ניסים משעל וטל שלו

"רה"מ עושה מה שאומרים בארה"ב, אך נגרר במקום ליזום"

שגריר ישראל בארה"ב לשעבר דני אילון על יחסי ישראל וארה"ב על רקע האיומים האיראניים: "האמריקנים מבינים שכל מה שרה"מ עושה - למען הישרדותו"


אתמול (ד') טען נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה היפני כי "האיראנים מאיימים לפתוח במתקפה משמעותית נגד ישראל". בהמשך הוסיף כי לארה"ב ישנה מחויבות ברזל לביטחון המדינה. דני אילון, לשעבר שגריר ישראל בארצות הברית, הגיב לדברים.

"זו גם הגדולה של ארה"ב כמעצמת על וגם הגדולה וגדלות הנפש של ביידן, שבהחלט מוכיח במעשים ובדיבורים שהוא גם ציוני, גם מכיר בערכה של מדינת ישראל, וכל זאת למרות ראש הממשלה, ובוודאי לא בגלל ראש הממשלה", הדגיש והוסיף: "בסופו של דבר, אנחנו רואים שנתניהו עושה בדיוק מה שהאמריקנים אומרים, אבל במקום להתייעץ איתם וליזום, הוא עושה את זה כאשר הוא נגרר, ואז ישראל מפסידה פעמיים - גם לא מקבלת שום דבר בתמורה, וגם מקבלת את כל הגינויים, וגם נתפסת על ידי האויבים שלה והידידים שלה כגרורה אמריקנית".

עוד טען כי "האמריקנים רואים את זה, הם מכירים היטב את ראש הממשלה, והם מבינים שכל מה שהוא עושה זה למען ההישרדות האישית שלו, אני מצטט, ולמען הקואליציה שלו. הם עוקבים אחרי כל אמירה, כל מה שיוצא, גם מהממשלה, גם מהקבינט. כשהם רואים שרים משתלחים בקצינים בכירים, ומצד שני כל אמירה הכי מטופשת וחסרת אחריות של בן גביר וסמוטריץ' ראש הממשלה מתעלם או מברך אותם - הם לא רואים בו כמנהיג, הם רואים בו כאין ברירה אבל הם מייחלים למנהיגות ישראלית אחרת".

"היום, חצי שנה לפני הבחירות שם, מאוד קשה. במיוחד שהקרב כל כך צמוד, פעם ביידן למעלה, פעם טראמפ. כל דבר הכי קטן ולא צפוי יכול לשנות מהותית את תוצאות הבחירות. לכן אם יש מישהו בארץ שמקווה שביידן ילך הביתה אחרי הבחירות, זה חוסר אחריות. זה פשוט הימור, ואתה לא יכול להמר על יחסי ישראל־ארה"ב", הדגיש. 

לסיום הסביר אילון כי "אנחנו רואים מדיניות אמריקנית קצת שנויה במחלוקת מול איראן. מצד אחד רואים התנהלות מול איראן בכפפות של משי, ומצד שני יש בהחלט קו אדום לגבי ההגנה על ישראל. הם לא רוצים בהרחבת המלחמה, והם מבינים שאם תורחב המלחמה הם מייד נגררים פנימה. זה הדבר האחרון שביידן צריך בזמן בחירות. אם לא תהיה ברירה, יעשו את מה שצריך לעשות".

עריכה: שני רומנו

11/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני אילון
דני אילון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris