ינון מגל ובן כספית

"לפני 3 חודשים הייתה לנו את כל הלגיטימציה לפעול ברפיח"

הכתב יוסי יהושוע ('ידיעות אחרונות') על המערכה ברצועת עזה • על החזית הצפונית: "הימים האלו חשובים לאסוף מודיעין בזמן אמת לאפשרות של מלחמה"


לאחר שבחמאס דחו את המתווה לשחרור חטופים, בצה"ל מתחילים להכין את הפעולה הצבאית ברפיח. כל זאת במקביל לביקורות מרחבי העולם הקוראות לישראל שלא לבצע פעולה שכזו באזור. ינון מגל וברק סרי שוחחו ב־103fm עם הכתב והפרשן הצבאי יוסי יהושוע ('ידיעות אחרונות') אשר התייחס לדברים.

"את עזה פתחנו מאוד מאוד יפה, והביצועים בשיפא לא רעים בכלל", ציין והוסיף: "נניח שצה"ל עשה טעות ולא פתח סימולטנית את המלחמה גם בח'אן יונס וגם ברפיח, לפני שלושה חודשים הוא כבר יכול היה לעבור לרפיח. זו תקלה חמורה שצריך לתחקר אותה ולדבר עליה, למה לא פעלנו ברפיח, לא עכשיו כשהלחץ האמריקני כבד".

יהושוע המשיך וטען כי "אנחנו בח'אן יונס תכף ארבעה חודשים, במקביל יכולנו להפעיל עוד אוגדה לכיוון רפיח. לפני שלושה חודשים הייתה לנו את כל הלגיטימציה לפעול ברפיח. היום זו החלטה של הדרג המדיני. לפני ארבעה חודשים יכולנו לפעול ברפיח".

באשר לחזית הצפונית, שבה נרשמת הסלמה מדי יום ופעילות כוחות צה"ל מול חיזבאללה, אמר: "אנחנו כן דוחקים את כוחות רדואן באופן משמעותי לחמישה ק"מ. יש לא מעט הרוגים, 300 וקצת, גם ביניהם מפקד כוח רדואן. זה הישג משמעותי בלחימה. אנחנו פוגעים ביכולות האוויריות. הוא מכוון לאזור מירון, לפי פרסומים שלו הוא כיוון בתחילת השבוע גם לסוללות כיפת ברזל שלנו, הוא מכיר את המיקומים. לא צריך לומר מה הצליח ומה לא, לדעתי זו טעות, גם כשהצבא מפרסם את זה וגם חלק מהעיתונאים".

"אנחנו כן לוקחים לו יכולות, החזרנו את חופש הפעולה האווירי בלבנון. הימים האלו חשובים לאסוף מודיעין בזמן אמת לאפשרות של מלחמה. אנחנו עלינו עוד קליק, שניים, בתקיפות, ושני הצדדים אנחנו אומרים שהם לא רוצים מלחמה, אז אנחנו צריכים להיזהר שאנחנו לא נגררים אליה, כי יש לנו חזית בדרום שעדיין פתוחה", הדגיש.

עוד הסביר כי "הגדרת הדרג המדיני והצה"לי היא לשמר את לבנון כזירה משנית. לכן מה שאתה עושה, אתה קורא עכשיו יכולות כדי לקחת לו כמה שיותר אמצעים, בעיקר בעולמות ההגנה האווירית, כמו שהאמריקנים מחמשים אותנו, האיראנים מחמשים אותם. לכן יש מאמץ בסוריה, אנחנו פוגעים להם בהמון יועצים איראנים שמדירים עכשיו את רגליהם מסוריה. הם צמצמו את הנוכחות של האנשים שלהם שם, כי כל הזדמנות שיש לנו אנחנו תוקפים אותם".

עריכה: שני רומנו

28/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רפיח, רצועת עזה
רפיח, רצועת עזה  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris