אודי סגל וענת דוידוב

"ההתנהלות לא מוכוונת אסטרטגיה אלא שימור קואליציה"

ראש אמ"ן לשעבר אלוף (מיל') עמוס מלכא ביקר את התנהלות הממשלה עם המלחמה • על אפשרות של פעולה ברפיח: "ארה"ב לא תגיד לא"


הבוקר (ד') נפתח יומה ה־180 של המלחמה, כאשר ברקע ניצבים שאלת הפעולה הצבאית ברפיח, הניסיון להוביל לעסקת חטופים וחיסולו של מפקד כוח קודס בסוריה ובלנון ליד שגרירות איראן בדמשק, תקיפה המיוחסת לישראל. אלוף (מיל') עמוס מלכא, ראש אמ"ן לשעבר, פרש את משנתו.

"ההתעקשות הישראלית להמשך המהלך ברפיח לא פוגעת בתוכנית הגדולה יותר? הרחקת חיזבאללה?", שאל סגל בפתח השיחה, ומלכא הסביר: "כשאתה אומר 'ישראל צריכה לחשב מסלול מחדש', זה מניח שהיא חישבה מסלול לפני כן. אני חושב שההתנהלות היא לא התנהלות מוכוונת אסטרטגיה, ההתנהלות היא התנהלות שמוכוונת שימור קואליציה, הימנעות מדיון אסטרטגי. היינו מצפים שמערכה כזו הייתה מתנהלת כאשר בקבינט, קבינט המלחמה, המועצה לביטחון לאומי מכינים חלופות אסטרטגיות, מניחים את כל הזירות. שמציבים ניתוח רחב ועמוק, בודקים חלופות, איך פעולה בגזרה אחת משפיעה על גזרה שנייה - כל הדברים האלה לא נעשו".

עוד טען כי "כל נושא החטופים מוזנח חודשים ארוכים מאוד. אני חושב שכל נושא רפיח, הפכו את רפיח למעין דגל כזה. הרי בסוף גם אם יחליטו על פעולה ברפיח, היא לא תתחיל לפני כמה שבועות קדימה, עכשיו אנחנו עדיין בשבוע האחרון של הרמדאן, יש לאחר מכן פינוי של אזרחים שזה לוקח זמן ארוך מאוד. צריך פעולה ברפיח לתאם תיאום מסוים עם המצרים. אם אתה רוצה להשיג את מטרות המלחמה, בסוף אתה צריך לנקות גם את החלק הזה. אבל הייתי נותן עדיפות הרבה יותר גבוהה לנושא של עסקת חטופים, בניסיון להגיע דרך זה להסדרים כאלה ואחרים".

לדבריו, "בסוף, אם צריך להיכנס לרפיח, צריך לעשות את זה חכם, לא כנגד כל העולם ורק תחת סיסמאות. ארה"ב לא תגיד 'לא', ארה"ב תגיד 'אתם צריכים לעשות את זה בתנאים כאלה ואחרים, אנחנו לא יכולים לראות עוד הפעם את התמונות של עזה, אתם צריכים להסתכל על הקטע ההומניטרי'. אגב, כשרוצים להגיע להבנות עם ארה"ב, צריך לנהל את מערכת היחסים עם ארה"ב בצורה שלא מביאה אותם מהתמיכה הכי גדולה שהייתה אי פעם למשבר הכי חשוב שהיה מזה הרבה שנים".

כמו כן, כאשר נשאל אם ניתן לסמוך על המודיעין הישראלי לאחר המחדל הגדול בשמחת תורה, הבהיר: "הביקורת שלי כלפי המודיעין היא עצומה, היא קשורה הרבה לפני, בניתוח של איך הגענו לשבעה באוקטובר. זה ניתוח עמוק, לא נעשה אותו כאן, עשיתי אותו בהרצאה ארוכה אתמול. המודיעין מתפקד כרגע בצורה מצוינת, מודיעין ללחימה הוא חסר תקדים, גם לרמת הכוחות בשטח וגם לרמת הפעולות הממוקדות והסיכולים".

"הניתוח של הזירות מבחינת המודיעין הוא בסדר גמור. אבל תראה לי דיון עמוק שנעשה בנושא הזה, לא היה דבר כזה. אסור לדון בקבינט בדברים שסמוטריץ' ובן גביר לא עושים אותם, ונתניהו מוביל את זה בצורה יותר טקטית מאשר אסטרטגית. אין אסטרטגיה למלחמה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

03/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris