אראל סג"ל

"הצעירים החרדים לא יתגייסו"

המשנה לרה"מ לשעבר חיים רמון בתגובה להחלטת שופטי בג"ץ באשר לתקציב הישיבות: "אם חרדי אומר שהוא לא רוצה, שלא יקבל פטור מארנונה והטבות בדיור"


"בג"ץ הוציא צו ביניים האוסר על הממשלה להעביר כספים לישיבות עבור קצבת קיום לתלמידי ישיבה. בכך נחתך הקשר הגורדי בין סוגיית הגיוס לבין קצבאות קיום לבני ישיבות מכאן ולהבא. חבל שהניתוק בין הסוגיות קרה בדרך זו, אבל טוב שקרה". 

כך כתב בחשבון הטוויטר שלו חיים רמון, לשעבר המשנה לראש הממשלה, בתגובה להחלטת שופטי בג"ץ באשר לתקציבי הישיבות. בשיחתו עם אראל סג"ל וליאת רון ב־103fm התייחס לדברים. "אני חושב שהאירוע הוא אירוע מאוד חשוב", הודתה. "ב־2003 הצעתי הצעת חוק שמנתקת את הצעירים החרדים משלטון ראשי הישיבות. הצבא בא, קורא לצעיר חרדי להגיע ללשכת הגיוס. שם הוא לא משבץ אותו בצבא אלא בישיבה כדי שראש הישיבה ייתן לו קצבת קיום. אין לו אופציה לא להיות בישיבה כי אין לו אופציה לעבוד".

"זה, ברוך השם, נגמר", הוסיף. "הצעיר החרדי יחליט אם הוא הולך לישיבה או לעבוד. אני מציע להשוות את מעמד הצעירים החרדים, כי הם לא יתגייסו, למעמד הצעירים הערבי ולצעירות החרדיות. את כל אלה הפוקד לא מזמן בכלל. ואז הצעיר החרדי מחליט מה הוא עושה, אתם לא מבינים איזו מהפכה תהיה פה". 

בסיום דבריו הבהיר רמון: "אדם רשאי להתגייס לצה"ל אם הוא לא חולה, אבל בא צעיר חרדי ואומר שהוא לא רוצה, אז הוא לא יקבל פטור מארנונה והטבות בדיור, זה יהיה רק ליוצאי צבא. שני חלקים למשוואה. החרדים לא מתגייסים, לא מקבלים כסף, ועושים מה שבא להם. חוק הלאום לא שינה דבר בזכויות הפרט אלא ברמה הלאומית. עד שיגייסו ערבים, שגם החרדים יהיו כדין הערבים". 

עריכה: מיכל קדוש 

31/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris