בן כספית ואריה אלדד

"לקחנו צעד אחורה מאפשרות של הגעה למתווה מוסכם"

רבני ש"ס פרסמו מכתב שמתנגד לחוק הגיוס • הכתב והפרשן ישי כהן ('כיכר השבת') שיתף בכל הפרטים וציין: "זה לא עוד רבנים של המגזר החרדי"


רבני ש"ס פרסמו מכתב שמתנגד לחוק הגיוס. אריה אלדד ובן כספית דנו בכך ב־103fm עם הכתב והפרשן ישי כהן ('כיכר השבת'), אשר עדכן בפרטי הידיעה ושיתף בהשלכות המכתב על המצב הפוליטי.

"יש כאן סוג של קו ברור שההנהגה הרוחנית של הציבור הספרדי-חרדי מציבה להנהגה הפוליטית. עכשיו, אלה לא עוד רבנים מהמגזר החרדי, מדובר ברמה של רבנים שבתוכם נמצאים גם בכיר חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, ראשי הישיבות הבכירים, הדיינים הבכירים, שורה ארוכה של רבנים בכירים, שאי אפשר להתעלם מהמכתב הזה", אמר כהן. 

לדבריו, "אפשר להסתכל על המכתב הזה מכל כיוון, החשש המרכזי של ההנהגה הרוחנית-ספרדית, שאם יהיו יעדי גיוס, מי שיצטרכו למלא את היעדים האלו יהיו בני עדות המזרח והציבור האשכנזי-חסידי-ליטאי לא יהיה שם, רק הציבור הספרדי יהיה שם, יש הרבה הסברים. אני חושב שאתמול לקחנו צעד אחורה מאפשרות של הגעה לאיזשהו מתווה מוסכם בין הסיעות החרדיות לנתניהו ואולי אפילו צעדנו כמה צעדים קדימה לעבר הפיצוץ שיוביל אותנו לפירוק הממשלה והבחירות במהלך כנס הקיץ".

עוד אמר לגבי מדיניות ש"ס בעניין: "מבחינת נתונים, ההערכה בש"ס שיש שישה-שבעה מנדטים שהם בני תורה, זה הבייס המרכזי ויש עוד שלושה-ארבעה-חמישה מנדטים שהם באמת משרתים. כאן מדובר במכתב שמבחינתם לא מגיע ממקום של זלזול או פגיעה במי שכן הולך לצבא, אלא אירוע פנים חרדי ובסוף ש"ס מייצגת כשליש מבני התורה החרדים והם באים ואומרים, 'אם אתם חושבים שש"ס יותר ליברלית כי אתם מסתכלים על חברי כנסת או שרים כאלו ואחרים, אז לא. בסוגיית הגיוס, אנחנו בעמדה אחידה עם כל ההנהגה הרוחנית-חרדית, לא מוכנים לפשרות ואפילו לוקחים כמה צעדים אחורה'".

לטענתו, "יש כאן עמדה מאוד חריפה ואני יכול לגלות שכשאני קיבלתי את המכתב אתמול, לא הסכמתי לשדר את המכתב או לדבר על המכתב לפני שהלכתי לבדוק שאכן החתימות אמיתיות מרוב שהופתעתי מהניסוח החריף, כי אני מכיר את סגנון הרבנים, מכיר את החותמים, היה נראה לי קצת מוזר והלכתי לבדוק ואמרו לי 'כן, אלו החתימות שלנו'. מי שחשב שבעקבות האירוע הזה, נראה גיוס של חרדים, טעה. אני ביניהם. יש כאן קווים אדומים להנהגה הפוליטית".

08/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"יש כאן סוג של קו ברור"
"יש כאן סוג של קו ברור"  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris