אפשר גם יחד

ישראל תורג'מן, אברך, וגיא שטרית, חילוני היוזם מפגשי שיח בין ערבים ליהודים, נלחמו יחד בעזה והפכו לחברים לנשק • השניים סיפרו על אחוות הלחימה


ישראל תורג'מן, חייל מילואים בחטיבה 551, הוא אברך בישיבת דימונה ועובד כרב בגני ילדים. במהלך המלחמה שירת עם גיא שטרית, גם הוא חייל מילואים באותה החטיבה, חילוני העובד במכינת הנגב בשדה בוקר ויוזם מפגשי שיח בין ערבים ליהודים. בשיחתם עם רון קופמן ואריה אלדד תיארו את הקשר המיוחד ביניהם. 

"האמת, המפגש שלנו התחיל ממש שבועיים אחרי שמחת תורה. בעצם מאז אנחנו יחד בלחימה אינטנסיבית, כמעט 60 ימים היינו בעזה יחד. כתף לכתף", שיתף תורג'מן. "אני באופן אישי לא יודע לגשר על פערים, אם זו המילה, החיבור בינינו נעשה בצורה מאוד טבעית. היה לנו ברור לגמרי מה המשימה, ואני אגיד מילה שהיא בעיניי גם לא קלישאה, אבל האהבה שבינינו פשוט הייתה ונשארה, וזה לא קשור מה אנחנו מרגישים וחושבים".

כמו כן, כאשר נשאל אם שירות המילואים פגע באמונתו או באורח חייו, הודה תורג'מן: "אני פחות שייך לזרם החרדי, אומנם אני אברך ומאוד מעריך את התורה. אבל התורה שאנחנו לומדים היא תורה שמאוד מגדלת את הערך של צבא, וכמובן מילואים. זו הייתה ממש זכות גדולה להילחם במלחמה הזו עבורי. אני באופן אישי התגייסתי בשירות של הסדר. לא הפכתי לחילוני, זה לא פגע בי אפילו הפוך - זה רק חיזק אצלי את האמונות והתפיסות".

"לפני המלחמה, אם הייתם נפגשים בהפגנה, יכול להיות שהייתם הולכים מכות?", תהה פרופ' אלדד, ושטרית השיב נחרצות: "לא, אין סיכוי. יש חילוקי דעות, יש מאבק, יש רצון כל צד לקדם את האמונות שלו והערכים שלו, אבל זה לא צריך להגיע לאלימות. בשום שלב לא האמנתי בזה, גם לא בשיא המחאות והשסעים, בחיים לא היה נראה לי הגיוני שזה הולך לאלימות, וברגע שהיה נראה לי שנחצה הקו לקחתי צעד אחורה והבנתי שאנחנו מחסלים את התינוק בעודו בחיים, אנחנו קורעים את החבל - זה לא מה שאנחנו צריכים לעשות, אנחנו נצא מפסידים מכאן ומכאן".

שטרית המשיך והדגיש כי "אני חושב שביני ובין ישראל אין מחלוקת בכלל אם חרדים צריכים להתגייס, לי אין שאלה בעניין הזה - זה עוול גדול שיש פה מגזר שלם שהמלחמה הזו לא נוגעת בו, והיא נוגעת בכל שאר המגזרים כמעט בישראל. ישראל נדרש לפשרות מסוימות, גם אני נדרשתי. במרחב הציבורי אנחנו צריכים לקבל את כל מה שקורה. גם לי יש אורח חיים, וגם ישראל היה צריך לכבד אותי בתוכה. הכבוד הזה הוא הבסיס לכל הסיפור הזה".

תורג'מן ביקש לחזק את דברי חברו לנשק וסיכם את הסוגיה: "בסוף אנחנו מסכימים, אני חושב שבסוף זה לא שוויון בנטל, זה שוויון בזכות - זה צריך להיות השיח, איך אנחנו גדלים אל המדרגה הזו, שכולנו יחד בשותפות האדירה הזו, של הקיום שלנו. אנחנו פה בנס, בתודעת שליחות אדירה. גם בתפיסת העולם שלי וגם בשל גיא - יש לנו הרבה משימות גדולות, איך עושים את זה, איך מדברים זה כל הסיפור".

ישראל תורג'מן, גיא שטרית ועוד אלפי מילואמניקים חברים ב'קהילת המילואמניקים' - קהילה א-פוליטית שנועדה להפיץ בעם את רוח האחדות משדה הקרב.בימים אלה נמצאת 'קהילת המילואמניקים' מבית 'נפגשים' בקמפיין מימון המונים לטובת גיוס כספים לכל אותם מילואימניקים שנופלים בין הכיסאות במטרה לתת להם את כל שדרוש להם כדי שימשיכו להפיץ את רוח האחדות בעם. רוצים לתרום לקמפיין? לחצו על הקישור

עריכה: שני רומנו

29/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris