ניסים משעל וטל שלו

"הלקח מ־7 באוקטובר - להיערך ברצינות אל מול כל איום"

אלוף (מיל') נעם תיבון התייחס לאיומי איראן בעקבות החיסול • עוד מתח ביקורת על הממשלה: "אי אפשר להאשים את חיזבאללה בזה שלא מטפלים בתושבי הצפון"


בעקבות הערכת מצב שהתקיימה בצה"ל הוחלט על גיוס אנשי מילואים למערך ההגנה האווירית. זאת במסגרת ההיערכות לקראת תקיפה איראנית מסיבית כנקמה על חיסול מפקד כוח הקודש של לבנון וסוריה בדמשק. ניסים משעל וליאת רון דנו בהסלמה בחזית הצפונית עם אלוף (מיל') נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני, אשר פרש את משנתו.

"אני חושב שהלקח הראשון משבעה באוקטובר הוא להיערך מאוד ברצינות אל מול כל איום", טען תיבון. "ברגע שאתה נערך ברצינות, אתה מקטין את הסיכוי לפגיעה קשה. אנחנו בצה"ל צריכים להיערך, לדעתי, לשלושה איומים - איומים בליסטיים של טילים ורקטות מכל המקומות שהם יכולים לשגר, כולל מאיראן, ובגלל זה יש לנו את ה'חץ' והשכבה הגבוהה יותר. אפשרות שנייה זו פעולה קרקעית, גם כאן צריך להיערך לזה מאוד ברצינות. ואפשרות שלישית, שזה פחות צה"ל ויותר מוסד, צריך להיערך ברחבי העולם".

תיבון המשיך והדגיש כי "בכל הדברים צריך לעשות מאוד ברצינות - כשאתה נערך טוב בהגנה, הסיכוי שיפגעו בך משמעותית קטן. אני חושב שהחיסול של אותו בכיר איראני, שהוא בעצם הבכיר הכי בכיר, הוא המפקד של הפעילות האיראנית בלבנון וסוריה שגרמה לנו הרבה נזק. האיש הוא בן מוות, וטוב שהוא מת. זו השקפת עולם שכל אויבנו, מסינוואר ובכלל, צריכים להבין אותה - מדינת ישראל תפגע בכם".

"אני לא חושב שאנחנו בפתח של מלחמה אזורית", הודה והוסיף: "אנחנו בצפון מנצחים טקטית בפעולה נפלאה של צה"ל, מפסידים אסטרטגית כי הצפון מפונה והממשלה שלנו לא מתפקדת, ואפילו מינהלת לתושבי הצפון לא הקימו. אי אפשר להאשים בזה את החיזבאללה, שלא מטפלים בתושבי הצפון. לגבי עסקה - כן, אנחנו צריכים להימנע ממלחמה בשתי חזיתות, מלחמה כוללת. מה שקורה בצפון זה שכל הזמן גם ישראל וגם החיזבאללה שומרים את החלפת המהלומות מתחת לסף המלחמה, וספק אם איראן עכשיו, במיוחד בנוכחות אמריקנית מסיבית כאן באזור, תרצה לפתוח במלחמה כוללת. הם דיברו על נקמה, לזה צריך להיערך מאוד ברצינות. פשוט להיערך".

עוד תקף בחריפות את התנהלות הממשלה מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל, בדגש על הזירה הצפונית. "אין ממשלה בישראל, היא לא מתפקדת. היא פועלת לא בהתאם לאינטרסים של ישראל במלחמה אלא מתוך שיקולים פוליטיים. אנחנו בפתח חג החירות, ואנחנו במצב בלתי נסבל שיש לנו עדיין חטופים בעזה. להזכירכם, החטופים האלו הגיעו לעזה בגלל המחדל הגדול של שבעה באוקטובר. מובילים את המשא ומתן אנשים מאוד רציניים, זה תקוע אצל נתניהו שבגלל שיקולים פוליטיים לא נותן להם את חופש הפעולה".

תיבון ביקש להתייחס גם לזירה הדרומית והתרעם: "בצפון הרצועה היום יש מאות אלפים שנמצאים שם, יש לנו אינטרס לפנות חלק מהדרום, כדי שאם נרצה לפעול ברפיח נוכל - יצרו כאן ספין שהוא מנותק מהשטח רק בשביל להקשות. יש כאן תנאים להבשלה של עסקה, אנחנו כולנו מבינים מה המצב שם. אני הייתי כבר מזמן במנהרות בעזה, לא הייתי סומך על אף אחד. הייתי עושה את זה בשבוע הראשון למלחמה. מה שאומרים על צפון הרצועה זה ספין. צריך לתת להם אפשרות לסגור עסקה לפני חג החירות, שנוכל לחגוג את פסח. אי אפשר לחגוג היום כשהם יושבים במנהרות".

עריכה: שני רומנו

04/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נעם תיבון
נעם תיבון  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris