אודי סגל ואלי כהן

"התושבים שלי הם קורבנות במשחק פוליטי"

משה דוידוביץ, ראש מועצת מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות, בביקורת חריפה על התנהלות הממשלה: "עד שלא יקרה בצפון אסון - אף אחד לא יזיז את הישבן"


בצפון מבקרים: למרות שלפני שלושה חודשים הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תוקם מינהלת צפון, טרם הוקמה כזו. אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל עמותת פתחון לב, שוחחו ב־103fm עם משה דוידוביץ, ראש מועצת מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות, אשר עלה למתקפה נגד התנהלות הממשלה מאז פרוץ המלחמה, בדגש על ניהול המערכה הצפונית.

"אין לי הסבר למה אחרי שישה חודשים, למעלה משישה חודשים, אנשים נמצאים מחוץ לבתיהם, בבתי מלון, בלי עתיד, בלי תקווה. לא רוצה להגיד בלי חלום כי זה כבר יהיה שברו", אמר דוידוביץ בפתח השיחה. "אני מעורב בכל התהליך הזה של תוכנית לצפון מיומה הראשון של המלחמה. אני אומר בצער רב, כנראה עד שלא יקרה בצפון איזשהו אסון גדול כפי שקרה בדרום, אף אחד לא יזיז את הישבן שלו ויקבל החלטה אמיצה להתחיל להניע תהליכים שאין להם חינוך, חברה, קהילה".

עוד זעק כי "הם מפורקים לרסיסים. אני מדבר עם משפחות יום יום שנמקות בחדרי מלון, האנשים האלה זועקים 'תעזור לי'. אני לא חומק מאחריות, אני מבחינתי האבא והאימא של התושבים שלי, אבל יש גזרת אחריות של ממשלה ושל רשות מקומית. יש תוכנית מוכנה שהסכמנו עליה, שלושה וחצי מיליארד במשך חמש שנים בכל תחומי ההוויה של החיים, הקייס נמצא במקום אחד - כיפופי ידיים בתוך ממשלת חורבן שלא יודעת מה זה התייחסות לציבור שנמק. אני ניהלתי את המשא ומתןמ עם משרד הפנים בשם הרשויות, בשיתוף הרשויות".

כמו כן, כאשר ציינו צמד המגישים כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' טוען כי הקמת מינהלת זו שגיאה, תקף דוידוביץ: "לסמוטריץ' יש שרה שקוראים לה אורית סטרוק, שרת ההתיישבות, ומכיוון שהיא ומשרד הפנים לא משדרים באותו גל, ויש שם עניינים של כוחניות מי ייקח כמה ייקח, זה מזכיר לי את סיפור עור הדוב שרוצים לחלק עוד לפני שצדו. זה מהות כל הוויכוח - אורית סטרוק רצתה מתוך התקציב חצי מיליארד ש"ח, סמוטריץ' תמך בה כי היא מספר 2 שלו, משרד הפנים והאוצר לא הסכימו לסוגיה הזו למרות שסמוטריץ' שר האוצר ואנחנו הקורבנות. התושבים שלי הם קורבנות במשחק פוליטי".

"נכון להיום אין שום תוכנית, משרד ראש הממשלה רוצה לעשות ישיבת עשן לבן לתכלול עבודה מחודשת. לא בשיתוף איתנו, לא בתיאום איתנו, ולדאבוני הרב - אנחנו קורבנות של משחקים פוליטים בידי ממשלה שאין לב שום כיוון, ובעיקר אין לה לב", ביקר בחריפות. "כנראה שאנחנו כל כולנו פחות ממנדט אחד בהשפעה על הפוליטיקה הארץ־ישראלית, אבל כשממשלה מאבדת את הצפון היא תאבד את המדינה. יש פה שתי מדינות, אחת תוססת שזה מרכז הארץ שחי רגיל, ויש מדינה גוססת - הצפון. מרבית התושבים שוקלים אם לחזור לבתיהם, כי הם כבר מצאו מסגרות חינוך, מקומות עבודה חדשים".

לסיום טען דוידוביץ כי "המדינה מאבדת את זה, והיא תשלם מחיר יקר מפז על הזלזול שלה בתושבי הצפון. בסופו של יום, ההליך השיקומי יהיה יותר ארוך ויקר מאותם כספים שכרגע הם תוקעים ולא משתמשים בצורה מושכלת במה שצריך להשתמש".

עריכה: שני רומנו

05/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פגיעה בקריית שמונה, ארכיון - מלחמת חרבות ברזל
פגיעה בקריית שמונה, ארכיון - מלחמת חרבות ברזל  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris