אודי סגל וענת דוידוב

"לא להטיל וטו - דבר שמבחינתי לא היה תקין"

השר ישראל כ"ץ על סערת מועצת הביטחון באו"ם: "ישראל וארה"ב נשארו בעלות ברית עמוקות" • על ההסלמה בצפון: "החלטה 1701 - אפשרות שאנו מעדיפים"


על רקע סערת מועצת הביטחון של האו"ם, גורם מדיני הדף את טענות מחלקת המדינה האמריקנית בנוגע לדברי ראש הממשלה נתניהו על ה קשר בין החלטת מועצת הביטחון להפסקת המשא ומתן לעסקת החטופים. שר החוץ ישראל כ"ץ שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב והגיב לדברים. 

תחילה התייחס השר כ"ץ להסלמה הגוברת בגבול הצפוני מול חיזבאללה בצל הלחימה הנמשכת בעומק רצועת עזה. "אין ספק שהמצב בצפון מאתגר. החלטנו מראש להתמקד בדרום, בהכרעת החמאס והשבת החטופים, ולפתח הגנה התקפית ביותר בצפון. אנחנו פוגעים ביעדים רבים של החיזבאללה, באותם כללים שהוא קבע, של צבא מול צבא, אבל אין ספק שהדברים יכולים להתלקח בגלל חילופי הירי, הפגיעות. והדבר השני, קבענו יעד ברור שלא נחזיר את תושבי הצפון בטרם יהיה ביטחון בצפון, וכדי שיהיה ביטחון חיזבאללה חייב לסגת מעבר לליטני. זה לא יהיה שנתיים".

"אנחנו עוסקים כאן בדיני נפשות, אנחנו פועלים, מפעילים לחץ דיפלומטי. אין גורם שנפגשים איתו ולא אומרים לו 'תעביר מסר ברור, או שחיזבאללה ייסוג או שנצטרך לפעול, ואז לבנון תשלם את מלוא המחיר'. החיזבאללה סופג מכות קשות, חלק מהכוח שלו בדרום מכורסם באופן משמעותי, אבל כל הדברים האלה כרוכים אחד בשני. מה שקורה בדרום למה שקורה בצפון, אנחנו נצטרך להתכנס לקראת הכרעות", הבהיר.

עוד אמר כי "צה"ל נלחם בעוצמה בצפון והחיזבאללה סופג מכות קשות, מעבר לזה יש לנו תוכנית מדויקת שמותנית באפשרות של אותם מנופים של ארה"ב, שיישאו תוצאות דיפלומטיות. החלטה 1701 - זו אפשרות שאנחנו מעדיפים, עם כל האכיפה הנדרשת, כוחות שישולבו שם. אבל אנחנו עוד לא שם משום שאנחנו במערכה כוללת. הדבר העיקרי מבחינתנו היה ההמתנה לעסקת חטופים, זה הדבר שאנחנו הכי מעוניינים בו מכל דבר אחר, להחזיר את החטופים הביתה. לצערי ההצבעה האמריקנית, גם אם החמאס עמד להשיב כך או אחרת".

"האמריקנים אומרים שמבחינתם זה קשור אחד לשני, הפסקת האש מותנת בשחרור החטופים. בערבית הדברים נשמעים אחרת, מה חמאס רוצה? שיכפו על ישראל הפסקת אש ללא שהוא חייב לשלם מחירים", התרעם והוסיף: "כאן נפתח לו פתח, גם הרטוריקה שלו אחרי ההחלטה שהוא בירך עליה וכל האמירות עכשיו, זה לא המקום שהוא היה בו קודם. אני מאוד קיוויתי והייתי אופטימי שנוכל לבצע את העסקה, ועכשיו נצטרך להשקיע מאמץ. אני יודע שמשפחות החטופים מאוד מודאגות. אנחנו חייבים להחזיר את זה לאותו מקום של להכריח את חמאס לבצע את העסקה".

"אין לנו ידידה יותר גדולה מארה"ב - אף אחד לא מחפש להתקוטט"

באשר ליחסים בין ישראל לארה"ב נוכח המתיחות בין הנשיא ביידן לראש הממשלה נתניהו הסביר: "אני חושב שהעובדה שאחרי כל המידע שיש, כולל הסיפור של הגיבורה האמיצה עמית, שסיפרה את סיפורה באומץ אדיר רק כדי לעזור בלחץ לכיוון שחרור החטופים, אחרי הדוח הנורא שאני נסעתי למועצת הביטחון, וארה"ב סייעה לנו נגד מזכ"ל האו"ם, לבוא ושיש החלטה בלי גינוי מפורש של החמאס, לא להטיל וטו - זה דבר שמבחינתי לא היה תקין".

"ביידן ידיד ישראל, הוא תמך בנו מהרגע הראשון, גם במובן של חימושים וגם בשליחת ספינות המלחמה, לייצר הרתעה אסטרטגית מול המעצמות שתומכות באיראן", הדגיש, "אבל יש ויכוח, יש כאן ויכוח שאני חושב שכולנו יודעים שאנחנו צריכים להשמיד את חמאס ברפיח, ובעניין הזה יש לנו ויכוח עם ארה"ב בגלל האילוצים שלה. אנחנו ננהל אותו, נישאר בני ברית. אין לארה"ב ידידה יותר טובה מישראל באזור הזה, אין לנו ידידה יותר גדולה מארה"ב בעולם. אף אחד לא מחפש להתקוטט".

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים אם העימות לא פוגע בחוסן של מדינת ישראל, והשר כ"ץ השיב: "ישראל וארה"ב יישארו בעלות ברית עמוקות. אם חמאס וסינוואר חיים באשליות, אז הוא יראה בימים הקרובים שזה לא כך. אני ישבתי אתמול שעתיים עם שרת החוץ של גרמניה, היא מאוד מודאגת, ישבתי כדי להסביר ולהגיד בשורה התחתונה 'אתם צריכים להמשיך לגבות אותנו, אין ברירה'. אנחנו חייבים להשלים את העבודה, הומניטרי? בואו נראה איך עושים יחד יותר, אבל אנחנו חייבים לעשות את העבודה".

"גרמניה מדינה מאוד חשובה באירופה, עוזרת לנו. ההחלטה הכי קשה עלולה להיות שהם יכריחו אותנו להפסיק את המלחמה, אנחנו לא שם, אנחנו שומרים על הלגיטימציה. העמדה שלי ברורה, אני לא יוזם ניתוק יחסים עם אף אחד. נשיא קולומביה מאיים עלינו שאם אנחנו נמשיך להגן על עצמנו ולפעול בעזה, אז אני אומר לו 'אל תאיים עלינו'. אנחנו לא ניכנע לשום לחץ", סיכם.

עריכה: שני רומנו

27/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל כץ
ישראל כץ  |  צילום: סיון שחר
Paris