אראל סג"ל

"ישראל חלשה בעיני איראן, ובגלל זה תקפה"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') בתגובה להחלטה האיראנית לתקוף בשטחנו • הדגיש: "התגובה למתקפה לא חייבת להיות מחר, אבל היא בהכרח תקרה"


יותר מ־200 טילים בליסטיים, כטב"מים וטילי שיוט שוגרו הלילה מאיראן לשטח ישראל, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה המתוחה בין המדינות. צבי יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים ('חדשות 13'), הביא פרטים נוספים על הלך הרוח בקרב האיראנים בעקבות התקיפה.

"ארה"ב בעירבון מוגבל. היא אומרת שהיא לא רוצה מלחמות, אלא עדיין ללכת על אותו קו חשיבה - להביא את המזרח התיכון לקואליציות, לחתור לשלום עם סעודיה, לאותו הסכם, זה הקו של ביידן. הוא אמר לישראל לא להגיב, הוא לא רוצה עכשיו מלחמת עולם אלא להיראות כשוטר תקיף, וזה יוצא לו טוב יחסית. הוא בא ואמר שזו זכותנו להתגונן, אבל אם נלך למתקפה נהיה לבד. הקווים הללו אומרים שזה חייב לבוא דרך מדינה פלסטינית, וזו הטעות של האמריקנים. הם רוצים לסיים את זה. האמריקנים רוצים פחות או יותר שקט, ופה יש התנגשות אינטרסים ביניהם לבין ישראל. גם התגובה למתקפה האיראנית לא חייבת להיות מחר, אבל היא בהכרח תקרה". 

"איראן יותר מורתעת כמדינה מאשר הפרוקסי שלה"

עוד הוסיף כי "העולם הערבי ראה איומים גדולים מאיראן ומתקפה חצי כוח, אבל הם נזהרים עם האיראנים, הם יודעים שיש להם מטרה אחת - לשחוט את הסונים. ישראל הייתה יותר חזקה לפני שניסו אותה. זה תהליך זוחל שגם פגע בהרתעה הישראלית. חצי שנה יש בעזה מבצע מדהים בצה"ל, זה לא שאנחנו לא עושים מספיק. ישראל חלשה בעיני איראן, ובגלל זה היא תקפה. השאלה היא מה ציפינו מעצמנו ומה פגשנו בשטח. אתה מתמודד מול ארגונים שהקרב איתם הוא א־סימטרי. אני חושב שאיראן יותר מורתעת כמדינה מאשר הפרוקסי שלה מורתעים מאיתנו" 

על המתרחש ברצועת עזה במהלך המלחמה אמר יחזקאלי: "צריך להבין שהמשחק חייב להיות אחרת. צריך להפציץ את רפיח ולגרום להגירה מרצון, אי אפשר לסיים את עזה באמצעות החוק הבין־לאומי שלו מצייתים. אני כבר חודשים אומר שסינוואר לא רוצה עסקה, ישראל אפילו הסכימה לחזרת פליטים לצפון הרצועה ללא בידוק, וזה לא עזר. הוא מבין שהמלחמה היא לאורך זמן. עזה חרבה, אבל צריך לקעקע את הניצחון. כל העניין הוא סבלנות". 

עריכה: מיכל קדוש 

14/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה
Paris