תחשבו טוב
עם יהודית גריסרו

"לאיראן ולישראל יש אויב משותף ששמו הרפובליקה האיסלאמית"

ד"ר תמר עילם גרינדין, מומחית לאיראן ממרכז עזרי באוניברסיטת חיפה, באמירה מפתיעה: "השלטון שם הצליח להפוך את העם האיראני לעם הכי חילוני במזה"ת"


ד"ר תמר עילם גרינדין, מומחית לאיראן ממרכז עזרי באוניברסיטת חיפה ומחברת הרומן ההיסטורי 'המלכה', שוחחה עם יהודית גריסרו ונתנה מבט קצת אחר על מעצמת האייתוללות. כמו כן, סיפרה מה חושב העם האיראני על שלטונו. 

בפתח השיחה, ציינה: "אירועי היממה האחרונה הפתיעו אותי ואז קצת לא הפתיעו אותי. הם הפתיעו אותי כי אני יודעת שהמטרה העיקרית של הרפובליקה האיסלאמית היא הישרדות". לטענתה, "הם לא טיפשים, הם לא רוצים סכסוך ישיר שיגרור את האזור למלחמה. לכן, הם כל הזמן מציינים שאירועי 7 באוקטובר לא היו קשורים אליהם. הם השתדלו לשמור עצמם מחוץ לזה". 

מה אנחנו מפספסים בהסתכלות על האומה וההנהגה האיראניים?
"הדבר העיקרי הוא שאנחנו מתבלבלים בין איראן לרפובליקה האסלאמית", אמרה. לדבריה, "איראן היא לא אויבת של ישראל. לאיראן ולישראל יש אויב משותף ששמו הרפובליקה האיסלאמית. איראן היא מדינה עם מורשת מפוארת, ולכן היא נעה בין זהותה העתיקה לבין זהותה האיסלאמית". 

עוד הוסיפה בצורה חד משמעית כי "מאז שיש באיראן כפייה דתית, הרפובליקה האסלאמית הגשימה למעשה את חזון השאה - היא הדבר היחיד שהצליח להפוך את העם האיראני לעם הכי חילוני במזרח התיכון". 

14/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חמינאי, המנהיג העליון באיראן
חמינאי, המנהיג העליון באיראן  |  צילום: Majid Saeedi/Getty Images
Paris