אודי סגל וענת דוידוב

"הרוסים בינתיים לא אומרים את המילה דאעש"

133 בני אדם לפחות נרצחו בפיגוע במוסקבה, שדאעש לקח עליו אחריות • נינו אבסדזה: "זה עדיין לא משנה את הדעה לגבי ישראל"


לפחות 133 בני אדם נרצחו בפיגוע ההמוני באולם הופעות סמוך למוסקבה שברוסיה בסוף השבוע, לצד פצועים רבים, בהם ילדים. ארגון הטרור דאעש לקח אחריות על מסע הירי שהתבצע במקום על ידי ארבעה מחבלים במדי הסוואה.

נינו אבסדזה, פרשנית לענייני רוסיה, התייחסה לאירוע הקשה: "בעולם זה נתפס כמובן כפיגוע נוראי של דאעש, אבל זה עדיין לא משנה את הדעה כלפי ישראל, וזו הטרגדיה ללא שום ספק. דאעש עשו את זה גם באיראן, הם עשו את זה עכשיו ברוסיה, לפי דאעש עצמו, העולם המערבי והאמריקנים. הרוסים בינתיים לא אומרים את המילה דאעש, ופוטין שתק 19 שעות, לא פנה לעם שלו, ואחרי 19 שעות מה שהוא אמר שאף אחד מתוך התוקפים לא היו אזרחי רוסיה, שזה כנראה נכון, ואז אמר שחיכו להם והכינו להם מסדרון באוקראינה. הוא בעצמו מפנה אצבע מאשימה כלפי אוקראינה".

מה ההיגיון של דאעש?
"קצת קשה למצוא את ההיגיון. הייתה תאוריה מאתמול שדאעש נוקם על מה שהרוסים עשו בצ'צ'ניה, אחרי זה יש לו עוד סיבה בגלל מה שהרוסים עשו בסוריה. הרי בסוריה הם נלחמו נגד דאעש ועזרו לאסד אבל כל זה היה בעבר. להגיד כעת שזה היה המומנטום שבגללו דאעש נזכר עכשיו ברוסיה, זה קצת קשה אבל באמת קשה".

לדבריה, "אי אפשר למצוא סיבה אמיתית למה הם עשו את זה דווקא עכשיו, דווקא ברוסיה. מה מעניין? שבועיים קודם השגרירות האמריקנית הזהירה את הרוסים שיש הכנות לפיגוע שכנראה יכול להיות באחד הקונצרטים הגדולים, והרוסים הגיבו שזה נשמע להם משהו לא רציני כי אין שום דבר קונקרטי, אבל היו אזהרות".

"הן הופיעו גם באתר של שגרירות ארה"ב במוסקבה, שם היה כתוב שהסבירות היא לא סתם גבוהה, היא כמעט ודאית, אף אחד לא התייחס, אבל אני רוצה להזכיר לכם עוד משהו שקשור לדאעש - לפני בערך שלושה שבועות-חודש הרוסים הודיעו שהם עצרו כמה חברים של דאעש שתכננו לעשות פיגוע בבית כנסת במוסקבה, ודי פקפקנו בזה, חשבנו שפוטין עושה את זה לפני הבחירות בגלל שהוא רוצה לזכות גם בקולם של האזרחים היהודים ברוסיה, והינה, כנראה שיש משהו שאף אחד בעולם לא יודע כרגע למצוא איפה הנקודה. קמלה האריס אתמול אמרה שהאסלאם הקיצוני ודאעש זה האויב המשותף, אבל זה לגמרי בעצם לא מקרין על הסיטואציה אצלנו", סיכמה. 

24/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אנשים אבלים על הפיגוע ברוסיה
אנשים אבלים על הפיגוע ברוסיה  |  צילום: OLGA MALTSEVA/AFP via Getty Images
Paris