ניסים משעל וטל שלו

"הקבינט איבד את הצפון, תרתי משמע"

אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, ביקר בחריפות את המערכה מול חיזבאללה: "הנזק גדול פי כמה מהדרום - הפקרה מוחלטת"


היום ה־174 למלחמה: הסלמה נוספת נרשמה בחזית הצפונית מול החיזבאללה - אתמול (ד') שוגרו כ־30 רקטות לקריית שמונה והביאו למותו של אדם אחד ולפציעתו של אחר. ניסים משעל וטל שלו דנו במצב ב־103fm עם אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, אשר פרש את משנתו.

"כתושב הצפון, אני חש שהקבינט איבד את הצפון, תרתי משמע", הכריז מרום בפתח השיחה. "אנחנו במלחמת התשה שישה חודשים, והיא לא הולכת לשום מקום. אנחנו בפלונטר אסטרטגי ברור - יש פה הנחיה מדינית לצה"ל והפעלת אש שלא מצליחה לדחוק את החיזבאללה וליצור את התנאים להשבת התושבים. חיזבאללה לא משלם מספיק מחירים על ההחלטה שלו לפתוח במלחמה. איך יכול להיות שאחרי חצי שנה עוד לא פגענו בכל התשתיות שם ועדיין יש שם?"

עוד טען כי "יש פה מלחמת התשה מוגבלת. הקבינט, קבינט המלחמה בכלל לא דן במצב בצפון בשבועות האחרונים. כבר אין מאמץ מרכזי של צה"ל בדרום, האיום בצפון גדול פי כמה. חייבים ליצור ריכוז מאמץ, הגברה של האש. גם אם נותנים סיכוי למאמץ הדיפלומטי, זה ישפיע על המשא ומתן. הדמות האמריקנית היא פקטור מאוד חשוב במורכבות של הזירה. אנחנו אחרי חצי שנה, אין קבינט תקומה בצפון, הנזק גדול פי כמה מהדרום. זה הרי בלתי נתפס, זו הפקרה מוחלטת של הדברים. המשבר והקרע עם ארה"ב, יש לו השלכות על כל הזירה, ודאי על הצפונית. האמריקנים לא רוצים מלחמה אזורית ולא מלחמה בצפון, וארה"ב היא זו שצריכה למלא את המלאים של חיל האוויר. לכן המשבר הזה בעייתי מאוד ביכולת של צה"ל להיות מוכן במערכה הזו, וודאי לפתור את הבעיה".

בנוסף ביקש מרום להדגיש כי הסיכוי למאמץ הדיפלומטי יינתן, למרות שהוא עצמו אינו מאמין שחיזבאללה יכבד כל הסכם שייחתם. "ישראל חייבת לקחת את היוזמה בצפון, להגדיר מטרות, אנחנו חייבים להוריד את גובה הלהבות עם האמריקנים, להיכנס לדו שיח אינטימי איתם. אנחנו צריכים את ארה"ב מלא מלא, בוודאי אם נצטרך להיכנס למלחמה מוגבלת. יש פה משבר אמון מאוד חריף בצפון של ההנהגה והתושבים. התושבים, רבים מהם כבר לא רוצים לחזור. ההתמשכות של המלחמה הזו והיעדר יוזמה ישראלית גורמים למשבר מאוד חריף. לכן הקבינט חייב לקחת את היוזמה".

"אני חושב שישראל כבר לפני שבועות הייתה צריכה להעתיק את המאמץ צפונה, להגביר את קצב התקיפות על החיזבאללה בקו המגע. למשל לגרש עשרות אלפי שיעים שיצרו לחץ על הממשלה וחיזבאללה בביירות. זה דברים שאפשר היה לעשות כמנופים על חיזבאללה, זה לא נעשה. העובדה שבתוך המציאות האסטרטגית המורכבת הזו הממשלה, המעט שהיא צריכה לעשות זה לחבק את תושבי הצפון, גם זה לא קורה. זה מחריף את התחושה הקשה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

28/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צפון הארץ ליד לבנון - ארכיון
צפון הארץ ליד לבנון - ארכיון  |  צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90
Paris