רון קופמן ואריה אלדד

השר בן גביר? "לקחו טרלול והפכו לנורמה"

ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד מחוז ת"א, במתקפה נגד השר לביטחון לאומי • על הביקורות סביב המועמד אבשלום פלד הבהיר: "קולות תמיד היו ויהיו"


ביקורות רבות נשמעו לאחר שהודיע השר איתמר בן גביר על המועמד מטעמו לתפקיד מפכ"ל המשטרה - אבשלום פלד. ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד מחוז תל אביב ומשמר הגבול במשטרת ישראל,  שוחח עם אריה אלדד ורון קופמן והתייחס לדברים.

"בסוף השלב הזה של מינוי מפכ"ל, וצריך גם לבדוק למה האירוע הזה הופך להיות כל פעם אירוע שנשמעים כאלה קולות, כי ההליך כנראה של הבחירה הוא די עקום", טען צור בפתח השיחה והוסיף: "יש מסורת, יש היגיון בריא, וכמובן שבעיקר הביקורת כאן היא על הממנה ולא על הממונה. קולות תמיד היו ויהיו, במיוחד כי השר הזה, ובצדק, מושך אליו הרבה מאוד אש - לקחו פה טרלול והפכו אותו לנורמה. כל מינוי שלו מייד יגידו 'זה עושה דברו', זו חובת ההוכחה של אבשי, שהוא בסוף יהיה איש מקצוע, נאמן לתפקיד שלו ולחוק ולא לשר כמי שמינה אותו".

צור המשיך וביקר: "המינוי של בן גביר לשר לביטחון פנים הוא לא רק שהוא לא ראוי, הוא לא איש מקצוע, ולדעתי הוא כמעט מופקר. איך הרשויות תחתיו אמורות לתפקד עם שר שגם נכנס למשרד באג'נדה שאומרת 'אני לא הולך להיות עציץ, ואני רוצה לקחת עליי סמכויות של הפעלת הכוח'? אנחנו התנגדנו, הדימוסים לשעבר, מתוך הבנה וראייה איך משרד כזה אמור לפעול. לגיטימי ששר שנכנס ירצה לממש את המדיניות שלו, וזה בסדר גמור שגם יאמר אותה".

"למשל, יכול שר לקבוע במדיניותו שהטיפול בפשיעה במגזר הערבי הוא בראש סדר העדיפויות שלו. מפכ"ל צריך לקבוע איך הוא עושה את זה, הוא צריך להחליט שהוא הולך לטפל בפשיעה יותר מאשר בגרפיטי ביו"ש", ציין. "זה לגיטימי שהשר יתבע את המדיניות הזו, אבל לא לגיטימי שיגיד לו 'תעשה ככה וככה'. גם בבג"ץ נבלמה המגמה של שינוי החקיקה שהוא ביקש לעצמו עוד טרם כניסתו למשרד. הגענו לכנסת כדי להתריע ששינוי בפקודת המשטרה, בעיקר בהקשרים של החקירות".

עוד הדגיש כי "הוא יכול לומר 'אני רוצה שאת תנאי הכליאה של מחבלי הנוח'בה וכו' יהיו כאלו שיקבלו את המינימום הנדרש', הוא לא יכול לעבור על החוק ולתבוע מאיש חוק לעשות משהו שהוא לא בתוך מסגרת החוק. כאן, יש חוקים מאוד ברורים וגם בין־לאומיים. לכן המשנה ליועמ"שית בא ואמר את מה שהוא אמר. יש דברים שאנחנו תחת זכוכית המגדלת של הקהילה הבין־לאומית. הוא לא יכול לרדת מהמינימום של החוק".

עריכה: שני רומנו

12/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דוד צור
דוד צור  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris