אודי סגל וענת דוידוב

"לא הופתענו - יודעות שהדברים הללו קורים"

נגה ברגר, ממחברי הדוח שעסק בפגיעות מיניות ומגדריות מהשבת השחורה, בתגובה לעדותה המטלטלת של עמית סוסנה משבי חמאס: "עשתה סוג של מעשה גבורה"


אתמול (ב') העידה עמית סוסנה, שנחטפה לשבי חמאס ושוחררה לאחר 55 ימים, כי היא הותקפה מינית על ידי אחד משוביה בזמן שהותה בשבי. דבריה הקשים לעיכול עלו במסגרת תחקיר 'הניו יורק טיימס' וכללו תיאורי זוועה מתקופתה בשבי. נגה ברגר, מנהלת מידע באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית וממחברות הדוח 'זעקה אילמת' שעסק בפיגעות מיניות ומגדריות מבוקר השבת השחורה ב־7 באוקטובר, הגיבה לדברים.

"לא הופתענו. הופתענו במובן של הנכונות שלה, זה סוג של מעשה גבורה", אמרה והוסיפה: "אנחנו לא הופתענו, אנחנו יודעות שהדברים האלה קורים, גם תיארנו את זה בדוח שלנו, אבל עצם החשיפה הזו, כלומר גם הסיפור המלא, הבחירה להתייצב בפנים גלויות, קודם כול עבור האחים והאחיות שלנו בשבי, זה באמת מעשה גבורה, בטח ממי שכבר שילמה מחירים כל כך גבוהים".

ברגר המשיכה והסבירה כי "היא חוזרת על פרטים שכבר שמענו, היא פשוט נותנת להם פנים. בזמן שאנחנו מתמודדות עם הכחשה, התחקיר הזה בנוי כמו בטון יצוק, הוא נותן תמונה מאוד מקיפה. אני לא יכולה לדבר על שום פנייה שהגיעה אלינו באופן חסוי, אני גם מעדיפה לא לדבר באופן הרחב ביותר. זה חלק מהתפקיד שלנו, להחזיק את המידע אצלנו. אני יכולה להגיד שמבחינת הדפוסים, הם חוזרים על עצמם. זה חלק ממה שראינו".

"ההתעללות המינית של השבעה באוקטובר, לא יודעת אם אי פעם יתגלו לנו במלואם, כי חלק גדול ממי שעברו את ההתעללות הזו נרצחו. במקרים האלו הגופות דיברו או מי שהצליחו להיות עדים לזה. האפשרות לשמוע את זה עכשיו בפה מלא היא דרמטית. אני מאוד מקווה שהיא תוריד את האסימון גם בעולם אבל קודם כול פה - להבין שחייב להפסיק את ההפקרות הזו ולהחזיר את כולם הביתה, מייד", הדגישה.

לסיום תהו צמד המגישים כמה לדעתה עדויות כמו של עמית משפיעות על הדעה העולמית, וברגר השיבה: "אני רוצה לקוות שמאוד, יש מי שלא ירצו ולא יסכימו להקשיב, אבל יש קהל מאוד גדול שבאמת אומר, המחסור בפנים, זה היה חלק מהמשימה שלנו להגיד 'יש דברים שחוזרים על עצמם'. לכולנו יותר קל להתחבר לפנים, לשם. יש משהו בקונקרטיות של הדברים, וגם באמת בעבודה, עצם הבחירה להביא פה קול, ולא רק עמית מרואיינת בתחקיר הזה, יש שורה שלמה שמאשרת את הדברים ונותנת עוד זוויות. צריך לעשות הכול כדי שכולם יחזרו".

עריכה: שני רומנו

27/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמית סוסנה
עמית סוסנה  |  צילום: Amir Levy/Getty Images
Paris