רון קופמן ואריה אלדד

"אנו רבים עם בני בריתנו, ובאיראן רצים לנשק גרעיני"

מפקד עוצבת הגליל והשר לשעבר תא"ל (מיל') אפי איתם בתגובה ליחסים עם ארה"ב • על מינוי מ"מ רח"ט מחקר באמ"ן: "חוצפה, איש שטבל בשרץ הפוליטי"


על רקע האיומים האיראניים בעקבות התקיפה בדמשק המיוחסת לישראל, הלילה (ו') שוחחו ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בפעם הראשונה מאז תקרית הרג עובדי הסיוע ברצועת עזה כתוצאה מתקיפת כטמ"ם. תא"ל (מיל') אפי איתם, לשעבר מפקד עוצבת הגליל ושר בממשלות ישראל, התייחס לדברים. 

"כרגע אנחנו במקום שבו קשה לנו מאוד בלי ארה"ב", טען. "מצד שני, האיומים הקיומיים כל כך משמעותיים שאין ספק שבנקודה מסוימת נצטרך לומר לאמריקנים שקיומנו עדיף אפילו על יחסים מושלמים איתם. להגיד לאמריקנים לא זו החלטה ברמה אסטרטגית. כרגע מה שמתרחש זה שימוש כמעט מושלם של האיראנים בפרוקסים, אנו עוסקים בהם, מדממים בתוכנו, רבים עם בני בריתנו, בעיקר עם האמריקנים, ובמסך הדבר הזה הם רצים אל הנשק הגרעיני". 

"המדינה צריכה להעמיד למבחן את יחסיה עם ארה"ב על סוגיית הגרעין"

בהמשך הבהיר כי: "הייתי מעמיד את האמריקנים במבחן ההתחייבות רבת השנים וחוצת המפלגות והנשיאים שלא לאפשר לאיראנים להתחמש בנשק גרעיני, שמכניס אותנו לעידן אחר באזור, בציונות, במדינה. בעיניי השיחות מול האמריקנים צריכות להיות פחות על עניין רפיח, אולי אפילו פחות על עניין הצפון בשלב הזה. אם המשמעות היא שהם נרתמים באופן אקטיבי עם לוח זמנים, אז יש מקום לתיאום ציפיות לגבי העיסוק בפרוקסים. אך אם המשמעות של מה שקורה עכשיו, כולל אם תהיה הגבלת חימושים, ארה"ב נסוגה מהתפקיד שלה כגורם האסטרטגי באיום היחיד שבאמת היינו צריכים אותם. זו מלחמה ארוכה, קשה, כולם יודעים זאת, כולל האזרחים שאינם בבתיהם. נכון שיש אווירת עסקים כרגיל בחלקים מסוימים של המדינה. אני חושב שהמדינה צריכה להעמיד למבחן את יחסיה עם ארה"ב על סוגיית הגרעין האיראני. אם שם יש לנו גב אמריקני, משם צריך להתחיל. זו חציית התעלה". 

על הרג עובדי הסיוע בעזה אמר תא"ל (מיל') איתם: "בכל מלחמה קורות תקלות מהסוג הזה, אני לא רואה שום סימן שמישהו מתכוון לעצור את המלחמה בגלל האירוע. ננזף מי שננזף, הודח מי שהודח, היינו צריכים להסתער על רפיח מזמן. ההתנגדות שהולכת ומצטברת לא הייתה קיימת אם היינו תוקפים את רפיח בחודש הראשון של המלחמה. זה נראה ונשמע כמו אובדן תנופה, וזה אובדן תנופה. עוד יילמד מה עצר אותנו ומה אפשר לעולם ולחמאס לחזור ולהתעשת, ואולי אפילו לשרוד. ברור שיש פה כשל עמוק בניהול המערכה. כל אחד מבין שאם היינו תוקפים את רפיח במסגרת של פעולה במקביל לפני ארבעה חודשים, היום זה היה נראה אחרת. אבל זה כבר לא נעשה, ולכן צריך להבין שמאוד יכול להיות שאת רפיח נצטרך להשלים מתוך אי הסכמה עם האמריקנים". 

"הממנים עצמם, עננת אי לגיטימיות עד כדי הליכה הביתה בוודאות בסוף המערכה בעזה מרחפת עליהם", אמר מפקד עוצבת הגליל והשר לשעבר בתגובה למינויים במערכת הביטחון, לרבות למינוי תא"ל איתי ברון לממלא מקום ראש חטיבת המחקר באמ"ן, "אין לגיטימציה לא מוסרית, לא מבצעית ולא התנהלותית למנות. המינוי של ברון לא רק לא לגיטימי, הוא חוצפה. איש שטבל בתוך השרץ הפוליטי עד האוזניים. ה־INSS היא חממה שגדלו וגדלים בה עדיין כל בעלי הקונספציה. המינוי הזה, אסור שיתרחש". 

עריכה: מיכל קדוש 

05/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אפי איתם
אפי איתם  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90
Paris