אראל סג"ל

"השיח הציבורי זה התפר שאליו נכנסים ארגוני הטרור"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס לתגובות בעולם הערבי להפגנות המחאה נגד הממשלה • טען: "ערפאת ויאסין הלכו על יצירה של פיצול בחברה"


המשא ומתן לעסקה נוספת לשחרור חטופים משבי חמאס נמשך: צבי יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים ב'חדשות 13', שוחח עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים על ההשפעה של הפגנות המחאה על המגעים בין הצדדים.

"כל ההפגנות הללו, השיח הציבורי, זה בדיוק התפר שאליו נכנסים ארגוני הטרור", הכריז יחזקאלי. "ערפאת יצר את המשוואות האלה, וגם אחמד יאסין ידע שבחברה הישראלית נכנסים רק בפיצול. לשם הם נכנסים, בוודאי שזה מסוקר, בוודאי שזה נראה כבלבול. הם לא מבינים שזו זכות ביטוי, הם רואים את זה כאנרכיה, כאתגר על השלטון, כהתפוררות. אני גם חושב שזה מה שעלה להם בצג בשנתיים האחרונות שהביא אותם לפתוח במלחמה, ההפגנות הללו מראות שניהול תיק החטופים מצד סינוואר עובד ורק יעלה את המחיר".

יחזקאלי המשיך ותקף: "בידי מי ההחלטה שעסקה תצא לפועל או לא? בידינו או בידי סינוואר? סינוואר לא רוצה עסקה עכשיו. גם השב"כ המליץ אז לעשות את עניין שליט ונפלנו כולנו. צריך להפיק פה לקחים, תראה את המיני עסקה שהייתה באמצע המלחמה לעומת התנאים היום. סינוואר עכשיו רואה שכל הקלפים משחקים לכיוון שלו. הוא רואה את זה שמגיע סיוע הומניטרי, שדעת הקהל בעולם מתחילה להתהפך לטובת חמאס".

"אנחנו רוצים יותר עסקה מסינוואר, בהרבה, וכל אחד ממקבלי ההחלטות היה רוצה שהסיפור הזה ירד מהשולחן בוודאי. ישראל רצתה יותר, חמאס אמר לא בכל הסבבים. חמאס עצר אז את הסבב באמצע המלחמה, כי הוא הבין שזה מספיק, מפה הוא יכול לקבל את האוויר של הסיוע ההומניטרי. אם אתה תגיע למציאות ברצועת עזה שחמאס, יהיה לו כואב, ואתה לא שם, גם למשפחת סינוואר, הנייה ולאנשים שם, הם ירצו עסקה. היית בנקודה הזו בתחילת המלחמה", הדגיש. "אני רוצה לדעת אם הלחץ הזה והכאב הצבאי יכול להיות מתורגם לעסקה - זה עדיין לא קורה. תמשיך, תהיה עקבי, ותראה שזה יקרה. פעולה ברפיח - במקום לדבר, פשוט לעשות".

בהמשך התייחס יחזקאלי להשפעת חיסול הבכיר האיראני בדמשק. "הלכנו לפעולה שהיא באוטומט תצריך תגובה איראנית. אתה פוגע להם בפרופיל גבוה, זה לא איזה משלוח נשק, זה עם פרופיל גבוה וזה נראה, וטבעי שהם יאיימו בנקמה. לא צריכים לפחד, זה מהשורה הראשונה של חיזבאללה, זה סולימני קטן. אני טוען שחיסלנו אותו לא רק מאוחר, אלא שהכול צריך להיעשות בעקביות. כל העניין זה לראות את התמונה ולהתחיל להתעורר אליה".

עריכה: שני רומנו

02/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/פלאש90
Paris