אודי סגל וענת דוידוב

"החרדים נערכים לאפשרות שזו רק ההתחלה"

היום צפוי להתבצע הקיצוץ בתקציבי הישיבות והכוללים • ישי כהן ('כיכר השבת'): "האם יצליחו להתקזז עם המדינה דרך תרומות מחו"ל? לא נראה לי"


מרן הרב דוב לנדו, הנחשב כבר שנים לאחד ממנהיגי הציבור החרדי ליטאי, הוקלט כשהוא מפציר בחרדים בארצות הברית לתרום יותר לישיבות ולכוללים על מנת לעקוף את החלטת בג"ץ בדבר הקיצוץ בתקציבי הישיבות שצפוי להיכנס היום (ב') לתוקף. ישי כהן ('כיכר השבת') הביא פרטים נוספים על הידיעה לקראת הקיצוץ הצפוי. 

"מה צריך לקרות מהבוקר?", התעניינו צמד המגישים, וכהן הסביר: "בעיקר תקציבים שייעצרו לשליש מהישיבות והכוללים במגזר החרדי, גיוס של חרדים לא נראה מזה, אבל כן נראה סוג של סנקציה קשה ראשונה שבג"ץ מטיל על הישיבות. יש שליש מהישיבות, בעיקר 18־26, שהכסף שלהם נעצר באופן אוטומטי הבוקר, כמו שהחליטה היועמ"שית. האם הישיבות קורסות מחר בערב? לא. ודאי שיש כאן מכה כואבת בכיס, שעכשיו החרדים נערכים לאפשרות שעכשיו זו רק ההתחלה".

לדבריו, "החרדים נערכים לזה עוד לפני החלטת בג"ץ, שהתקציבים ייעצרו באופן דרמטי. ברור שלא הכוללים ולא הישיבות מתבססים רק על התקציב של המדינה. יש לא מעט תרומות שמגיעות מהארץ ובעיקר מחו"ל. האם יצליחו לכסות לטווח ארוך דרך תרומות מחו"ל? לא נראה לי. יש כאלו שמתבססים בעיקר על תרומות וכאלו שבעיקר על המדינה. מהרגע הראשון, גם ברגעים של ההלם שהיה, למרות שהם נערכו לזה, שמעת ביקורת קשה מאוד על ראש הממשלה נתניהו".

על מנת להבין את תמונת המצב הכוללת, ביקש כהן לחזור לתחילת הסוגיה. "התעוררנו במוצאי הבחירות, יום אחרי הבחירות, עם אופוריה של 64 מנדטים, ימין מלא מלא, שאין לך את ליברמן או כחלון התורן שיעצרו חקיקת חוק גיוס שיחזיר את מעמדם של תלמידי הישיבות, ואז נתניהו מתחייב בהסכם הקואליציוני גם לחוק יסוד לימוד תורה, גם להעברת חוק גיוס לפני תקציב המדינה. נתניהו דוחה את זה לאחרי תקציב המדינה, לוין אומר להם 'הרפורמה שלי תייתר את הסוגיה', ואז זה בסוף לא רפורמה. גם מתווה הנשיא פתר את סוגיית הגיוס. יש כאן כעס ותסכול".

"זה יתורגם לפעולה פוליטית?", הקשו דוידוב וסגל, וכהן סיכם: "ימין מלא מלא מלא, לא בטוח שזה הדבר הטוב לחרדים, אולי להפך, אתה מקבל את הגזרות הקשות ביותר שהציבור החרדי ידע דווקא בימין מלא מלא. יש לחרדים דד ליין לנתניהו, במידה ועניין תלמידי הישיבות לא יוסדר, אפשר להעריך בסבירות גבוהה מאוד שהחרדים פורשים מהממשלה".

עריכה: שני רומנו

01/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חרדים - למצולם אין קשר לנאמר
חרדים - למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: דוד כהן/פלאש90
Paris