אראל סג"ל

"אין מה להגיב עכשיו - יעמעם את ההצלחה שלנו"

השר לשעבר אל"מ (מיל') עמר בר־לב על המתקפה האיראנית • טען: "אפשר היה להגיע לעסקה טובה יותר לפני חודשיים"


אתמול (א') במהלך הלילה בחרה איראן בפעם הראשונה בהיסטוריה לתקוף את ישראל ושיגרה לשטח המדינה יותר מ־200 טילים בליסטיים, טילי שיוט וכלי טיס בלתי מאוישים. השר לשעבר אל"מ (מיל') עמר בר־לב התייחס לאפשרות להגיב על המתקפה האיראנית.

"אני חושב שבסיבוב הזה ישראל ניצחה ניצחון מוחלט, אפרופו מוחלט", הצהיר בר לב והוסיף: "האיום האיראני, בעיקר שהם חיממו את עצמם והאמינו בעצמם ביכולת שלהם לאיים עלינו עם טילים כאלה ואחר. התברר להם ולכל האויבים שלנו מסביב שהאיום הזה לא באמת מאיים עלינו. ניצחנו בסיבוב הזה, לכן אני חושב שכל מהלך נוסף בהקשר האיראני גם יפגע במהלך המרכזי שלנו שצריך להיות בעזה, בשחרור החטופים, וגם סביר להניח שנפגע ביכולות כאלה ואחרות, כמו שבמשך הרבה שנים אנחנו פוגעים ביכולות האיראניות בצורות כאלה ואחרות".

עוד הודה כי "בעיניי, נתנו להם נוקאאוט. הם שיגרו ואנחנו הפלנו אותם - זה נוקאאוט. הם ירו 300 טילים, חלקם כטב"מים, חלקם טילי שיוט, ואת כולם - 99 אחוזים - הפלנו. זאת אומרת, האיום הזה לא קיים על מדינת ישראל. הם הגיבו בתקיפה, והתקיפה שלהם נכשלה כישלון מוחלט, אי אפשר לתאר את זה בצורה אחרת. הכישלון הזה הוא כישלון אסטרטגי, כי זה אומר שגם יתר הארסנל שלהם, היכולת שלו לאיים באמת על מדינת ישראל, הוא מאוד מצומצם".

בר לב המשיך וציין: "בואו לא נשכח שאנחנו עוד במערכה בעזה, אומנם זה כבר לא מלחמה, אבל יש לנו שם למעלה מ־130 חטופים, חלקם לצערנו כבר לא בחיים. מטרת העל שלנו זה להחזיר אותם הביתה ולשנות את המציאות ברצועת עזה".

לאור אמירותיו והזכרת סוגיית החטופים המצויים בשבי חמאס מעל 190 ימים, תהה יוסי יהושוע אם לדעתו הביקורת שהוטחה בנתניהו כי הוא אינו מעוניין להחזיר את החטופים ארצה, הייתה מוגזמת. בר לב הבהיר: "הביקורת לא הייתה מוגזמת. לדעתי בעניין החטופים והמערכה בעזה, השיא שלנו ביכולת המקסימלית שלנו הייתה לפני חודשיים, ואותה פספסנו בכל מיני טענות והסברים כאלה ואחרים. עכשיו אנחנו במצב הרבה יותר קשה מלפני חודשיים. עברו חודשיים ועוד החטופים שם, חלקם בסבירות מסוימת כבר לא בחיים, כאלה שהיו לפני חודשיים".

"אנחנו מדברים על רפיח אבל כבר חודשיים לא עושים שום דבר ברפיח. היום לצערי החמאס הרבה יותר חזק ממה שהיה לפני חודשיים, הוא יותר חזק כי אנחנו בניגוד ללפני חודשיים, שהיה עליו לחץ צבאי קשה, היום אין עליו. בניגוד לזה שהוא רצה סיוע הומניטרי, ולפני חודשיים היה סיוע מאוד מצומצם, היום יש סיוע רחב. לכן היום לצערי החמאס במצב הרבה יותר חזק מאשר היה לפני חודשיים. אפשר לקשור את זה לאמריקנים, אפשר להאשים את אמריקה, אבל לפני חודשיים מצבו היה פחות טוב. חלק מהקלפים שהיו לנו, איבדנו אותם", תקף.

"חמאס לא ישחרר את אחרון החטופים עד שלא תיפסק הלחימה ברצועה"

נוסף על כך ביקש בר לב להדגיש כי "אנחנו יודעים שלפני חודשיים מצבו של חמאס היה יותר קשה, ואפשר היה לעשות עסקה בעניין החטופים בתנאים יותר טובים מהיום, והיום לחמאס אין שום סיבה למהר ולעשות איתנו עסקה. פשוט מאוד, וזה בהובלה של נתניהו וגם בהובלה של קבינט המלחמה והקבינט בכלל. זו המציאות. לגבי תגובה, אין מה להגיב עכשיו - זה יעמעם את ההצלחה המדהימה שלנו בבלימת היכולות של איראן, וזה יסיט את המאמצים שלנו משחרור החטופים ומהלכים כאלה או אחרים ברצועה. לכן בעניין הזה, בוודאי היום, בתקופה הקרובה, אין צורך. יש הרבה מה לעשות, אבל אין צורך במהלך כנגד איראן. לגבי החמאס, לצערי, וזה אמרתי מהיום הראשון, החמאס לא ישחרר את אחרון החטופים עד שלא תיפסק הלחימה ברצועת עזה".

"אפשר היה להגיע לעסקה ולא הגיעו?", הקשה סג"ל, ובר לב השיב: "אני חושב שאפשר היה להגיע לעסקה יותר טובה לפני חודשיים, אבל זה מאחורינו כבר. מה עכשיו? עכשיו אנחנו צריכים להגיע בתנאים הרבה פחות טובים לעסקה הרבה פחות טובה לישראל, בשביל לשחרר את החטופים. אם תהיה לראש הממשלה ולקבינט תבונה, הם יצטרפו למאמצים של ארה"ב להתחיל לגבש איזושהי אלטרנטיבה לחמאס המדיני ברצועת עזה".

לסיום טען בר לב כי "חיסול של סינוואר, שאני מקווה שיהיה בעוד שעה, לצערי הוא לא יעשה הבדל גדול חוץ מגאווה רגעית שתהיה לנו, כמו שלא עשה שום שינוי החיסול של מספר 3. המציאות היא מחורבנת, שלא תבינו אותי לא נכון. החובה שלנו להחזיר אותם הביתה, גם בתנאים הקשים הנוכחים".

עריכה: שני רומנו

15/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמר בר־לב
עמר בר־לב  |  צילום: באסל עווידאת/פלאש90
Paris