היחידה

המילואימניקים שבים לקדמת הבמה

עו"ד מירי יעקב גביש ותא"ל (מיל') דני ון בירן, קצין מילואים ראשי לשעבר, על חשיבותם ההולכת וגוברת של אנשי ונשות המילואים מפרוץ המלחמה • פרק 06


מבוקר השבת השחורה, הבנו ביתר שאת את חשיבותם של המילואימניקים והמילואימניקיות ברחבי הארץ, שעזבו הכל והתייצבו כדי להגן על המדינה. אך האם תמיד זכו להערכה מספקת מהגורמים הצבאיים והממשלתיים? בפרק השישי של 'היחידה', שוחחה עו"ד מירי יעקב גביש עם תא"ל (מיל') דני ון בירן, קצין מילואים ראשי לשעבר, ויחד ניתחו לפני ולפנים את האופן בו מתייחס צה"ל לאנשי ונשות המילואים, שהפכו לחשובים מאין כמותם במהלך מלחמת חרבות ברזל. 

"צה"ל ניהל את מערך הסדיר והמילואים שלו יחד, אך לאורך השנים החל להיווצר נתק תרבותי בין שני העולמות", פתח. "אנשי המילואים באים עם עולם שלם שלא קשור לצה"ל, חלק שכירים, עצמאים וסטודנטים, וצה"ל הסדיר התחיל לקבל את הרושם שהוא לא בקיא בתרבות אנשי המילואים וצריך גשר שיגשר בין העולמות. הטריגר היה משבר הביטוח שהתפוצץ בזמנו. אם תיקחי קוקפיט של מטוס, הביטוח של טייס סדיר וטייס מילואים היה שונה, וסביב האירוע נוצר משבר בעולם המילואים. לכן צה"ל החליט לתכלל את נושא המילואים בנושא כוח האדם, ההיבטים המבצעיים, והעולמות האזרחיים, וכך יצרו את התפקידד הנקרא 'קצין מילואים ראשי'. עם השנים התפקיד התמלא בתוכן".

"זו קבוצה ייחודית שנוטלת על הכתפיים הרבה יותר מאחרים"

בהמשך תיאר: "כשהייתי בתפקיד, היו סדר גדול של 100 אלף אנשים שעושים מילואים משמעותיים בשנה, והאנשים הללו הם קבוצה מאוד ייחודית בחברה ונוטלים על הכתפיים הרבה יותר מאחרים. חשבתי שיש מקום לייחד אותם בחוק ולתגמל אותם גם ברמה הערכית וגם ברמה הפרקטית". "התהליך היה לא פשוט", הודה, "לשכנע את המערכת לכתוב בחוק שיש קבוצת אזרחים שזכאית ליותר. בסוף יש סעיף בחוק המתגמל את אנשי המילואים כפונקציה של שירותם הפעיל, ומזה נוצרו הרבה מאוד מהלכים מאוחרים יותר כהטבות של גופים ציבוריים. יש בזה משהו מאוד ערכי וחשוב".

"בזמנו עצם זה שאנשים שהזדהו כמילואימניקים בראיונות עבודה שמו לב שזה הרע את מצבם,  את ניסינו לעשות תהליכים שיגרמו לכך שמעסיקים יראו במילואימניקים עדיפות, וניסינו להנחיל את זה על ידי פרס שר הביטחון והרמטכ"ל למעסיקים מצטיינים ביחס לאנשי מילואים. המיזם הזה נוצר כדי לייצר תרבות בארגונים, ומהווה מצפן איך להתנהג לאנשי מילואים ולמשפחות שלהם".

בתגובה, אמרה עו"ד יעקב גביש: "אני חושבת שלא צריך להעדיף אחד על פני האחר אלא להתייחס לכולם בצורה שווה. לצורך העניין יש כאלה שלא עושים מילואים ויש כאלה שמאוד רוצים לעשות ולא לוקחים אותם למילואים, שכולם יקבלו יחס שווה".

"בעולם אוטופי היינו מתייחסים לכולם כשווים, ובפרקטיקה אנו רואים שנוצאו אפליות, ובמידה מסוימת לא צריך לראות את המילואימניקים כקבוצה הזקוקה להעדפה מתקנת, אלא להסתכל עליהם כאנשים שהיכולת שלהם כה גבוהה ומסוגלים לשלהב בין בעולם העסקי לעולם הצבאי", השיב דני בסיום. "הרעיון היה לייצר גורם שיודע להסתכל בראייה רוחבית על כל הנגזרות של שירות המילואים, הוא לא אמור לפקח על הכשירות אבל הוא זה שמניע את ההליכים ומייעץ לרמטכ"ל ושר הביטחון".

עריכה: אליעזר בן יהודה ומיכל קדוש 

26/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היחידה
היחידה  |  גרפיקה: אלון כץ/103fm
Paris