סיון כהן

"ישראל לא הורידה כפפות להחזיר את החטופים בכל דרך"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') ביקר את ההתנהלות במו"מ מול חמאס: "אלמנט הפיכת שולחן תמיד עוזר - מול האנשים הללו אין שום דבר אלא כוח ולחץ"


174 ימים חלפו מאז שפרצה מלחמת חרבות ברזל ונדמה כי מאז הטבח הנוראי דעת הקהל בעולם כלפי מדינת ישראל והלגיטימיות שלה להילחם בארגון הטרור חמאס - השתנו לחלוטין. כיצד זה משפיע על המשא ומתן לשחרור החטופים ועל תפקודו של צה"ל ברצועה? סיון כנן דנה בכך ב־103fm עם ראש דסק הערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13'), אשר הביע את דעתו בנושא. 

"אני חושב, ואני רואה את זה מהצד של חמאס, שחמאס לא רוצה עסקה", טען יחזקאלי. "לא חושב שאפשר להגיע לעסקה, זה תרגילים של חמאס במשא ומתן להוציא כמה שיותר. אם הייתה הצעה אמיתית של חמאס, אז אני מאמין שאפשר היה ממש להתבונן בה ולנסות לעשות את זה, אבל לחמאס אין אינטרס עכשיו לעשות עסקה. דעת הקהל בעולם לטובתו, החלטות מועצת הביטחון, ארה"ב אפילו קצת נוטה לטובתו, אז למה לא למשוך זמן?"

יחזקאלי המשיך והסביר כי "בסופו של דבר כל המלחמה הזו כרגע הייתה יכולה לקבל שינוי אם לא היו חטופים - אם לא היו חטופים, ישראל הייתה עושה שם מבצע צבאי ומסיימת את העניין. אנחנו לא יכולים לסיים את המלחמה בלי שהחטופים יחזרו, וסינוואר יודע את זה. מדינת ישראל, עם כל העוצמה שלה, היא נראית כמו פירמידה הפוכה שעומדת רק על גורלם של החטופים, ישראל הוכיחה שאין משמעות למבצעים צבאיים בלחץ על חמאס".

"מי יחליט אם תהיה עסקת חילופי שבויים? רק סינוואר כשהוא יהיה מספיק בלחץ, ועד כה הוא לא מספיק בלחץ", תקף. "היה רגע כזה בתחילת המלחמה, אין עוד רגע כזה מבחינתו. אם אני מבין נכון את חמאס, איך שהם מנהלים את המלחמה על אותו עיקרון הסבלנות שזה רק למשוך זמן, אז לשמור את החטופים ולא לצאת לעסקה כרגע".

"חמאס יודע שהם עשו את הקרב הכי חשוב מבחינת האסלאם"

באשר לסרטון של מוחמד דף, שפורסם לראשונה בשבעה באוקטובר והודהד שוב על ידי חמאס, אמר: "הם שידרו את הקטע הזה אתמול, כי הם בעצם חשים סוג של תסכול מזה שעברנו כבר את מחצית הרמדאן ולא קורה מה שהם רצו שיקרה. דהיינו גל פיגועים, אל אקצא, הפגנות. הם חתכו קטע מאותה קלטת של מוחמד דף שבה הוא אומר 'צאו לגבולות'. בהתחלה חמאס רצה שכל העולם הערבי יקפוץ על העגלה. חמאס יודע שהם עשו את הקרב הכי חשוב מבחינת האסלאם, ככה זה נתפס".

"זה בכלל לא משנה שעזה נשרפת, ההישג הוא הגדול ביותר במאות השנים?", תהתה כהן, ויחזקאלי אישר זאת: "ממש ככה. בשבעה באוקטובר הם ניצחו ועכשיו הם בסוג של מלחמה שאם הם ישרדו אותה הם ינצחו שוב. זה ההיגיון שלהם. ברגע שאתה רואה את המערכה, לאורך זמן היה פה ניצחון של חמאס. אנחנו עדיין לא יכולים לכתוב את ההיסטוריה, אבל בחצי שנה האחרונה, ושהעולם עכשיו נגד המתקפה ברפיח, ישראל תצטרך להתאמץ לגמור את המלחמה הזו עם ניצחון של צריבה לאורך שנים, שאולי מישהו שם יתחיל להצטער".

כמו כן, כאשר נשאל אילו מנופי לחץ יכולים להביא לעסקת שחרור חטופים, הסביר יחזקאלי: "אני חושב שאלמנט של הפיכת שולחן תמיד עוזר, ומול האנשים הללו אין שום דבר אלא כוח ולחץ. גם חטיפות הדדיות, לא יודע למה הנהגת חמאס מסתובבת ככה בחו"ל בכיף שלה., ישראל צריכה להבין שארסנל הכלים כרגע לא הביא לעסקה. אנחנו המדינה אחת הכי חזקות במזרח התיכון, מה קורה לכוח שלנו? אם אחרי חצי שנה אתה עדיין מדבר עם חמאס, כנראה שלא הפעלת נכון את הכוח, תתחכם, תפגע בהנהגה, בדברים שכואבים להם".

"אנחנו לא נוגעים להם עדיין במקומות שמכאיבים להם. ישראל עדיין לא הורידה כפפות להחזיר את החטופים בכל דרך. דרך צבאית או לחצים אלימים מסוג כזה או אחר, גם על ההנהגה, אם היינו מנסים הכול בטח היה נמצא מוצא", סיכם.

עריכה: שני רומנו

28/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris