אודי סגל וענת דוידוב

"למעט רפיח ואזור אחד במחנות המרכז, חמאס הצבאי מפורק"

ראש אגף מבצעים לשעבר אלוף (מיל') ישראל זיו על הלחימה ברצועה: "האם החמאסניק האחרון נהרג? לא" • הוסיף: "הצפון מופקר, והוא תלוי בדרום"


על רקע הלחימה בשטחי רצועת עזה עולה השאלה מתי תוביל הפעילות במעוזי האויב להפעלת לחץ על חמאס שייצור בתורו תנאים לכינון עסקת חטופים. אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, התייחס לדברים.

תחילה הביע את דעתו על המבצע בבית החולים שיפא: "מה שהתחיל בשיפא כמבצע הפך ליעד מאוד ערכי. התוצאות שם, בזכות שיטת הפעולה שהייתה בהחלט מתוחכמת, אפשרה בעצם לפגוע בצורה מאוד משמעותית בהתארגנות מחדש של חמאס. חמאס בצפון הרצועה הבין שבעצם הוא איבד את התשתית, והוא ניסה לארגן את עצמו מחדש, יחד עם הג'יהאד. צה"ל קלט את זה, סגר על שיפא, ובאמת אני חושב די פגע, אם לא מחק את ההתארגנות הזאת.

לדבריו, "זה הישג חשוב מאוד של הפוסט שלב הראשון של הפעולה הצבאית לפרק את המסגרות הצבאיות. יחד עם זה, הפעילות שכרגע מקיים הצבא היא סוג של בט"ש פלוס. אין בעצם התקדמות כבר למעלה משלושה חודשים. הכוחות שישנם שם יחסית הם כוחות הרבה יותר דלים".

אין תוכנית עבודה מסודרת לפירוק יכולות חמאס?
"זה מה שהשלב הראשון עשה. אפשר להגיד שלמעט רפיח ועוד אזור אחד במחנות המרכז, חמאס הצבאי מפורק. האם החמאסניק האחרון נהרג? התשובה היא לא. האם יש ניסיונות שלהם להתארגן מחדש? כן. אבל זה כבר לא מלחמה, לא בקנה מידה של ההיקף ולא בקנה מידה של המטרות.

בהמשך אמר על עניין רפיח כי "הוא הפך לבין-לאומי בגלל שאנחנו לא פעלנו מספיק מוקדם כדי לעשות את הפירוז שם, ועכשיו זה כבר נהיה עניין של ארה"ב, של העולם, של מצרים, של כולם. כל כיבוש כזה שהוא לא באמצעות הסדרה מתואמת בין מצרים וארה"ב, למעשה יוצר כיבוש מוחלט של הרצועה. משום ששם ישנו המעבר היחידי הבין-לאומי שעדיין לא מטיל עלינו אחריות ככובשים ברצועה".

כיבוש רפיח, המשמעות שלו?
"שאנחנו צריכים להטיל ממשל צבאי, ומאותו רגע אנחנו צריכים לטפל באוכל, בהומניטרי, באחריות האזרחית ברצועת עזה".

במהלך השיחה התייחס גם למצב בצפון והבהיר: "הצפון מופקר והוא תלוי בדרום, משום שגם מבחינת ריכוז כוחות, אנחנו לא יכולים לפעול בריכוז מאמץ בשני המקומות. מה עוד שאנחנו פרוסים ביו"ש בשבוע האחרון של הרמדאן, הדבר הנוסף זה שבשביל ללכת לצפון אחרי ה-don't האמריקני, אנחנו צריכים סוג של אישור או גיבוי אמריקני, כי למלחמה כוללת אתה לא הולך בלי גיבוי אמריקני - וגם זה תקוע. אני חושש שהגענו למקום שאולי ההחלטות הן גדולות על הממשלה הנוכחית, והיא לא מסוגלת להחליט אותן". 

31/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris