רון קופמן ואריה אלדד

"שציבור של 150 אלף איש ילמדו? לא בא בחשבון"

הרב אברהם מרדכי גוטליב, אדמו"ר בקריית יערים, קרא לגייס חרדים • על הטענה כי כל גברי המגזר לומדים תורה: "הם יושבים ואוכלים עוגיות"


"בושה - החברה החילונית מבקשת מהחברה החרדית להצטרף מתחת לאלונקה במצב מלחמה, ורבנים חוזרים בכל תוקף: 'לא נפסיק את לימוד התורה'. יש הרבה הצעות להקים ישיבות לשמירה על הגבולות, אבל חוזרים ואומרים שכולם לומדים תורה. אין זה כך. מעטים לומדים. השאר יושבים בבתי קפה ומסעדות, אני רואה אותם פה ליד הבית".

כך כתב הרב אברהם מרדכי גוטליב, אדמו"ר קהילת אשלג בקריית יערים, בתגובה לאלו בקרב המגזר החרדי המסרבים לשרת בצה"ל. בשיחתו עם רון קופמן ואריה אלדד, התייחס לדברים. "אני כבר מגיל 14 עוסק בחוכמת הקבלה, 24/7, לומד, בכל קצוות הקשת של החברה הישראלית כבר עשרות שנים. חוכמת הקבלה רואה את העקרונות של היהדות בצורה אחרת לגמרי".

הרב גוטליב המשיך והסביר כי "למשל, הפירוש של המילה האחת 'תורה', בציבור החרדי מפרשים את המילה תורה לשבת על יד ספרים פתוחים וללמוד, אבל מצד האמת, המילה תורה היא מלשון הוראה. כלומר הוראת דרך, איך להתחבר עם ריבונו של העולם. מבחינתנו, גם אם אישה חותכת ירקות לכבוד שבת, זה תורה. בוודאי ובוודאי כשאדם נכנס מתחת לאלונקה במסירות נפש, גם זה תורה".

"אנחנו סבורים שאדם צריך גם לצאת לעבודה, חוץ מבודדים, אנשים שמסוגלים לשבת וללמוד כל היום, והחברה צריכה את זה כי החברה צריכה רבנים, פוסקים, דיינים, מלמדים", הדגיש והוסיף: "החברה מפיקה תועלת מהלימוד שלהם, אבל שציבור שלם של 150 אלף איש ישבו וילמדו? זה דבר שלא בא בחשבון. אני רואה על יד הבית שלי, יש מעין שרשרת של חנויות, ובחורים משוטטים שם כל שעות היום, הם אמורים לשבת וללמוד - בפועל הם יושבים עם רוגעלך ועוגיות. זה מתרחש בכל מקום".

עריכה: שני רומנו

29/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הרב אברהם מרדכי גוטליב
הרב אברהם מרדכי גוטליב  |  צילום מסך ערוץ 13
Paris