אודי סגל וענת דוידוב

"לא מצליח להבין את הטענה שרה"מ מעכב עסקה במכוון"

ח"כ צבי סוכות על הפגנות משפחות חטופים: "לא מכיר מישהו, גם באופוזיציה, שאומר להפסיק את המלחמה" • על חוק הגיוס: "לא תפקיד של בג"ץ להכריע בזה"


משפחות חטופים הפגינו אתמול (ש') ברחבי הארץ במחאה נגד הממשלה על עיכוב בעסקת חטופים, וחלקן קראו לראש הממשלה להתפטר בטענה שהוא מעכב עסקה במכוון. חבר הכנסת צבי סוכות התייחס לכך וגם לפסיקת בג"ץ בנוגע לחוק הגיוס.

"אני לא מצליח להבין את הטענה שנתניהו מעכב במכוון עסקה. אני לא חושב שברמה האישית, בטח ראש ממשלה שעושה כל כך הרבה דברים, לא יעכב עסקה בשביל עניינים פוליטיים, וגם בהיבט הכי פשוט, בפוליטיקה, הממשלה לא יכולה לפעול כרגע כי יוצאים לפגרה בעוד שבוע, והשבוע כל החוקים שעולים זה בהסכמה של קואליציה ואופוזיציה, אז אין אפשרות לפירוק הממשלה לפני סוף הפגרה", טען סוכות. 

גם הורי החיילים שיצאו ביום חמישי מהפגישה אמרו שהחזרת החטופים זה לא בראש סדר הדברים, הוא (נתניהו) אמר להם את זה - 'קודם כול לסיים את המלחמה, אחר כך להחזיר'.
"אני לא מכיר מישהו, כולל באופוזיציה, שאומר שצריך להפסיק את המלחמה. אני לא מכיר טענה כזאת. אין על זה ויכוח היום בישראל. להיכנע באופן מלא לחמאס, זה לא משהו שעומד על הפרק, ואני מניח שלזה ראש הממשלה התכוון. לא יצאנו למלחמה הזאת בשביל הכיף של אף אחד, זו מלחמה שהיא הכרחית. מיטב בנינו ואחינו נהרגים בה, ולא סתם. המלחמה הזאת חשובה והיא קריטית לביטחונה של מדינת ישראל, ואין לנו את הפריבילגיה להפסיק אותה, והדרך להחזיר את החטופים היא להיכנס לרפיח".

אחרי חצי שנה, לא רשאים להגיד לכם 'לא עשיתם את העבודה, לכו הביתה'?
"אנחנו עדיין באמצע העבודה. גם בצפון אנחנו באמצע".

באמצע מה?
"באמצע האירוע".

בהמשך הביע את דעתו על פסיקת בג"ץ בנוגע לחוק הגיוס, שלפיה מיום שני ייאסר להעביר תקציבים לישיבות שתלמידיהן לא מתגייסים. "אגב אני מראש חושב שזה לא תפקיד של בג"ץ להכריע בעניין הזה, זה מה שממשלות צריכות לעשות", אמר סוכות.

לדבריו, "בג"ץ נתן תשעה חודשים, שלושה חודשים אחרי שהוא נתן את תשעת החודשים האלה, התחילה כאן המלחמה, אולי הכי קשה בתולדות ישראל. מה לעשות שלממשלה היו דברים אחרים להתעסק בהם שהם לא גיוס חרדים בחצי שנה האחרונה. באה הממשלה ואמרה 'תנו לנו עוד כמה חודשים להתארגן'. בא בג"ץ ואמר 'לא, אני לא אתן לכם אפילו עוד דקה אחת'. מה נעשה? בג"ץ פה קובע דברים שאני חושב שהם בעייתיים מאוד".

לקראת סיום השיחה הבהיר: "אני חושב שבסוף יש כאן פסיקה שרירותית של בג"ץ. זו בעיה של 100 שנה, לחשוב שאפשר לפתור את הבעיה הזאת דווקא בעיצומה של מלחמה מהיום למחר, זה לא רציני. אין חרדי אחד שיתגייס בעקבות פסיקת בג"ץ הזאת - אם כבר, להפך. זה פשוט לא עובד ככה. זה יוצר סוג של מגננה, זה יוצר עוד יותר חוסר השתלבות בחברה הישראלית".

"אנחנו חושבים שתורה וצבא הולכים ביחד, זו העמדה שלנו, וזה מה שקורה אצלנו. שלושה מבני משפחתי הכי קרובה נמצאים במילואים ברצף מאז שמחת תורה, אבל אחרי הדבר הזה, אנחנו מבינים שזה תהליך. אי אפשר לגייס את החרדים מהיום למחר, לא משנה מה נעשה. אגב, את בעיות כוח האדם בצה"ל צריך לפתור בעוד דרכים", סיכם. 

31/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי סוכות
צבי סוכות  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris