אודי סגל וענת דוידוב

"אולי אם החרדים היו תומכים בטרור, לא הייתה מקצצת"

ח"כ עמית הלוי תקף את התנהלות היועמ"שית בחוק הגיוס • על ההתנגדות להתגייס בקרב רבים מהחרדים: "לשנות את זה מהיום למחר כנראה לא יביא לתוצאות"


אתמול (א') פורסם כי גורם בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא חוצץ נגד התנהלותה של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה, ואף טען: "לא ברור מה כל כך דחוף ליועצת המשפטית לממשלה ליצור קרע בחברה הישראלית בנושא הגיוס". חבר הכנסת עמית הלוי התייחס לדברים והביע את דעתו על סערת חוק הגיוס. 

"אני עוד הייתי פה שהכנסת חוקקה פעם אחר פעם תיקונים כאלו ואחרים לחוק גיוס", הזכיר חבר הכנסת והוסיף: "שורה תחתונה, הסמכות נלקחה מאיתנו. בית המשפט פסל פעם אחר פעם גם את החוק וההסדר הזה. אני לא אומר שמקובל עליי העניין הזה שאנשים אינם משרתים בצבא. צריך לומר ביושר לציבור, יש פה ציבור, לא רק החרדי, גם הערבי, שהתרגל במשך כמעט ארבעה דורות הרגל מגונה שלא להשתתף בחובה המוסרית, האזרחית והתורנית לשרת בצה"ל. לכן צריך לשנות את זה, אבל לשנות את זה מהיום למחר, כנראה שזה לא יביא תוצאות".

לדבריו, "ההצעות בעבר היו הצעות שאומרות 'בואו נבין את הקבוצה ונעשה תהליכים, אבל בסופו של דבר הם יובילו להשתלבות יותר עמוקה בחברה'. אני חושב שכל מי שלומד תורה או למד תורה בעבר יודע שזו המצווה אולי הכי חשובה להגן על העם היהודי".

ח"כ הלוי המשיך והדגיש כי "העניין הזה מחייב תיקון, ועם זאת, שני הדברים האלו, גם אם תתחמקו מהם באלגנטיות זה לא יעבור - גם כשהיו תיקונים בממשלות קודמות, גם אז בית המשפט העליון פסל פעם אחר פעם גם הסדרים שונים, טובים יותר או פחות. דבר שני, אנחנו צריכים להתמודד עם הסוגיה הזו, ככל הנראה, בצורה קצת יותר איטית, אבל אין ספק שהתוצאה בסוף צריכה להיות שכל אזרח במדינת ישראל, כולל הציבור הערבי, לא צריך להתחמק מזה".

כמו כן, כאשר תהו צמד המגישים אם התערבות היועמ"שית ובג"ץ בנושא הייתה טעות, השיב הלוי נחרצות: "התערבות בג"ץ לאורך שנים בנושא הזה היא התערבות שלא במקום, חוסר סמכות. זה עניין חברתי, ציבורי שלנו, הכנסת צריכה להכריע בזה, בכיוון שבהחלט משנה את המשוואה היום, המשוואה היום בלתי נסבלת. היועמ"שית עשתה פה צעד נוסף, ומשום מה היא נוהגת כך בשום מקרה אחר, היא באה לפסול תקציבים. באירוניה נוראית אבל צריך לומר, אולי אם החרדים היו תומכים קצת בטרור, אולי היא לא הייתה מעיזה לקצץ להם בתקציבים".

"המוסדות הללו שתומכים בטרור, אני מנסה לקדם חוק שמוסדות כאלו תינקט נגדם סנקציה תקציבית, עומדת היועמ"שית ושלל השליחים שלה על הרגליים האחוריות - לא שקל, לא חצי שקל, יתמכו בטרור, לא יתמכו. היה נראה שפחות מעניין אותה, ואני אומר את זה אחרי שנה בדיונים - כל המקלות בגלגלים שהיה אפשר כדי למנוע את הדבר הפשוט שמי שתומך בטרור תינקט נגדו סנקציה", תקף.

עריכה: שני רומנו

01/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גלי בהרב־מיארה
גלי בהרב־מיארה  |  צילום: שיר טורם/פלאש90
Paris