רון קופמן ואריה אלדד

"בסופו של דבר נצטרך להילחם בצפון"

תא"ל (מיל') יובל בזק, מפקד חטיבת החרמון לשעבר ששכל את בנו סמל גיא בזק ב־7 באוקטובר, על הלך הרוח בזירה הצפונית: "להערכתי 1701 לא יקרה"


18 בני אדם נפגעו אתמול (ה') מפגיעת כטב"ם ונ"ט של חיזבאללה בערב אל־עראמשה, בהם לוחמים וחברי כיתת הכוננות של היישוב, אחד מהם במצב אנוש. תא"ל (מיל') יובל בזק, לשעבר מפקד חטיבת החרמון ששכל את בנו סמל גיא בזק ז"ל בבוקר השבת השחורה, הגיב על המתרחש בצפון מפרוץ המלחמה. 

בפתח השיחה שיתף תא"ל (מיל') בזק במסעו אחר דרכו האחרונה של בנו ב־7 באוקטובר. "באותה שבת, מאותו בוקר, אני ככה מנסה לבנות לעצמי את הסיפור. יש פה גם אינסטינקט אבהי, לדעת איפה הילד שלך היה, איך הוא נהרג, וגם אינסטינקט מקצועי שלי כאיש צבא. אנחנו במשך חודשים בונים את הסיפור, שומעים, רואים סרטונים, ואתמול חיברנו את הכול. הגענו לכיסופים עם חברים שלו, המפקדים שלו, צוות של 'כאן 11', והלכנו את נתיב שעות חייו האחרונות, נתיב הגבורה של לוחמי גדוד 51 בקיבוץ כיסופים".

"למעשה מייד איך שהתחילה ההתקפה הם נכנסו לתוך קיבוץ כיסופים, כוח קטן שמי שפיקד עליו בשלב הראשון הם סמ"לים. גיא היה 10 חודשים בצבא. קיבלו החלטות יוצאות דופן במהירות ובאיכות שלהן, לאן להגיע, איך להעריך. קרב שהציל חיים רבים בקיבוץ כיסופים", סיפר. "הקרב של גיא למעשה התחיל במרכז הקיבוץ, המחנה ממש צמוד לקיבוץ, יש גדר צמודה שמפרידה. באופן לא מפתיע הייתה שם פרצה שהחיילים השתמשו בה ביום יום, והיא אפשרה להם בתוך חמש דקות להגיע למרכז הקיבוץ, לתפוס עמדות וליצור מגע ישיר עם כוח נוח'בה שהגיע מחלק הדרומי".

עוד תיאר כי "כל מרחב כיסופים הותקף על ידי שלושה ארבעה כוחות גדולים של נוח'בה. אחד הכוחות נפגש בכוח של גיא, הם ניהלו שעה וחצי של קרב, גיא היה הראשון שפגע במחבלים. הוא היה קלע בטווחים ארוכים. אחר כך הם נלחמו לכיוון החלק הצפוני, הם הבינו שהמחבלים חדרו לחלק הצפוני ומשם לתוך המחנה. ומשם כמו קרב לחימה בשטח בנוי, נלחמים בתוך קיבוץ, כוחות מתקדמים, מדלגים, נפצעים, מפנים - קרב מרשים ויוצא דופן, וברמה האישית - בסוף גם מאוד כואב".

ניהול המערכה מצד ישראל? "צריך אסטרטגיה, זה לא זבנג וגמרנו"

בהמשך התייחס בזק להסלמה הגוברת בחזית הצפונית. "אני בבוקר של שבעה באוקטובר הייתי בצפון, ככה שבשבע בבוקר, איך שראיתי את הידיעות הראשונות, רצתי לשם. מאז אני נמצא, לא באופן רציף אבל בקשר ישיר, עם הצפון. עד לפני חודשיים אנשים לא שמו לב שמתנהלת מלחמה בצפון ומתנהלת מלחמה בהיקף רחב, אומנם עדיין בעצימות נמוכה. מלחמה שהפכה את הצפון לשדה קרב, לאזור נטוש מתושבים. אני לוקח לשם לא מעט משלחות של דיפלומטים, שגרירים, כדי להראות בעיניים".

"אני חושב שמדינת ישראל חייבת אסטרטגיה. לאיראנים יש אסטרטגיה, מה שקורה עכשיו הוא חלק מהאסטרטגיה שלהם. הם שואפים להביא אותנו למלחמת שחיקה ארוכה", הדגיש. "השאיפה שלנו היא להימנע משחיקה, כי כושר העמידה שלנו הוא נקודת התורפה. ברור שצריך לנסות לעשות הכול ש־1701 יקרה, להערכתי הוא לא יקרה. אני חושב שבסופו של דבר נצטרך להילחם בצפון. הלחימה לא צריכה רק ליצור את התנאים הביטחוניים כדי להחזיר את התושבים אלא צריכה גם להעביר מסר לטהרן".

לסיום ביקש בזק להבהיר כי "הסיפור פה הוא רחב יותר, אנחנו צריכים להבין את ההקשר. הסיפור היום הוא לא רק לבנון, הוא סיפור של המזרח התיכון. האסטרטגיה שלנו צריכה להסתכל לא רק על החלשה משמעותית של הכוח הצבאי בדרום לבנון, אגב היעד הזה קשור גם בהקשרים של הגרעין, של היכולת שלנו להחליש את הציר האיראני, להתנגש במגמות שאיראן מקדמת בבנייה של ברית סביב הגבולות שלנו - את הדבר הזה אנחנו צריכים לעצור. אנחנו צריכים לחזק את הבריתות האזוריות שלנו. צריך כאן אסטרטגיה, זה לא זבנג וגמרנו".

עריכה: שני רומנו

19/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris