עושות סדר בבלגן

הקומיקסאית עינת צרפתי הסבירה על ספרה 'יהיה בסדר מדריך לבלגניסטיים (ואלה שחושבים שהם לא)' • אז איך מתמודדים?


עינת צרפתי, קומיקסאית, הוציאה ספר בשם 'יהיה בסדר מדריך לבלגניסטיים (ואלה שחושבים שהם לא)' התארחה באולפן 103fm אצל הפסיכולוגית ורדה רזיאל ז'קונט לשיחה על השפעת חוסר סדר בחיינו.

תחילה שאלה ורדה רזיאל ז'קונט את מחברת הספר כיצד ניתן לדעת שאנו בלגניסטיים, והקומיקסאית שיתפה: "כמו רוב הספר אני חושבת שהבלגניסטיות נמדדת ביום-יום, בפרטים הקטנים, והקריטריונים לעד כמה אתה מבולגן על הסקאלה - זה בעצם איך אתה מתמודד לא, עם המשימות הגדולות או שיחה, אלא מה קורה כשמגיע הזמן להחליף את השקית שבפח. זה חלק מזה שהספר מצחיק וגם מאוד אינטימי".

"מבחינתי אחד הדברים ששיפרו את חיי אלה תיקי הגב שנכנסו לאופנה שיש בהם תאים, זה טיפה עוזר. עדיין, אם אני לא טועה, בספר כתוב שכל צלצול זה 'כמו ליילד חיית משק קטנה'. צריך לדחוף את היד עמוק לתיק ולפשפש בו, זה אחד הקריטריונים הבולטים", הוסיפה. "כעיקרון דווקא ככל שאתה מסודר, הסדר שלך הוא משוכלל יותר וברמה יותר גבוהה. אנשים יכולים להשתמש יותר טוב בתאים. לטיפוס כמוני, ככל שיש לי יותר תאים, יש לי יותר מקומות שאני יכולה לאבד בהם את מה שאני מחפשת. ככל שיש יותר תאים אפשר לראות איך מושא המחקר שלנו עובד איתם, למבולגנים זה לא טוב, לא ממליצה. תאים זה טוב, זה עוזר, אבל אם יש יותר מדי זה יוצר בלגן".

בהמשך שאלה רזיאל ז'קונט על החלוקה בספר לסוגים של בלגניסטיים ומה הם. הסופרת הסבירה: "אני חושבת שבבסיס, וזה אחד הדברים המעניינים שגיליתי תוך כדי עבודה על הספר, הרבה אנשים, אפילו מפתיעים, מחשיבים את עצמם כבלגניסטיים, מבולגנים. הרבה אנשים שממש לא נראים הטייפ קאסט העידו על עצמם שהם בלגנסיטיים והספר בשבילם. זה גרם לי להבין שיש אנשים שאם תסתכלי עליהם ברחוב, האדם נראה מאוד מאוד מרושל, ומצד שני יש אנשים שמאוד אסופים ומאורגנים ולא היית מנחשת עליהם והם בעצם בלגניסטיים בארון שמתחזקים פאסדה מסודרת. כל תקופה בחיים מביאה את הבלגן שלה, יש לעת שאתה חי בה הרבה השפעה".

"ממה מורכב הבלגן, מאילו חולשות אנושיות?", תהתה המגישה, וצרפתי הודתה: "אני חושבת שהבלגן מורכב מדחיינות לדוגמה והבעיה היא שהוא משמש מגבר לתכונות האלה, יש הרבה דברים סביב הבלגן, למשל בושה, ומצד שני הבלגן מורכב מדברים יפים כגון סקרנות, חדוות יצירה, הכאוס מגיע משם. אני חושבת שהרבה מהזמן שבו אני יכולה להשלים את המשימה, אני מקדישה לדאגה, ולפאניקה כללית מזה שעוד לא עשיתי את זה. להיות מבולגן זה נטל כבד, כי יש הרבה אשמה, מועקה".

לסיום, חשפה צרפתי כי היא מרגישה שלא הקדישה לתקופת הילדות חלק נכבד יותר בספר. "אני חושבת שהפחד מסדר ומבלגן שזה דברים שהונחלו אצלנו, ואנחנו מנחילים הלאה לילדים מגיל קטן".

16/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris