רז שכניק

"מ־100 השירים הראשונים שכתבתי - לא יצא כלום"

לצידו של רז שכניק, שב אבי אוחיון לסיפורים מאחורי הלהיטים שיצר לאורך הקריירה • וגם: איזה שיר היה מיועד לנסרין והגיע לעדן בן זקן - וההפך?


'ממה את מפחדת', 'שלמים', 'דרך השלום' ו'יפה לך להיות מאושרת' הם רק חלק קטן מרשימת הלהיטים שיצאו מבית היוצר של אבי אוחיון, אחד השמות הבולטים בתעשיית המוזיקה בעשור האחרון. לצידו של רז שכניק שב היוצר המוכשר לשירים שכבשו את הפלייליסטים פעם אחר פעם.

שיר אחרי שיר סלל אוחיון את דרך ההצלחה שעליה הוא צועד בשנים האחרונות עם להיטים רבים. משפטים נחרטו כקעקוע, והטקסטים והלחנים הפכו לנכס צאן ברזל במוזיקה הישראלית. "צריך להיות נורא חרוצים, אתה צריך לכתוב", הודה אוחיון. "מאה השירים הראשונים שכתבתי, לא יצא מהם כלום. אני גם לא משמיע אותם, זה לא שאני מנסה, כי אני מבין היום שזה לא מספיק טוב".

"היום אני סומך על האוזניים שלי, אני יכול לנסות ליצור ולא יצא כלום, אבל ברגע שזה יהיה זה אני אדע שזה זה, אני יודע איפה לחפש את זה. לא תמיד זה מגיע. זה גם להתעדכן וגם לחזור אחורה בהרבה מקרים", סיפר.

נסרין קדרי היא רק אחת מהזמרות המופלאות שאיתן עובד אוחיון לאורך השנים, ולה כתב את הלהיט 'לומדת ללכת' שקידם את הקריירה שלה צעד אחד קדימה. "'לומדת ללכת' הצליח די מהר. עד 'לומדת ללכת', נסרין עשתה בעיקר מזרחית. ואפילו ברדיו, אני מכיר כמה שדרנים שהיה להם קשה להשמיע את נסרין, 'המבטא כבד מדי'. יצא קסם בשיר הזה, הוא נורא פופי, ואין 'ר' בפזמון. יש 'ר' אחת רק לקראת סוף הפזמון. ואין זמרות כאלה, נסרין חיה. זה מה שאמרתי השנה, 'צריך לשלוח את נסרין לאירוויזיון', היא תאכל אותם חיה, היא חייבת לייצג אותנו מתישהו".

"לפעמים כשאתה מלחין, אתה זורק טקסט בלי לשים לב, וזה תמיד היה 'אתה יודע לבד, אני לומדת ללכת', ואז יש רעיון", שיתף וחשף: "'לומדת ללכת' היה אצל עדן בן זקן, היא אומרת לי 'לא יודעת, זה ביונסה כזה', זה עוד היה בעקבות כתבה שעשו עליי, אני משמיע לה את השיר, זה מצולם. אמרתי לה 'את תצטערי, זה הולך להיות להיט מפחיד', והנה, עובדה. עדן נשמה, היא מפרגנת, זה גורל, זה תמיד קורה. זה בסוף מגיע למי שזה צריך".

בשנת 2019 נחשפה מדינת ישראל כולה לרביב כנר, אחד המועמדים המובילים והאהובים שיצאו מהתוכנית 'הכוכב הבא'. אוחיון וקרן פלס יצרו עבורו את השיר 'רסיסים', שעם הזמן הפך לאחד הלהיטים המושמעים בתחנות הרדיו בישראל ואחד הסמלים של הלומי קרב. "זאת היתה הפתעה נורא גדולה בשיר הזה, ההצלחה שלו, זה זמר שלא הוציא מעולם שיר וזה הסינגל הראשון. הוא גם לא זכה, והיא אומרת לי 'אני נורא אוהבת את רביב, בא לך שנכתוב לו?', אמרתי 'בכייף'".

"הוא העלה איזה סרטון שהוא שר משהו רוק, ואיך שקרן באה התחלתי לנגן לה את הבית. היא אומרת לי 'וואי, זה יפה'. היה ברור על מה לכתוב, ראינו את כל הסיפור שלו, ישר 'לא רואים בעיניים, ישר קופצים לאש'", שיתף והוסיף: "צריך לכתוב על הלם קרב, לא כותבים על זה הרבה".

לאורך הקריירה שיתף אוחיון פעולה עם אמנים רבים, בהם גם עדן בן זקן עם אחד משיריה - 'תל אביב בלילה', המזכיר בסגנונו את איימי ויינהאוס. "זה נכתב במקור לנסרין, תראה איזה יופי, עשו החלפות. נסרין ביקשה 'תעשה לי איימי', ואז השמעתי לה את 'תל אביב בלילה', היא אמרה לי 'אני לא יודעת', עדן שמעה והיא צרחה. זה עניינים של טעם אישי".

"השיר הזה, כשהוא יצא, היא עשתה לו קליפ נורא יפה, והשיר ישר הגיבו אליו מהר מאוד. זה אחד השירים שבמבחן השירים שרד לה. עדן היא זמרת פופ מעולה, זה יפה לתת לה שירים כאלה", אמר וצלל לסיפורים מאחורי להיטים נוספים שיצאו מאמתחתו.

אבי אוחיון מתארח באולפנו של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

11/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי אוחיון
אבי אוחיון  |  צילום מסך: ערוץ 24
Paris