רון קופמן ואריה אלדד

"נמשיך להילחם במקלות ואבנים - זו מלחמת קיום"

מייקל אורן, שגריר ישראל בארה"ב, התייחס למתיחות בין ביידן לנתניהו וההשפעה על היחסים בין המדינות: "יש לאמריקנים אינטרס שיהיה לנו נשק מדויק"


השבוע פורסם כי בתום שיחתם של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו הסכים לשלוח צוות לוושינגטון על מנת לדון במבצע ברפיח. הדברים באים על רקע מתיחות גוברת בין שני המנהיגים והחשש כי הממשל האמריקני יפסיק לסייע לשותפה במלחמה. אריה אלדד ורון קופמן דנו בכך ב־103fm עם מייקל אורן, שגריר ישראל בארה"ב וחבר כנסת לשעבר, אשר הביע את עמדתו בנושא.

"אני חזרתי עכשיו מכמעט חודשיים של מסע מפרך בפני קהילות יהודיות ואחרות, ורמת דיסאינפורמציה לגבי מה שקורה פה היא פשוט מחרידה", טען אורן בפתח השיחה והתייחס לצוות שהסכים ראש הממשלה לשלוח לוושינגטון: "אם היו שולחים קצין בכיר מחיל האוויר, להסביר איך מתקבלת החלטה לבצע הפצצה של מטרה בעזה, שזה לא הפצצה ללא הבחנה, נהפוכו. לגבי הסיוע, מה כן נכנס, מה לא, מי אחראי למצב המשבר ההומניטרי בעזה. אנשים לא יודעים, מה שיודעים זה ההפך מהאמת".

עוד הדגיש כי "אם הוא הוזמן על ידי מפלגה אחת בניגוד לרצונה של אחרת - זה בעייתי. זה נתפס ככניסה לא כל כך מוסרית בפוליטיקה הפנימית. אם ראש הממשלה מוזמן על ידי שתי המפלגות אז זה בסדר. להגיע בהזמנה רק של מפלגה אחת - מאוד בעייתי".

באשר לקריאה האמריקנית לבחירות בישראל אמר: "הייתה תגובה גם של ראש הממשלה וגם שלי, אמרתי שזה לא מקובל. זה לא נשאר ללא תגובה, אבל התגובה לא צריכה להיות התערבות ישראלית בפוליטיקה האמריקנית. אנחנו במצב מאוד רגיש, מאוד מורגש, זקוקים לאמריקנים להטלת וטו במועצת הביטחון כנגד ניסיונות חוזרים ושניים לכפות הפסקת אש. גם נושא התחמושת, צריך לשחק חכם - לא רק צודק".

"גם ללא תחמושת אמריקנית נמשיך להילחם, אפילו באבנים ומקלות. זו מלחמת קיום פה. דווקא לאמריקנים יש אינטרס לספק לנו נשק מדוייק. יש להם אינטרס, ולכן הנשק המדויק ממשיך לזרום אלינו אבל הלחץ על ביידן, וצריך גם להתחשב בו, הוא משלם מחיר פוליטי", סיכם. "הוא תחת לחץ די אדיר, הוא לא ויתר עד עכשיו על הנושא של ההתנגדות להפסקת אש בלתי מוגבלת".

עריכה: שני רומנו

22/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מייקל אורן
מייקל אורן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris