סיון כהן

"היום נחל עוז נתפס כבושה של צה"ל"

אייל אשל, אביה של רוני ז"ל שנרצחה בבסיס שבו שירתה כשקראה לעזרה בתחילת מתקפת החמאס, זעק: "נכון וראוי להדליק משואה לבנות הנפלאות האלה"


חודש לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, וחצי שנה לאחר אותה שבת שחורה שבה חדרו אלפי מחבלי חמאס וביצעו טבח בדרום הארץ, אייל אשל, אביה של התצפיתנית רוני ז"ל שנרצחה בבסיס נחל עוז, זעק לקיום טקס להנצחת הבנות שקיפחו את חייהן כשהתחננו לעזרה מצד שאר כוחות הביטחון.

"שלומי כשלום המדינה. אנחנו מתבוססים בתוך המיץ בעומק כל כך עמוק, זה לא מסמן טוב, זה לא מסמן לעתיד טוב יותר. כל כך חבל, היה אפשר לסיים את הסיפור הזה בקבלת החלטות טוב יותר, נכון יותר", אמר אשל בכאב בפתח השיחה. "מי שרוצה לראות איך נראה ואיך מרגיש גיהנום, שיבואו אלינו הביתה. המשפחות השכולות, בטח ובטח למשפחות של אותם חטופים שעדיין לא איתנו, במיוחד לאחר 24 השעות האחרונות שבהן התוודענו כולנו לסרטון המזעזע של אותן חטופות מבסיס נחל עוז, של הבנות הנפלאות האלה. זה גיהנום, מי שרוצה לראות איך נראה גיהנום שיבוא אלינו".

באשר לפגישתו עם השרה מירי רגב בעניין טקס המשואות והנצחת בתו וחברותיה שנרצחו בזמן ששירתו בהגנה על המולדת, סיפר: "היינו לפני חודשיים אצל השרה רגב, כי חשבנו אז לפני חודשיים על ציר הזמן, שנכון וראוי להדליק משואה לבנות האלה, לבנות הנפלאות האלה מבסיס נחל עוז. זה לא משנה אם רוני הייתה תצפיתנית ושיראל הייתה סמב"צית, דיברנו באופן כללי. אני מצטער לספר לך שהיינו צריכים לשבת ולספר לה את הסיפור על מה קרה בנחל עוז, וכל כך לא התכוונו לזה, לא ציפינו לזה ולא ייחלנו לרגע, כי באנו ממש באיזושהי בקשה - תעשו משהו לזכרן של הבנות".

"עד הרגע הזה לא שמענו מאף אחד", זעק. "אם אנחנו מזקקים את שבעה באוקטובר, הכול החל בנחל עוז. אבל היום נחל עוז, הסיפור הקשה הזה, נתפס כבושה של צה"ל, וגם את זה צריך להגיד - כי זו הבושה של צה"ל, הן היו שם בדקות הכי קריטיות, הזעיקו עזרה, הן באמת חשבו שיבואו ויקפיצו כוחות, הן חשבו שיבואו להציל אותן, וכך לא קרה. אנחנו יושבים מול השרה ומספרים לה את הסיפור של נחל עוז, 'למה באתם אליי?', את מבינה?"

"אנחנו לא ישנים טוב, אדון בצלאל סמוטריץ', אנחנו כמעט לא ישנים"

אשל המשיך והסביר כי "הבנו שמדליקים משואה לכבוד האירוע של בן אדם שנוכח, בן אדם שחי. אז הבנו שהבנות כבר לא חיות בינינו ולא איתנו, אז אמרנו 'בואו נעשה משהו אחר'. אז היא אמרה 'אנחנו נחשוב, ניידע, נעדכן'. שום דבר לא קרה מאז. זה כל כך מצער כשלעצמו, כי באמת ציפיתי ממנה, היא הדמות בסופו של דבר שמרכזת ומתכללת את כל האירוע הזה שנקרא אירוע המשואות, זה ערב קשה, כואב, עבורי, עבור כל אחת מהמשפחות האחרות, בטח ובטח למשפחות החטופים".

"למה הניתוק הזה? אני משליך את זה על סמוטריץ', למה אתה מתבטא ככה? אנחנו לא ישנים טוב, אדון בצלאל סמוטריץ', אנחנו כמעט לא ישנים", תקף. "אנחנו קמים בבוקר ומבצעים את המוטל עלינו כי בסוף אנחנו הורים של הבנות האלה שלא איתנו, כל אותם הורים שהיקרים להם חטופים. המדינה עברה טלטלה, המדינה עדיין בסחרחרה כי ההנהגה שלנו לא מתפקדת כמו שמצופה ממנה. גם לתכלל את כל האירוע הזה, אז למה אתם מתנהגים ככה? כי אף אחד מהיקרים לכם לא נחטף? כי אף אחד מהיקרים לכם לא נרצח? הבת של מירי רגב הייתה במסיבה וניצלה, אז אני ממש מקנא ברגב. אני מקנא בה, כי הבת שלה חיה, הבת שלה תהיה בליל הסדר. הילדים של סמוטריץ' יהיו איתו. הילדים של קרעי יהיו, הוא ישב לצד השולחן. אבל מעגלים שלמים על מכפלות נהרסו פה".

