מילים ולחן

ביקור מולדת

הזמרת סנדרה ג'ונסון, מהזמרות הידועות בשנות ה־70 שנחשבת לאחת התעלומות הגדולות בזמר העברי, בריאיון נדיר לדודי פטימר • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

הזמרת, היוצרת והשחקנית סנדרה ג'ונסון נחשבת לאחת התעלומות הבלתי מפוענחות בזמר העברי: לאורך שנות ה־70 וה־80 היא כיכבה בהפקות הבולטות בישראל ונהנתה מפופולריות רבה, אבל באמצע שנות ה־80, מרגע שעזבה את הארץ – היא נעלמה כמעט כליל.

במשך 40 שנה ג'ונסון לא התראיינה לכלי התקשורת, וכמעט ואין שום אזור ברשת לגבי מה עלה בגורלה מאז שעברה לארה"ב. בחודש האחרון, הודות לסיוע של ידידתו יולי ישר, הצליח דודי פטימר לאתר את ג'ונסון ולראיין אותה לריאיון נדיר ובלעדי להסכת 'מילים ולחן' בדיגיטל של 103fm, לראשונה מאז עזבה לחו"ל.

השיחה נערכה בקו תל אביב-קולורדו ופטימר ערך את עיקריה להסכת זה המגולל את סיפורה של ג'ונסון, מפיה שלה, בשילוב שיריה הידועים ביותר וגם כמה הפתעות נדירות (למשל: גרסה לועזית שכתבה לשירו של מתי כספי 'נח').

סנדרה ג'ונסון (כיום בן דור) נולדה בפטרסון, ניו ג'רזי, ב־7 באפריל 1948. היא סיימה תואר ראשון בחינוך מוזיקלי בקולג' מונטקלייר וכשהופיעה עם תיאטרון 'לה מאמא' ברחבי העולם - נשלחה מטעמו לתל אביב כדי להופיע במחזה בבימוי רינה ירושלמי.

ג'ונסון התאהבה בישראל ונשארה פה 15 שנה במהלכן ביססה את מעמדה כאחת הזמרות העסוקות פה. במהלך תקופתה בארץ הופיעה בשלל מופעים והצגות כמו: 'פדם פדם' (משירי אדית פיאף), 'במקום אהבה', 'הנפש הטובה מסצ'ואן', 'אופרה בגרוש', 'הגברת עם הפטרוזיליה' ו'HAM', השתתפה בשלל פרויקטים כמו 'התיבה המזמרת' של קול ישראל שהוקדשה לשירי עם אמריקניים (בה ביצעה לצד דני ליטני את הלהיט 'סמטת התותים'), פסטיבל הזמר החסידי, פסטיבל ירושלים ואפילו שרה את השיר 'סקובידו' בפסקול הסרט 'קוני למל'. בשנות ה־80 אף הקליטה תקליט משירי סשה ארגוב, בו בלט הלהיט 'בראשית'.

בשנת 1987 שבה לארה"ב יחד עם בעלה וילדיה, ועל מעשיה מאז ועד היום וגם על סיפור חייה - תוכלו לשמוע מפיה בהסכת. כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על PLAY.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן.

09/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סנדרה ג'ונסון
סנדרה ג'ונסון  |  צילום: באדיבות המצולמת
Paris