רז שכניק

"כתבנו את הכאב שלנו"

אבי אוחיון הגיב לסערת 'הוריקן' באירוויזיון ולשינוי שנכפה על השיר • על להיט המלחמה שכתב - 'עם ישראל חי': "כביכול הכי קלישאתי שיש" • חלק א'


'ממה את מפחדת', 'שלמים', 'דרך השלום' ו'יפה לך להיות מאושרת' הם רק חלק קטן מרשימת הלהיטים שיצאו מבית היוצר של אבי אוחיון, אחד השמות הבולטים בתעשיית המוזיקה בעשור האחרון. לצידו של רז שכניק שב היוצר המוכשר לשירים שכבשו את הפלייליסטים פעם אחר פעם.

בזמן שכוחות צה"ל לוחמים בעומק רצועת עזה לאחר מתקפת הפתע האכזרית שאירעה בשבעה באוקטובר, בעקבות הגשת השיר הנבחר של ישראל לאירוויזיון בביצועה של זוכת 'הכוכב הבא' עדן גולן נאלץ תאגיד השידור הישראלי להתמודד עם עימות נוסף - שיר האירוויזיון נפסל בטענה כי הוא מכיל מסרים פוליטיים שאינם מתאימים לתחרות. בעקבות כך מילות השיר שונו, ותוכנן הותאם לדרישות איגוד השידור האירופי. 

"המקורי הוא לא כזה רחוק במשמעויות שלו, הוא די אותו דבר כמו השינוי", הודה אוחיון. "אני חושב שכתבנו את הכאב שלנו. גם לי יש ילד שהיה בעזה מעל חודש, ביהל"ם, בן 20. עכשיו הוא בבסיס, הוא לא בעזה. אני לא יכול להתחיל להסביר לך מה הרגשנו באותה תקופה, מעבר לדאגות והכאב שכולם מרגישים. היינו נורא טעונים, לא היה ספק שנכתוב על המצב, לא חשבתי שהיינו צריכים לכתוב שיר פופ מתקתק".

עוד טען כי "מתחילת המלחמה כל השירים, כיוצר אתה לא יכול לכתוב משהו אחר - הכול חייב להתייחס לזה. בהתחלה התאגיד נעמד על רגליו ואמר 'זה השיר, לא זזים', ואז לאט לאט הם קלטו שאנחנו לא נהיה שם. היה בלגן על השיר, התחילו להתקשר אליי עוד לפני שפורסם הטקסט. אני שר את השיר החדש כבר".

באשר לסיכויי הזכייה של ישראל באחד מהמקומות הראשונים אמר: "השנה זו שנה מאוד מוזרה, זה יכול לנוע בין המקום הראשון לאחרון, ברמה כזו. אני לא מכיר את עדן כל כך טוב. אבל כמו שהיא נראית, היא כאילו מקצוענית, אפשר לסמוך עליה, ככה מרגישים. יש לה אנגלית מעולה. אני מאמין שיהיה טוב. היא זמרת מפחידה. זאת בלדת רוק של הניינטיז, זה מה שניסינו לעשות".

פסקול מלחמה

מאז שבעה באוקטובר, עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל, שירים חדשים רבים יצאו לאור ומילאו את הפלייליסטים בטקסטים ולחנים שונים על התקופה. אחד הבולטים בהם הוא 'עם ישראל חי', שכתב אוחיון לצידו של אופיר כהן בביצועו של איל גולן, שזכה ללמעלה ממיליון השמעות.

"עם ישראל חי זה היה קטע, כי ב־10.10 איל שלח לי הודעה. שלושה ימים כולנו היינו מדממים. איל שולח לי הודעה 'עכשיו צריך להביא שיר לעם'. אני עומד ליד אשתי במטבח ואומר לה 'מה הוא רוצה? מה האיש הזה רוצה? עכשיו לעשות מוזיקה? מי יכול?', היא אומרת לי 'תעשה לחיילים, תעשה משהו מרים'. אז אמרתי לו 'עושים שיר הרמות, מי שמאמין לא מפחד החדש - עם ישראל חי', ככה, זו הייתה ההודעה ששלחתי לו", שיחזר.

לדבריו, "זה המשפט כביכול הכי קלישאתי שיש, לא המצאנו שום דבר. אבל בגלל שזה היה השיר הראשון או אחד הממש ראשונים, אתה יכול להגיד הכול. יש לך כל כך הרבה מה להגיד על המצב, ואין קלישאות בתקופה כזו. הכי קלישאתי פתאום הוא מרגש. בתקופה רגילה כשאתה כותב כזה דבר אתה אומר 'טוב נו', וכשאתה נמצא במצב כזה כל משפט מקבל פתאום איזו משמעות".

דרך השלום־מחלף ההצלחה

פריצתו הגדולה של אוחיון הגיעה עם יציאתו של השיר 'דרך השלום' שמבצע פאר טסי, ובין לילה הפך אוחיון לאחד השמות החמים בקרב כותבי התעשייה. "יש שירים שמגיעים מדי פעם שגדולים יותר מסך כל החלקים יחד. איזה שלושה חודשים כל יום דיברו עליו בחדשות, וזה כולה שיר. כמה צפיות, והלכו לחפש את הבית קפה ליד דרך השלום. השיר הזה היה גיים צ'יינגר אמיתי. גם פאר, בגלל שלא הכירו אותו כל כך לפני, פתאום הוא בא כזמר חדש עם קול כל כך גדול - הכול ישב בול. הוא גם שינה משהו בז'אנר, אחרי 'דרך השלום' בתעשייה הים תיכונית, אנשים לא ידעו מה להוציא אחרי זה. פתאום הוא הביא רוח חדשה".

"זה סיפור שלא קרה לי, באמת, אבל היה עלול לקרות לכל אחד", הודה. "ראיתי בית קפה בראש, דווקא בפלורנטין, הייתי עובד בתל אביב וכל בוקר שותה קפה, היה סיפור שבניתי וקלטתי שזה קורה, ויש משהו בסיפורים הקצרים האלה. זה המשיך אחרי זה ל'טרמינל 3', 'שישי בצהריים'. ברגע שאתה כותב איזה להיט כזה, פתאום כולם רוצים להשתתף בחגיגה. זה השלב שאתה נבחן, כי פתאום 'בוא נראה אותך מייצר'. נכנסתי לדרייב והצלחתי".

אבי אוחיון מתארח באולפנו של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm

בהמשך שב הכותב המוכשר אבי אוחיון לצידו של רז שכניק ללהיטים נוספים שיצאו מאמתחתו, ביניהם 'אחרי כל השנים', 'תבואי היום', 'קרמלה' ו'יפה לך להיות מאושרת'. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

04/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עדן גולן
עדן גולן  |  צילום: מתוך הקליפ לשיר 'הוריקן'
Paris