עוד טען כי "ליל סדר הכי שחור כי זה לא נתפס. שרשרת הפיקוד בצה"ל, מאות קצינים שאחראים לכשל הזה של חודשים אחורה ישבו בבתים שלהם בערב ליל הסדר ויחגגו ויצחקו ויאכלו טוב. אבל הם אחראים לאסון שקרה כאן במדינת ישראל. אף אחד עד הרגע הזה לא קם ובהרבה מאוד יושרה אמר 'אני אחראי, אני קם והולך, אני מדיח את עצמי'. תראי מה קרה לפני שלושה ימים כשעשינו וי מתוך הצלחה עם קרן אור קטנה, שאותו אלוף משנה באוגדת עזה בסוף לא ימונה לתפקיד. כי לא נותנים לחתול לשמור על השמנת. אני לא רוצה שיבקשו ממני סליחה, הסליחה היום היא לא אותה סליחה שיש לה ערך לשמונה באוקטובר, עשרה באוקטובר".

"למה כבוד הנשיא היה צריך לבקש סליחה? למה? למה הוא ובטח לא האחרים? אני לא ביקשתי, הוא ביקש, מתוך אמפתיה ומתוך היותו הוא עצמו כנשיא מדינת ישראל, אבל הוא בטח לא צריך לבקש סליחה. כל מה שרצינו זה להדליק משואה או להתייחס באיזשהו טקס לבנות האלה שכבר לא איתנו. שום דבר לא קרה מאז, כלום. זה גורם ללב להיסדק עוד יותר", הודה.

"שרשרת פיקוד בצה"ל צריכה לעשות חשבון נפש"

בנוסף שיתף אייל בקול חנוק כי "רוני איננה, והבור הוא בור שחור ועמוק. הגעגועים, הגעגועים, זיכרונות, סרטונים ותמונות שנשארנו איתם - מה כל זה שווה לבנות האלה, ולדבר הכי חשוב, שאת כל השבת אפשר היה למנוע אם מישהו היה מקשיב, שרשרת פיקוד בצה"ל צריכה לעשות חשבון נפש ולשאול 'האם אני ראויה לבנות היקרות שהתגייסו השבוע?'. הייתי בבקו"ם, לא הגיע אף קצין בצה"ל שהוא אחראי על אירוע שבת שבעה באוקטובר. למה?"

"אני באתי לחזק, עוד יצאתי מחוזק מהמשפחות שליוו את הבנות היקרות שלהן. אני עדיין מצפה שמי שאחראי לאירוע שבת שבעה באוקטובר ידיח את עצמו לפני שיהיה מי שידיח אותו, ואנחנו נגרום למערכת להדיח את הקצינים שלא ראויים לשרת בצה"ל, בטח לא ללבוש מדים, ואחר כך נעבור להנהגה. כי הכול השליך מההנהגה", הדגיש.

לאחר שיחתו של אייל אשל עם סיון כהן יצרו עימו קשר מטעם משרדה של השרה מירי רגב. "בשביל הגילוי נאות והיושרה הפנימית שלי, כן התקשרה העוזרת שלה, נתנה לי גם לשוחח עם השרה רגב. אכן נעשתה חשיבה, היא הופתעה עצמה שעד הרגע הזה אף אחד מגורמי צה"ל לא עדכן אף אחד מהמשפחות – נערכה חשיבה, זה יתוקן וגם ייערך איזשהו טקס. מתוך ה־12 אבוקה אחת תוקדש לבנות היקרות שלנו מנחל עוז", שיתף.

ממשרדה של השרה מירי רגב נמסר בתגובה: "כפי שהשרה רגב הבטיחה, לראשונה שונתה מתכונת הטקס. בפרק הזיכרון הפותח את טקס המשואות יודלקו גם 12 אבוקות זיכרון. השרה רגב עמדה על כך שאחת האבוקות תהיה של משפחות נרצחי התצפיתניות בנחל עוז, והנושא הזה מטופל על ידי צה"ל. צה"ל אמור לעדכן את משפחות התצפיתניות בתאריך יום הצילום שייסגר, כמו כן, ביום צילום זה ייקחו חלק גם משפחות התצפיתניות החטופות, בתקווה שבעזרת ה׳ כולם יחזרו עד אז הביתה. השרה רגב אשר נפגשה בעבר עם אייל אשל, שוחחה עימו שוב הבוקר והבינה שהצבא טרם עדכן אותו בעניין, השרה עדכנה אותו בהחלטתה".

11/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רוני אשל ז"ל
רוני אשל ז"ל  |  צילום: דובר צה"ל
Paris