואר. עד שמנגנוני הביטחון שלנו מעבדים את הכמויות האדירות של החומר כדי להגיע למבוקש שנמצא בתנועה, יש לו מספיק זמן. גם הוא מבין את המשמעות של נפילת ארכיונים כאלה. להגיע למיקומו? אני לא חושב. להגיע למודיעין רב? כן. להגיע לסינוואר זה כנראה רק על ידי ידיעת מודיעין שתהיה בזמן אמת, מודיעין מדויק על המיקום שלו כמו שהיה על מרואן עיסא בשבוע שעבר. התגובה הייתה מהירה, הייתה גם נכונה לרמת ההסתתרות, וכך סוגרים מעגל. זה לא יבוא מהארכיונים האלה, הארכיונים האלה למטרות אחרות".

עריכה: שני רומנו

21/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יחיא סינוואר
יחיא סינוואר  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris