היחידה

"המפקדים לא התייחסו לבת שלי, היא נכנסה לדיכאון"

א', שבתו זכתה ליחס לא נאות בבסיס שבו הוצבה, על המשבר העמוק והניסיון לקום ממנו • עו"ד מירי יעקב גביש: "לא היה מי שיקשיב לה" • פרק 04


שירות צבאי משפיע רבות על חיינו הבוגרים; החוויות שעברנו, האנשים שהכרנו, ואפילו האתגרים שאילצו אותנו להתמודד איתם בעצמנו הפכו חקוקים בנו מרגע השחרור ואילך, לטוב ולרע. בפרק הרביעי של 'היחידה' בהגשת עורכת הדין מירי יעקב גביש - על כל מה שכדאי לדעת לפני שעולים על מדים, וגם אחרי - שוחחה עם א', שבתו שובצה במקום שאינו מתאים לה, הפכה לעריקה ונכנסה לדיכאון. יחד ניתחו את הדרך הקשה שעברה עד הסיוע המיוחל. 

"הבת שלי התגייסה לפני שנה וחצי, עברה טירונות ועשתה קורס והגיעה לבסיס במרכז הארץ", תיאר א'. "היא לא נקלטה כמו שצריך, למרות שעשתה קורס והייתה אמורה לשרת בתפקיד - בפועל לא ממש נתנו לה לעשות את התפקיד שקיבלה כראוי. רוב הזמן נאלצה לעשות עבודות רס"ר, וזה הביא אותה למצב של דיכאון ועלייה במשקל. הביקורים אצל הקב"ן לא עזרו, המפקדים לא התייחסו לבת שלי, הגיעה למצב של דיכאון. היא החליטה לצאת לנפקדות והייתה עריקה במשך חמישה חודשים". 

בתגובה לדבריו הסבירה עו"ד יעקב גביש: "הבת שלך התגייסה עם המון מוטיבציה ורצון לתרום לצבא, ולצערנו זה לא הצליח כי לא היה מי שיקשיב לה. היא פנתה וביקשה עזרה מהמפקדים ומהקב"ן, ביקשה לעבור תפקיד ושמישהו יתייחס או יעזור לה, והמצב רק הלך והחמיר". 

בהמשך הוסיף א': "ההתייחסות היחידה שהגיעה היא שיחת טלפון על כך שהבת שלי עריקה, וזה כל היחס שקיבלנו למשך חמישה חודשים. ממש לפני שנאלצה להיות עריקה הייתה לה שיחה עם מפקדת הבסיס, היא ביקשה התייחסות ומעבר תפקיד אבל לצערנו הרב היא בוששה לבוא. זה הביא אותה למצב נפשי לא פשוט, היא הייתה סגורה בחדר ומיעטה לפגוש את חברים שלה. רק כשהייתה בכלא הצבאי המפקדת הגיעה וביקרה אותה".

"ליוויתי אותה בתקופה הזו, ובכלא בתך הייתה במצב נפשי ורגשי מאוד לא טוב. היא גם איבדה את ההכרה כמה פעמים. עם גישור ופניות שלנו בסופו של דבר המערכת השכילה להבין שיש פה מקרה חריג ובחורה שנמצאת במצוקה מאוד קשה. ראו שלא טיפלו בה כמו שצריך מספר חודשים, והם הבינו שלצערנו ולצערה שהיא לא תוכל לשרת בצבא כי מצבה הנפשי לא טוב. אני מבינה שהיא מתחילה לאט לאט לשקם את עצמה ולבנות משהו".

בסיום השיחה אמר א' באופטימיות זהירה: "מצבה הולך ומשתפר מדי יום. היא לאט לאט יוצאת יותר מהבית ורואה חברים, מחפשת עבודה. אנחנו כמשפחה תומכים בה ועושים מה שאפשר כדי לשקם אותה ולהחזיר אותה להיות אותה ילדה מוצלחת כדי שתוכל להמשיך לגדול ולהתפתח. הייתי רוצה לומר לאנשים שנמצאים בסיטואציה דומה - אל תתביישו לפנות ולקבל עזרה מהמומחים, אל תחשבו שאתם יודעים הכול ויכולים לטפל בהכול בעצמכם. העזרה המקצועית יכולה לעזור לכם לא להגיע למצב שבו ילדיכם שלכם יהיו עריקים זמן רב. את הכל אפשר לפתור הרבה יותר מהר ובקלות על ידי ייעוץ מקצועי כמו שקיבלנו אצלך. לא לחכות, אנחנו חיכינו יותר מדי, ויכול להיות שהיינו חוסכים חלק מההתמודדות הקשה שהבת שלנו עברה אם היינו פונים מוקדם יותר".

עריכה: איתי ניקסון ומיכל קדוש 

14/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היחידה
היחידה  |  גרפיקה: אלון כץ/103fm
Paris