איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אנחנו עדיין חוזים שנוריד ריבית בהמשך השנה"

נגיד בנק ישראל החליט להשאיר את הריבית על כנה • ד"ר איל ארגוב, מנהל אגף מאקרו ומדיניות בחטיבת המחקר, הסביר: "חשבנו שצריך לנקוט משנה זהירות"


נגיד בנק ישראל הודיע כי הריבית תישאר ללא שינוי ברמה של 4.5 אחוזים. ד"ר איל ארגוב, מנהל אגף מאקרו ומדיניות בחטיבת המחקר בבנק ישראל, הגיב לכך בשיחה עם ענת דוידוב ויעל אילון ב־103fm. 

"אני חושב שיש הסברים עיקריים שבגינם הפעם לא הפחתנו את הריבית, העיקרי שבהם זה מידת אי הוודאות הגאופוליטית שאנחנו מכירים, והיא גדלה בשבוע או שבועיים האחרונים", טען ארגוב והוסיף: "חשבנו שצריך לנקוט משנה זהירות, וגם אם אנחנו נמצאים על תוואי יורד של הריבית, אנחנו עדיין חוזים שאנחנו נוריד ריבית בהמשך השנה, אבל לעשות את זה בהדרגה".

לדבריו, "לא היינו רוצים לעשות צעד מהיר שילבה את השווקים הפיננסיים ובסוף עוד יכול להחזיר אותנו אחורה בכל התהליך הזה. מנקודה נוספת, גם כשאנחנו מסתכלים על הפעילות המשקית, לא חזרנו לאיפה שהיינו אילולא המלחמה, ואנחנו כן רואים התאוששות כלכלית. זה מקבל ביטוי גם ברכישות בכרטיסי אשראי, ששם אנחנו אפילו יותר גבוהים ממה שהיינו ערב המלחמה, וגם בהכנסות המיסים, שבמרץ הן בסך הכול היו חיוביות. יש עוד אתגרים, המלחמה לא מאחורינו מבחינת הפגיעה בפעילות. המשק עדיין לא בדיוק איפה שהוא היה צריך להיות, אבל בסך הכול אנחנו רואים התאוששות יפה מהבור שהיינו בו ברביע האחרון של 2023".

החלטה על הורדת ריבית כן צפויה בחודשים הקרובים?
"אנחנו עדיין מעריכים שעד סוף השנה נגיע לסביבת ריבית של 3.75, זה אומר עוד כשלוש הפחתות, תלוי כמובן במינון. אנחנו עדיין חושבים שבסוף המשק עוד יצטרך קצת תמיכה, ובסך הכול הריבית הריאלית היא עדיין גבוהה, והיא סייעה להפחית את האינפלציה, ובסופו של דבר תתאפשר הפחתת הריבית, אבל אנחנו לא רוצים לעשות את זה מהר מדי, מוקדם מדי, לא לחזור אחורה למצב שבו האינפלציה עולה".

בהמשך הביע את דעתו לגבי מצב שוק הדיור ועליית מחירי הדירות: "ענף הנדל"ן הוא ענף שנמצא בבעיה בתקופת המלחמה. אני חושב שהבעיה היסודית שלו זה שהוא עדיין סובל ממחסור חמור בעובדים. ערב המלחמה שליש מהעובדים שלו היו פלסטינים, שלא נכנסים כיום לישראל, ולכן הוא סובל מבעיית כוח אדם, שזה יכול להשליך בהמשך על היצע הדירות. לצד זה אנחנו רואים גם התאוששות בביקושים ובעסקאות, וביחד זה יכול לייצר לחץ לעליית מחירים בשוק הנדל"ן, ובאמת ראינו גם בשתי הקריאות האחרונות של מדדי המחירים בשוק הדירות עלייה אחרי תקופה של ירידה".

08/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנק ישראל - צילום ארכיון
בנק ישראל - צילום ארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris