ניסים משעל וטל שלו

"החודשים מאי ויוני הם המבחן שלנו"

השר עמיחי שיקלי על המתיחות הגוברת בגבול לבנון: "נדע בסוף החודש איפה אנחנו עומדים - צריך להחזיר את התושבים לצפון ולהדוף את חיזבאללה מהגדר"


השר עמיחי שיקלי, שר התפוצות והמאבק באנטישמיות מטעם מפלגת הליכוד, שוחח עם אודי סגל וטל שלו ב־103fm, התייחס למצב הביטחוני המתוח בזירות השונות והעריך כי חודש מאי יהיה חודש ההערכה בזירה הצפונית.

"מקבלים אישור מארה"ב על כל דבר שאנחנו עושים?", התעניינה שלו בפתח השיחה, והשר שיקלי הודה: "אני לא חושב שזו הסיטואציה. מה שכן יש, יש פה מנוף מסוים של מהלך אפשרי של תקיפה באיראן, ויש עוד דברים שרוצים להשיג. כי בסוף תקיפה באיראן, ככל שתהיה כזו, היא לא תביא באופן מיידי לסיום המשטר הנוכחי, משטר הטרור באיראן. משטר שאם עוקבים אחריו, אחת התגובות, אחד הדברים שקרו מייד בעקבות מתקפת הטילים האיראנית, פתאום כל האופוזיציה האיראנית, שמגיעה בעיקר מנשים צעירות, פתאום יש הצפה של ביקורת מאוד קשה".

לדבריו, "אחד האינטרסים שלנו זה סנקציות דרמטיות שיהיו על איראן. התקיפה, ככל שתהיה, זה דבר חשוב מאוד, התייחסתי לזה ביום למוחרת, שאנחנו צריכים להגיב בצורה שתשקף מצב שבו לא היו לנו מערכות הגנה אווירית. צריך להגיב בהתאם לכוונה שהייתה לאויב".

בתגובה לאמירותיו ביקשה שלו להזכיר את הימצאות החטופים בידי חמאס ותהתה אם נכון להגיב בעוצמה במצב שכזה. השר שיקלי הסביר: "המערכה כולה מחוברת, איראן זה בעצם מרכז הפיקוד של כל החזיתות. הם הגורם שמפעיל, מממן, מתקצב, גם את חיזבאללה, חמאס, החות'ים, קטאר גם כן מאוד מעורבת בתקצוב, אבל איראן היא בעצם המנוע של כל המערכה הזו. אנחנו במלחמה עם איראן, ויחד עם המלחמה עם איראן אנחנו במלחמה עם חמאס וחיזבאללה ובתוך מלחמה אזורית. בתוך מה שקרה באירועי התקיפה, אחד השחקנים הכי משמעותיים שהיו זה הפיקוד האמריקני שהיה ממש שחקן פעיל ודרמטי. זו מלחמה גדולה יותר ממה שאנחנו מדמיינים".

"ההתנהלות של ממשל ביידן בסוגיה האיראנית הייתה מאוד בעייתית עבורנו. לאורך השנתיים האחרונות הסנקציות על איראן הוסרו ועשרות מיליארדים זרמו, שהיו אמורים להיות מוקפאים, והגיעו למשמרות המהפכה ולכל השלוחות שלה", התרעם. "דברים שהיו להם השלכות מאוד קשות עבורנו. השיפט בעמדה האמריקנית, יש רקע למה כתבתי שבעצם הניסיון לפייס את האויבים שלך ולהיות קשוח עם בני הברית שלה, זו אסטרטגיה שלא הוכיחה את עצמה מעולם. זה המשפט שאמרתי. זה ביקורת שהייתה עדינה ביחס למציאות. אני מעביר ביקורת".

לדבריו, "ברמה האסטרטגית, זה אסון היה מבחינתנו. הדבר השני זה רפיח, הלחץ האגרסיבי בחודש וחצי האחרונים על ישראל שלא לפעול ברפיח שיתק את היכולת לקיים משא ומתן אפקטיבי, החליש מאוד את העמדה של ישראל, והוא זה שהוביל לאמירה שלי. יש לחץ בין־לאומי מסיבי מאוד לא להיכנס. אני מסכים שהיה צריך להיות ברפיח קודם לכן, ושזה לא משנה מה העמדה האמריקנית, זה לא מתרץ את זה שעד עכשיו לא הגענו לשם. הביקורת היא ביקורת לגיטימית לחלוטין".

השר שיקלי המשיך והדגיש כי "הביקורת שאני מעביר היא ביחס לפעולות של הממשל, וגם כשבתחילת הדרך הייתה מוזיקה אחרת, והיה פה נאום יוצא מגדר הרגיל שריגש את כל עם ישראל, כשאני דיברתי בעקבות הפעולה ברפיח שנמנעה בלחצים, אני עומד מאחורי הביקורת הזו במאתיים אחוזים".

לסיום ציינו צמד המגישים כי על פי דיווחים ביידן הסכים לפעולה ברפיח בתמורה לצמצום התגובה הישראלית באיראן. השר שיקלי סיכם: "יכול להיות, אני לא מקיים איתו שיח ישיר, יש אחרים שזה התפקיד שלהם. אני סומך על האנשים האלה, מובילים בצורה חכמה מלחמה מאוד מורכבת, אני חושב שהמורכבת ביותר שהייתה לנו היא לא דומה למלחמות קודמות".

"חודש ההכרעה הוא באמת החודש שמגיע, עכשיו חודש מאי, גם מבחינת תנאי מזג האוויר, התנאים בקהילה, זה חודש של הכרעה", הכריז. "צריך להכריע פה בהרבה סוגיות, שעד עכשיו בגלל לחצים בין־לאומיים או תנאים פיזיים, חודש מאי הוא חודש ההכרעה. המבחן שלנו זה החודשים מאי יוני, צריכים להחזיר את התושבים לצפון, להדוף את חיזבאללה מהגדר, לתת מענה למה שקרה פה בשבת".

עריכה: שני רומנו

18/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמיחי שיקלי
עמיחי שיקלי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris