רון קופמן ואריה אלדד

"זו לא הייתה טעות יותר חמורה ממה שקרה עם בני"

איריס חיים, אימו של יותם ז"ל שנורה בשוגג ברצועת עזה, תקפה את הדחת הקצינים שהביאו למות עובדי הסיוע הזרים: "על חשבון המורל - מגישים את ראשינו"


איריס חיים, אימו של יותם חיים ז"ל שנחטף לרצועת עזה ונורה בשוגג על ידי חיילי צה"ל, פנתה לרמטכ"ל לאחר שהוחלט להדיח קצינים בעקבות תקרית עובדי הסיוע ברצועת עזה. בשיחתה עם רון קופמן ואריה אלדד הגיבה לדברים. 

"מה שרציתי להגיד זה קודם כול על הפער הזה", ציינה תחילה והוסיפה: "הבן שלי ועוד הרבה אנשים, לא כתבתי בשם כולם, כתבתי רק בשם עצמי, אבל אני מודעת לכמויות האנשים שנהרגו, החיילים והאזרחים, מירי דו צדדי במלחמה הזו. בחרנו להגיב בצורה של לחזק בתקופה הזו את הצבא, לא להוריד את המורל של הצבא ושל כל עם ישראל".

חיים המשיכה והסבירה: "הבנו שעם כל הכאב הנוראי של מה שקרה לנו, דברים במלחמה קורים. ואז הגיעה ההפתעה של ההודעה הזו, שהודחו שני קצינים בגלל טעות בהחלטה לירות בעובדי סיוע זרים, זה הדבר שצריך לגנות, ועל זה צריך להדיח - זה הפריע לי מאוד, בעיקר בגלל מה שאני חושבת על הצורך שלנו להיות עכשיו חזקים ביחד בעם ישראל ובאזרחות שלנו. החיילים עושים את כל מה שהם יודעים לעשות, את כל מה שהם יכולים. אני בטוחה שזה שפגענו בעובדי הסיוע, לא עשינו את זה בכוונה. זה מאוד הפריע לי".

"הפריע לי שעל חשבוננו, על חשבון המורל שלנו אנחנו מגישים את ראשינו למדינות אנטישמיות שמה שהן רוצות זה רק להפיל אותנו", התרעמה. "ראש ממשלת פולין, לא עניין אותו שהבן שלי הוא גם אזרח פולין, למה הוא לא שאל את הצבא 'איך הרגתם לי אזרח?', זה לא מעניין אותם, זה מעניין אותם מדינת ישראל, למצוא אותנו ולחפש אותנו בכל פינה. אנחנו נותנים להם את הראש הזה, ומחר זה יהיה עוד ראש. אבל איפה אנחנו? כאמירה שלנו?"

עוד הדגישה כי "אני מבינה בדיוק את שיקול הדעת של הצבא, גם קיבלתי תגובה, ואני גם מאוד מעריכה את הרמטכ"ל ודובר צה"ל, אבל אני כרגע, המצפן שלי זה לכוח שלנו כאן במהלך המלחמה. כשאנחנו מראים לאומות העולם, הייתה שם טעות, אבל זו לא הייתה טעות יותר חמורה ממה שקרה עם הבן שלי - אני יודעת את זה חד משמעית".

כמו כן, כאשר נשאלה כיצד היא רואה את המערכה ברצועת עזה בימים אלו, אמרה: "אני לא נכנסת יותר מדי לרזולוציות האלה, אני באמת מרגישה שאנחנו משלמים מחירים מאוד כבדים, אבל אני כן רואה את זה כמהלך, קצת יותר כולל, קצת יותר מלמעלה. אני מרגישה שאנחנו הדור הזה שעכשיו באים עלינו לכלותינו, ואנחנו בעוד פרק של ההיסטוריה. אנחנו נלחמים פה על החיים שלנו. ככה עושים, ככה לא עושים, אני לא מבינה בזה יותר מדי".

"המצפן שלי יותר אזרחי, של מה אנחנו מרגישים פה, והעם צריך את הכוח, הכוח החזק הזה. וזה גם חלק מהכוח - שהצבא עובד איתו מול אומות העולם", סיכמה. "יש כל מיני דרכים ללכד את המורל שלנו ולהרים אותו, ואחד מהם זה מה שמצהירים בטלוויזיות, אנחנו עוד רחוקים מאוד מלנצח - עד שהחטופים לא יחזרו. אין לנו שום ברירה, אנחנו חייבים בשביל להמשיך לחיות פה".

עריכה: שני רומנו

12/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris