אודי סגל וענת דוידוב

"זה לא מחיר, זו חובה מוסרית עליונה"

על רקע המגעים לעסקת חטופים נוספת טען ח"כ יואב סגלוביץ: "לעשות הכול על מנת להחזיר אותם - הפיגוע הערכי שיקרה אם לא, לעולם לא נשתחרר ממנו"


ביומה ה־186 של מלחמת חרבות ברזל ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם חבר הכנסת ניצב בדימוס יואב סגלוביץ (יש עתיד), לשעבר ראש אגף חקירות של המשטרה, אשר התייחס למשא ומתן בקהיר לעסקת שחרור אפשרית והביע את דעתו על המחיר שמדינת ישראל צריכה או יכולה לשלם על מנת להשיב את כל החטופים הביתה. 

"אם היינו עושים את הדברים אחרת? התשובה היא כן", הבהיר ח"כ סגלוביץ והוסיף: "אבל כשמדברים על אחרת צריך להסתכל על התמונה היותר רחבה. צריך להסתכל על הדיון שלא מתקיים על היום שאחרי, אנחנו חצי שנה למלחמה ואין שום דיון. אין שום תכלית אסטרטגית לטווח הארוך לנושא הזה".

בתגובה לאמירותיו ציין סגל כי "השרים בממשלה מדברים, היום שאחרי המשך שליטה ישראלית בעזה באופן ביטחוני וצבאי, ויש חלקים שאומרים שכל זה הכנה להקמת יישובים ישראליים ברצועה", וח"כ סגלוביץ חידד: "אני לא שמעתי מעולם את נתניהו אומר את הדברים האלה. סמוטריץ' איננו ראש הממשלה, מדובר פה על מפלגות קיצוניות, הן לא קובעות מה יהיה. הן לא קובעות מבחינתי. היום שאחרי הוא חלק ממה שקורה כאן, אנחנו באיחור מטורף, עד לא מזמן אמרנו 'לא יהיה נמל', אז בהתחלה האמריקנים שמו נמל על ראשנו בעזה".

"יש פער בין הדיבורים למציאות", תקף. "צריך להסתכל על המציאות בצורה הכי קרה שרק ניתן. יש יעדים, היעד הראשון מבחינתי ומבחינתנו הוא החזרת החטופים, כיעד ראשון להשגה - זה לא קורה. ממתי אנחנו במהלך צבאי מספרים על תאריכים? בחודש פברואר נתניהו דיבר על רפיח. אנחנו נמצאים פה באיזושהי הצגה אחת גדולה, ובתוך הסיפור הנורא הזה יש את סיפור החטופים. סיפור החטופים הוא היעד המרכזי, ובהקשר הזה גם חלק ממהלך כולל יסייע לעניין הזה".

"אנחנו מספיק חזקים כמדינה לשלם מחירים"

כמו כן, כאשר נשאל אם לדעתו ממשלת ישראל בראשות נתניהו לא תחזיר את החטופים ארצה, השיב חבר הכנסת: "אני לא רוצה לומר את הדבר הזה. אני כן אומר שזהו היעד המרכזי, אין זמן, נקודה. המחיר האלטרנטיבי של השארת אנשים, אזרחים שהפקרנו אותם בשבעה באוקטובר, כמדינה זה מחיר שלא ניתן לשלם אותו. יש פה סיפור ערכי עמוק, זה לא סיפור של מחירים כאלה ואחרים - זו נשמת אפה של מדינת ישראל. ברור לי שהמחירים יהיו כבדים, אנחנו מספיק חזקים כמדינה לשלם מחירים".

"אנחנו צריכים לעשות את כל מה שניתן להחזיר אותם, נקודה. הפיגוע הערכי שיקרה אם לא נעשה את זה, לעולם לא נשתחרר ממנו. כולנו שומעים את הצעקות של האנשים 'תגיעו אלינו', והמדינה לא הייתה שם. מוסר הוא חלק מנשמת אפה של המדינה הזו. זה לא מחיר, זו חובה מוסרית עליונה. גם מול המתנגדים הכי קשים בממשלה הזו לעסקה, אנחנו ניתן גב ורשת ביטחון לממשלה הזו. לכן נתניהו, אני מאוד מקווה שהוא יקבל את ההחלטות הנכונות, הוא וממשלתו", הדגיש.

לסיום הביע חבר הכנסת את דעתו על הכרזתו של השר איתמר בן גביר כי הסמפכ"ל אבשלום פלד הוא המועמד להחליף את המפכ"ל שבתאי. "אני מכיר את אבשלום פלד, קצין שעשה הרבה מאוד תפקידים במשטרת ישראל. אני לוקח את זה למקום שמטריד אותי כבר תקופה ארוכה, לא מי שהתמנה אלא הממנה. משטרת ישראל נצבעת בצבעים פוליטיים כבר שנה וחצי. כל מי שייכנס לתפקיד המפכ"ל, הוא נכנס עם סימן שאלה".

"אני אף פעם לא נכנס לגופם של אנשים במינויים. הבעיה הגדולה היא הממנה. המשטרה היום צבועה בצבע פוליטי, אני אומר את זה בכאב גדול. הסיפור הגדול הוא לא בן גביר, הוא נתניהו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

09/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילומים: אורן בן חקון ויונתן זינדל/פלאש90
Paris