אודי סגל וענת דוידוב

"מוכרחים להגיב בתגובה משמעותית - איך? לא יודע"

ח"כ חנוך מילביצקי בתגובה לאפשרות לתשובה ישראלית למתקפה האיראנית: "העיתוי תלוי שיקולים מבצעיים, יודע בוודאות שיש מסירת מידע שלא כולו נכון"


דאגה נרשמה בארצות הברית במהלך הימים האחרונים, זאת בשל החשש שבישראל יחליטו לא לעדכן לפני שיוחלט לתקוף את איראן בתגובה למתקפה רחבת ההיקף בשבת בלילה. חבר הכנסת עו"ד חנוך מילביצקי התייחס לאפשרות להגיב. 

"ממה שאני מבין לא מדובר במצב שבו לא יודעים או לא יודעים איפה, אלא בוחרים את העיתוי", חידד ח"כ מילביצקי. "העיתוי הוא תלוי שיקולים מבצעיים וכל מיני דברים אחרים. מה שאני יודע בוודאות, יש הרבה מסירת מידע לא נכון, זה גם חלק משיקולים מבצעיים. בסוף גורם ההפתעה הוא גורם משמעותי, בסוף יש מעט מאוד אנשים שיודעים בדיוק מתי, ואני בטוח שאלו שיודעים לא אומרים את זה בתקשורת".

עוד הבהיר כי לדעתו, ישראל חייבת להגיב למתקפה האיראנית. "מוכרחים להגיב ותגובה משמעותית, אבל מבחינת איך, איזה מטרות, אני לא יודע, אני לא יודע על המפות, וזה לא דבר שנדבר עליו בתקשורת. אני חושב שזה חלק משיח לגיטימי ששואלים אותנו, אני לא חושב שיש פה עניין של לחץ. אני חושב שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שלא להגיב, אבל אני כן יודע שהשאלה של העיתוי ואופן התגובה, זו שאלה שיודעים אותה מעט וטוב שכך".

נוסף על כך התייחס חבר הכנסת לביקורות המופנות כלפי הממשלה לנוכח אי התפקוד מול תושבי הצפון המפונים מבתיהם למעלה מחצי שנה. "אני יכול להגיד לך שאני נמצא בקשר עם כמה וכמה קהילות של מפונים מהצפון. אנחנו משתדלים לסייע במקרים שבהם נופלים אנשים בין הכיסאות, אבל אני לא חושב שמישהו עושה בכוונה. יש אירוע, ישראל לא ידעה כמוהו אף פעם. הם לא צריכים להתחנן, אני יודע שאנחנו בכנסת אישרנו את כל מה שהיה צריך לאשר מבחינת ועדת הכספים. אני לא חושב שיש משהו שהלך לאיבוד, חלק מהדברים ניתן בהוצאה מידיית וחלק מהדברים ניתן כהרשאה להתחייב".

":יש בעיה, כן אני יודע, של מקרים פרטניים, שאנשים שנופלים בין הכיסאות כי או שקרתה בעיה בירוקרטית או שלא מילאו טפסים כאלה ואחרים, זה לא בסדר ואנחנו צריכים להיות יותר טוב בדברים הללו", הדגיש והוסיף: "ברור לחלוטין שכל עוד המצב הביטחוני בצפון הוא כמו שהוא כרגע, אין מה לעסוק בשיקום יישובים - שיקום אתה צריך לעשות אחרי ששינית את המצב הביטחוני. אתה לא תתחיל תוך כדי ירי לשקם את הבתים כדי שירו עליהם עוד הפעם".

באשר לתקציבים שהובטחו לצפון וטרם התקבלו, אמר: "אני כן יודע שהדבר הזה מטופל באופן מלא, אין בעיה תקציבית. אם יש בעיה, זו בעיה שלא מצליחים להעביר עד הסוף את ההוראה של לשלם לתשלום בפועל. המצב של תושבי הצפון נורא, במיוחד זה נורא כי הם עדיין לא יודעים מתי הם חוזרים, אבל אני מוכרח להגיד לך שמהמפגשים שלי איתם הם כולם אומרים שהם יתנו כמה שצריך, העיקר שהמצב ישתנה פעם אחת ולתמיד מהיסוד - וזו המחויבות העיקרית שלנו".

עריכה: שני רומנו

17/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חנוך מילביצקי
חנוך מילביצקי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris